metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 2 °C

Sobota, 20. ledna 2018. Svátek má Ilona.
Princezna Diana s princem Charlesem v televizním dokumentu Diana – sedm dnů,...
Další 1 fotografie v galerii
Princezna Diana s princem Charlesem v televizním dokumentu Diana – sedm dnů, které šokovaly celý svět. | foto: Archiv Česká televizeČTK

Dvacet let od smrti princezny Diany připomene televizní dokument

31. srpna 2017  5:55 Iveta Benáková Metro.cz
V Paříži se 31. srpna 1997 se završil trpký osud tehdejší nejpopulárnější členky britské královské rodiny, princezny Diany. Celý svět obletěly záběry zdevastovaného auta, v němž zemřela spolu se svým partnerem Dodi Al-Fayedem.

Diana – sedm dnů, které šokovaly celý svět: to je název nového dokumentu, který od 20 hodin dnes uvede ČT2. A jak už název napovídá, v dokumentu BBC není shrnut jen princeznin život a manželství s britským následníkem trůnu, ale především týden, který následoval po nehodě.Těch sedm dní bylo ve znamení mediálního šílenství, ale podle odborníků i tvrdé lekce pro celou královskou rodinu. „Zatímco Dianiny děti byly zdrceny ztrátou matky, královna prožívala zdrcující ztrátu jiného druhu – zdálo se, že přízeň jejích poddaných je tatam. Nakonec však Alžběta II. vyšla z tohoto týdne poučena, posílena – a nová éra britské monarchie mohla začít,“ praví tvůrci v anotaci filmu.

V dokumentu jsou archivní záběry, ale také rozhovory s Dianinými nejbližšími včetně synů. Ten mladší, Harry, kterému bylo tehdy 12 let, vzpomíná na chvíle, kdy musel s tehdy 15letým bratrem Williamem jít v průvodu za rakví i na mediální smršť.

„Jedna z nejtěžších věcí, s níž se člověk musí vypořádat, je to, že lidé, kteří ji pronásledovali do tunelu, byli ti stejní, kteří ji fotografovali, zatímco ona umírala. A s Williamem jsme to věděli, mnohokrát nám to řekli lidé, kteří znali celý případ. Měla docela vážné zranění hlavy, ale byla pořád živá. A tito lidé, kteří zavinili tu nehodu, místo aby jí pomohli, fotili, jak umírá na zadním sedadle,“ vzpomíná Harry. Smutnou zprávu jim tehdy řekl jejich otec, princ Charles.

Pochybnosti o smrti

  • Francouzští vyšetřovatelé určili jako příčinu nehody zanedbání řízení pod vlivem alkoholu. V krvi řidiče limuzíny Henriho Paula se našlo třikrát více alkoholu, než je povoleno.
  • V únoru 1998 majitel pařížského hotelu Ritz Mohamed Al-Fayed, který byl otcem Dianina přítele Dodiho, veřejně prohlásil, že nehoda byla předem plánovaná. Z provedení nehody obvinil britskou tajnou službu MI6 a vévodu z Edinburghu prince Philipa, který je manželem královny Alžběty II.
  • Postupně se objevovaly další teorie. Kromě zásahu britské tajné služby třeba ještě: 1) můžou za to paparazzi. Řidič Henri Paul údajně zrychloval, aby unikl fotografům, kteří je pronásledovali. 2) můžou za to nepřátelé Mohameda Al-Fayeda. Diana se údajně stala pouhou nešťastnou vedlejší obětí útoku na svého tehdejšího přítele, který zosnovali neznámí nepřátelé jeho otce. 3) zinscenovala to Diana. Údajně chtěla utéct z mediálního kolotoče, proto si změnila identitu, aby mohla začít nový život.
  • V roce 2004 začalo v Londýně nové vyšetřování, které trvalo čtyři roky. Výsledky byly stejné, Al-Fayed je už, podle svých slov kvůli synům Diany, nezpochybňoval.
  • Těmto teoriím se věnuje i doku-film Smrt princezny Diany: Záhada vyřešena, který nedávno uvedla Prima Love. V hlavní roli je australský detektiv Colin McLaren, který na konci najde „svého“ pachatele. Už před lety zaujal snímkem JFK: Nezvratný důkaz.Komentáře

Hlavní zprávy

Liam Neeson a jeho proměna ve filmu Cizinec ve vlaku

Liam Neeson ve filmu Cizinec ve vlaku
vydáno 19. ledna 2018  15:26

Hrál v mnoha filmových trhácích, za roli Oskara Schindlera ve snímku Schindlerův seznam z roku 1993 byl Liam Neeson nominován na Oscara. S rodákem ze...  celý článek

Sloupek Petra Justa: Vládnutí v demisi

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2018  13:13

Ústava rozdíl mezi vládami v demisi, či ve standardním režimu nedělá.  celý článek

Automatické semafory řídí dopravu v Praze již 88 let

První moderní semafor v Praze byl na Václavském náměstí.
vydáno 19. ledna 2018  11:58

První automatická světelná signalizace stála uprostřed Václavského náměstí.  celý článek

Tramvaje nepojedou na Malostranské náměstí

Malostranské náměstí
vydáno 19. ledna 2018  9:59

Měsíční výluku v Praze 1 způsobí oprava trati.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám