metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 17 °C

Středa, 20. září 2017. Svátek má Oleg.
Princezna Diana s princem Charlesem v televizním dokumentu Diana – sedm dnů,...
Další 1 fotografie v galerii
Princezna Diana s princem Charlesem v televizním dokumentu Diana – sedm dnů, které šokovaly celý svět. | foto: Archiv Česká televizeČTK

Dvacet let od smrti princezny Diany připomene televizní dokument

31. srpna 2017  5:55 Iveta Benáková Metro.cz
V Paříži se 31. srpna 1997 se završil trpký osud tehdejší nejpopulárnější členky britské královské rodiny, princezny Diany. Celý svět obletěly záběry zdevastovaného auta, v němž zemřela spolu se svým partnerem Dodi Al-Fayedem.

Diana – sedm dnů, které šokovaly celý svět: to je název nového dokumentu, který od 20 hodin dnes uvede ČT2. A jak už název napovídá, v dokumentu BBC není shrnut jen princeznin život a manželství s britským následníkem trůnu, ale především týden, který následoval po nehodě.Těch sedm dní bylo ve znamení mediálního šílenství, ale podle odborníků i tvrdé lekce pro celou královskou rodinu. „Zatímco Dianiny děti byly zdrceny ztrátou matky, královna prožívala zdrcující ztrátu jiného druhu – zdálo se, že přízeň jejích poddaných je tatam. Nakonec však Alžběta II. vyšla z tohoto týdne poučena, posílena – a nová éra britské monarchie mohla začít,“ praví tvůrci v anotaci filmu.

V dokumentu jsou archivní záběry, ale také rozhovory s Dianinými nejbližšími včetně synů. Ten mladší, Harry, kterému bylo tehdy 12 let, vzpomíná na chvíle, kdy musel s tehdy 15letým bratrem Williamem jít v průvodu za rakví i na mediální smršť.

„Jedna z nejtěžších věcí, s níž se člověk musí vypořádat, je to, že lidé, kteří ji pronásledovali do tunelu, byli ti stejní, kteří ji fotografovali, zatímco ona umírala. A s Williamem jsme to věděli, mnohokrát nám to řekli lidé, kteří znali celý případ. Měla docela vážné zranění hlavy, ale byla pořád živá. A tito lidé, kteří zavinili tu nehodu, místo aby jí pomohli, fotili, jak umírá na zadním sedadle,“ vzpomíná Harry. Smutnou zprávu jim tehdy řekl jejich otec, princ Charles.

Pochybnosti o smrti

  • Francouzští vyšetřovatelé určili jako příčinu nehody zanedbání řízení pod vlivem alkoholu. V krvi řidiče limuzíny Henriho Paula se našlo třikrát více alkoholu, než je povoleno.
  • V únoru 1998 majitel pařížského hotelu Ritz Mohamed Al-Fayed, který byl otcem Dianina přítele Dodiho, veřejně prohlásil, že nehoda byla předem plánovaná. Z provedení nehody obvinil britskou tajnou službu MI6 a vévodu z Edinburghu prince Philipa, který je manželem královny Alžběty II.
  • Postupně se objevovaly další teorie. Kromě zásahu britské tajné služby třeba ještě: 1) můžou za to paparazzi. Řidič Henri Paul údajně zrychloval, aby unikl fotografům, kteří je pronásledovali. 2) můžou za to nepřátelé Mohameda Al-Fayeda. Diana se údajně stala pouhou nešťastnou vedlejší obětí útoku na svého tehdejšího přítele, který zosnovali neznámí nepřátelé jeho otce. 3) zinscenovala to Diana. Údajně chtěla utéct z mediálního kolotoče, proto si změnila identitu, aby mohla začít nový život.
  • V roce 2004 začalo v Londýně nové vyšetřování, které trvalo čtyři roky. Výsledky byly stejné, Al-Fayed je už, podle svých slov kvůli synům Diany, nezpochybňoval.
  • Těmto teoriím se věnuje i doku-film Smrt princezny Diany: Záhada vyřešena, který nedávno uvedla Prima Love. V hlavní roli je australský detektiv Colin McLaren, který na konci najde „svého“ pachatele. Už před lety zaujal snímkem JFK: Nezvratný důkaz.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Martina Švihly: Prostor zůstat dětmi

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 19. září 2017  18:51

Prostor, kde si můžou hrát, hýbat se, zápasit i jemně dotýkat.  celý článek

Léčba nádoru v tlustém střevu? Přijít na něj včas

(ilustrační snímek)
vydáno 19. září 2017  16:41

Rakovina tlustého střeva je strašákem zejména pro starší lidi. U nás se vyskytuje často, každoročně je v České republice diagnostikována u osmi tisíc lidí.  celý článek

Bohatí Pražané na pohřbech šetří, Ostraváci za ně utrácejí

Ilustrační foto
vydáno 19. září 2017  14:07

Roste ekonomika, rostou platy. Lidé však za loučení se zemřelými utrácejí málo. Ne všude.  celý článek

Nechte si zdarma otestovat krev, zda nemáte revma

Laboratorní rozbor se zaměří na vyšetření revmatoidního faktoru.
vydáno 19. září 2017  9:53

Bolesti kloubů patří v současnosti mezi nejčastější. Je to artróza, nebo za to může revma?  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám