metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Sobota, 18. listopadu 2017. Svátek má Romana.
Princezna Diana s princem Charlesem v televizním dokumentu Diana – sedm dnů,...
Další 1 fotografie v galerii
Princezna Diana s princem Charlesem v televizním dokumentu Diana – sedm dnů, které šokovaly celý svět. | foto: Archiv Česká televizeČTK

Dvacet let od smrti princezny Diany připomene televizní dokument

31. srpna 2017  5:55 Iveta Benáková Metro.cz
V Paříži se 31. srpna 1997 se završil trpký osud tehdejší nejpopulárnější členky britské královské rodiny, princezny Diany. Celý svět obletěly záběry zdevastovaného auta, v němž zemřela spolu se svým partnerem Dodi Al-Fayedem.

Diana – sedm dnů, které šokovaly celý svět: to je název nového dokumentu, který od 20 hodin dnes uvede ČT2. A jak už název napovídá, v dokumentu BBC není shrnut jen princeznin život a manželství s britským následníkem trůnu, ale především týden, který následoval po nehodě.Těch sedm dní bylo ve znamení mediálního šílenství, ale podle odborníků i tvrdé lekce pro celou královskou rodinu. „Zatímco Dianiny děti byly zdrceny ztrátou matky, královna prožívala zdrcující ztrátu jiného druhu – zdálo se, že přízeň jejích poddaných je tatam. Nakonec však Alžběta II. vyšla z tohoto týdne poučena, posílena – a nová éra britské monarchie mohla začít,“ praví tvůrci v anotaci filmu.

V dokumentu jsou archivní záběry, ale také rozhovory s Dianinými nejbližšími včetně synů. Ten mladší, Harry, kterému bylo tehdy 12 let, vzpomíná na chvíle, kdy musel s tehdy 15letým bratrem Williamem jít v průvodu za rakví i na mediální smršť.

„Jedna z nejtěžších věcí, s níž se člověk musí vypořádat, je to, že lidé, kteří ji pronásledovali do tunelu, byli ti stejní, kteří ji fotografovali, zatímco ona umírala. A s Williamem jsme to věděli, mnohokrát nám to řekli lidé, kteří znali celý případ. Měla docela vážné zranění hlavy, ale byla pořád živá. A tito lidé, kteří zavinili tu nehodu, místo aby jí pomohli, fotili, jak umírá na zadním sedadle,“ vzpomíná Harry. Smutnou zprávu jim tehdy řekl jejich otec, princ Charles.

Pochybnosti o smrti

  • Francouzští vyšetřovatelé určili jako příčinu nehody zanedbání řízení pod vlivem alkoholu. V krvi řidiče limuzíny Henriho Paula se našlo třikrát více alkoholu, než je povoleno.
  • V únoru 1998 majitel pařížského hotelu Ritz Mohamed Al-Fayed, který byl otcem Dianina přítele Dodiho, veřejně prohlásil, že nehoda byla předem plánovaná. Z provedení nehody obvinil britskou tajnou službu MI6 a vévodu z Edinburghu prince Philipa, který je manželem královny Alžběty II.
  • Postupně se objevovaly další teorie. Kromě zásahu britské tajné služby třeba ještě: 1) můžou za to paparazzi. Řidič Henri Paul údajně zrychloval, aby unikl fotografům, kteří je pronásledovali. 2) můžou za to nepřátelé Mohameda Al-Fayeda. Diana se údajně stala pouhou nešťastnou vedlejší obětí útoku na svého tehdejšího přítele, který zosnovali neznámí nepřátelé jeho otce. 3) zinscenovala to Diana. Údajně chtěla utéct z mediálního kolotoče, proto si změnila identitu, aby mohla začít nový život.
  • V roce 2004 začalo v Londýně nové vyšetřování, které trvalo čtyři roky. Výsledky byly stejné, Al-Fayed je už, podle svých slov kvůli synům Diany, nezpochybňoval.
  • Těmto teoriím se věnuje i doku-film Smrt princezny Diany: Záhada vyřešena, který nedávno uvedla Prima Love. V hlavní roli je australský detektiv Colin McLaren, který na konci najde „svého“ pachatele. Už před lety zaujal snímkem JFK: Nezvratný důkaz.Komentáře

Hlavní zprávy

2,5 milionu dní jsme proleželi za úrazy

Na jednašedesátiletého muže se v Hlučíně zřítila zeď vysoká dva metry a široká...
vydáno 18. listopadu 2017  15:21

Mnoho pracovních úrazů má stále stejnou příčinu.  celý článek

Nezajímají mě Nekonečné intelektuální kydy, říká scénárista Petr Kolečko

Petr Kolečko
vydáno 18. listopadu 2017  11:15

Těsně za sebou měl premiéru své nové divadelní hry dvě noci na Karlštejně a filmu Bajkeři. Na oba počiny je hodně vidět, neboť jméno scenáristy Petra...  celý článek

Zamiřte na výlet do Afriky s Hanzelkou a Zikmundem

Dvojice projela celou Afriku.
vydáno 18. listopadu 2017  8:13

Zoo Dvůr Králové zve návštěvníky na výstavu H + Z v Africe. Prostřednictvím dvou desítek fotografií a předmětů, které zapůjčilo Muzeum jihovýchodní Moravy...  celý článek

Výživu mají řešit i ti starší lidé

(ilustrační foto)
vydáno 18. listopadu 2017  6:06

Až 50 procent seniorů trpí podvýživou, aniž by si toho byli vědomi, odhadují odborníci.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám