metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Dříve oblíbené stavební spoření se vrací. Zájem roste hlavně mezi mladými

30. srpna 2018  14:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Loni v prosinci předpovídali hypoteční bankéři kvůli stoupajícím úrokům přesun zájmu ke stavebnímu spoření. Měli pravdu. Zatímco hypotečním bankám letos ubývá měsíčně v průměru kolem dvou tisíc klientů, stavební spořitelny zažívají superžně.

V prvním pololetí tohoto roku totiž uzavřely více než dvě stě tisíc nových smluv. Jednalo se o téměř třetinový nárůst v porovnání s loňským rokem. Rekordmanem je Českomoravská stavební spořitelna. „Za prvních šest měsíců jsme uzavřeli o téměř polovinu víc smluv stavebního spoření,“ řekl deníku Metro Tomáš Kofroň, vedoucí komunikace ČMSS. Dělá to téměř sto tisíc nových spoření. 

Spokojení jsou i ve Wüstenrotu, kde si o ně zažádalo o pětatřicet procent víc žadatelů. Raiffeisen stavební spořitelna si podle své tiskové mluvčí Lenky Molnárové polepšila o celou čtvrtinu. Buřinka, stavební spořitelna České spořitelny, zaznamenala pětinový nárůst zájmu. 

Vývoj je zajímavý i proto, že zájem o stavební spoření klesá už patnáct let. To by se ale mohlo změnit. Loni registrovaly spořitelny ke konci roku přes tři miliony smluv. Letos je to sice ještě o čtyřicet tisíc méně, ale do konce roku zbývá přes čtyři měsíce. 

Na stupních vítězů

  • Česko je třetí zemí v Evropě co do počtu smluv stavebního spoření. První jsou Němci s 28 miliony smluv, následuje Rakousko se 4,5 milionu. Česko má 3,2 milionu.
  • 450 - tolik tisíc korun představuje průměrná cílová částka na jedné smlouvě stavebního spoření v tomto roce v Česku. U některých spořitelen je průměr až 750 tisíc korun.

Všechny finanční ústavy očekávají, že loňské statistiky by se proto mohly změnit k lepšímu. Proč se zájem tak rapidně zvýšil? Nejen kvůli tomu, že Češi milují konzervativní formy vkladů. „Příznivému vývoji pomáhá především růst úrokových sazeb,“ podotýká Kofroň.

„V prvním pololetí se stalo toto spoření atraktivní hlavně pro mladé lidi. Uvědomují si totiž, že dostupnost vlastního bydlení bude v budoucnosti ztížená. A tak musí mít naspořené větší částky vlastních peněz,“ připomíná Tomáš Kofroň.

„Je to logický vývoj, hypotéky letos zdražily ke dvěma a půl procentům, zatímco loni byly pod dvě procenta,“ komentuje vývoj na trhu stavebního spoření Vladimír Staňura, poradce České bankovní asociace. „V minulosti byl opačný vývoj, úroky z hypoték klesaly hodně nízko, lidé měli o stavební spoření logicky menší zájem,“ uzavírá Staňura.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám