metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Úterý, 25. července 2017. Svátek má Jakub.

Dům poškozený výbuchem se bourat nebude, dočká se rekonstrukce

  14:11aktualizováno  14:11
Dům v pražské Divadelní ulici, kde v pondělí explodoval plyn, se s největší pravděpodobností nebude bourat, ale rekonstruovat. Informovali o tom mluvčí majitele domu Richard Klíma a mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Zástupci bezpečnostních složek, majitele domu, stavebního odboru Prahy 1 a památkářů se dnes na společném jednání shodli na tom, že do dvou týdnů by mělo být vypracováno zhodnocení bezpečnostních rizik a do měsíce návrh zabezpečovacích prací.

Odklízení sutin po výbuchu v Divadelní ulici | foto: ČTK

"Už teď je jasné, že budova bude s největší pravděpodobností opravena, návrh řešení ale bude záležet ještě na stanovisku statika, který v domě stále pracuje," řekl Klíma, mluvčí Řízení letového provozu, které je majitelem budovy.

"Do čtrnácti dnů by měla být hotova evidence bezpečnostních rizik budovy," uvedla Blažková. "To znamená, že se určí dvě osoby - jedna za stavební odbor, druhá za projektanta od majitele. Ti by měli určit, v jakém stavu je budova a co je potřeba s ní udělat," vysvětlila Blažková. Dodala, že na 99 procent se dům bourat nebude.

Budova už je zabedněná

Projekt zabezpečovacích prací by měl být hotov do 30 dnů. "Zabezpečení se samozřejmě průběžně vykonává, ale je třeba udělat kompletní návrh, aby bylo vše zajištěné," uvedla mluvčí. Majitel domu nyní dům zajišťuje tak, aby se dovnitř nedostal nikdo nepovolaný. "Pokračují práce a odklízení suti. Zabednění, respektive zajištění budovy, aby do ní nemohl nikdo vniknout a aby do ní nezatékalo, je víceméně hotové," řekl Klíma.

Výměna oken po výbuchu v Divadelní ulici

Následky výbuchu v Divadelní ulici

Příští týden v pondělí začnou zástupci stavebního odboru a památkáři prohlížet sousední domy. "Prohlédnou se a zdokumentuje se jejich stav. To vše i za účasti statika, aby se určilo, jestli se nehnula konstrukce sousedních budov," řekla Blažková.

Ulice zůstávají uzavřené pro řidiče

Potíže v okolí domu stále čekají na řidiče. Divadelní a vedlejší Krocínova ulice zůstávají dále uzavřené. "Kdy budou zprůjezdněny, nelze říct. Divadelní ulice nebude průjezdná několik měsíců, u Krocínovy to nelze odhadnout," řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Policejní vyšetřovatel vyčíslil škodu po výbuchu předběžně na 100 milionů korun. Příčina neštěstí, při němž byly zraněny čtyři desítky lidí, stále není známa.

Autor:

Hlavní zprávy

Chytrá erotika Pražany přitahuje

Venušiny kuličky. Za designovou kolekci erotických pomůcek pro ženy získala
vydáno 24. července 2017  7:45

Pražské sexshopy hlásí v létě vyšší návštěvnost. V průměru zákazníci utratí 900 korun.  celý článek

Na co si dát pozor při cestě autem po Evropě

(ilustrační snímek)
vydáno 24. července 2017  13:13

Tisíce Čechů vyráží autem k moři. Každá země, kterou projedete, má svá pravidla. Řada z nich je nově letos zpřísnila.  celý článek

Sloupek Mardoši: Toaletní festivaly

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 24. července 2017  10:57

Mohou i za městem vznikat městské legendy? Možná jsou to jen příměstské.  celý článek

Není z čeho vybírat. Hypotéky se od sebe liší méně než dřív

(Ilustrační snímek)
vydáno 24. července 2017  9:30

Lidé se bojí regulací. Půjčují si na bydlení dokud to jde.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám