metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Čtvrtek, 24. května 2018. Svátek má Jana.
Princezna Diana s princem Charlesem v televizním dokumentu Diana – sedm dnů,...
Další 1 fotografie v galerii
Princezna Diana s princem Charlesem v televizním dokumentu Diana – sedm dnů, které šokovaly celý svět. | foto: Archiv Česká televizeČTK

Dvacet let od smrti princezny Diany připomene televizní dokument

31. srpna 2017  5:55 Iveta Benáková Metro.cz
V Paříži se 31. srpna 1997 se završil trpký osud tehdejší nejpopulárnější členky britské královské rodiny, princezny Diany. Celý svět obletěly záběry zdevastovaného auta, v němž zemřela spolu se svým partnerem Dodi Al-Fayedem.

Diana – sedm dnů, které šokovaly celý svět: to je název nového dokumentu, který od 20 hodin dnes uvede ČT2. A jak už název napovídá, v dokumentu BBC není shrnut jen princeznin život a manželství s britským následníkem trůnu, ale především týden, který následoval po nehodě.



Těch sedm dní bylo ve znamení mediálního šílenství, ale podle odborníků i tvrdé lekce pro celou královskou rodinu. „Zatímco Dianiny děti byly zdrceny ztrátou matky, královna prožívala zdrcující ztrátu jiného druhu – zdálo se, že přízeň jejích poddaných je tatam. Nakonec však Alžběta II. vyšla z tohoto týdne poučena, posílena – a nová éra britské monarchie mohla začít,“ praví tvůrci v anotaci filmu.

V dokumentu jsou archivní záběry, ale také rozhovory s Dianinými nejbližšími včetně synů. Ten mladší, Harry, kterému bylo tehdy 12 let, vzpomíná na chvíle, kdy musel s tehdy 15letým bratrem Williamem jít v průvodu za rakví i na mediální smršť.

„Jedna z nejtěžších věcí, s níž se člověk musí vypořádat, je to, že lidé, kteří ji pronásledovali do tunelu, byli ti stejní, kteří ji fotografovali, zatímco ona umírala. A s Williamem jsme to věděli, mnohokrát nám to řekli lidé, kteří znali celý případ. Měla docela vážné zranění hlavy, ale byla pořád živá. A tito lidé, kteří zavinili tu nehodu, místo aby jí pomohli, fotili, jak umírá na zadním sedadle,“ vzpomíná Harry. Smutnou zprávu jim tehdy řekl jejich otec, princ Charles.

Pochybnosti o smrti

  • Francouzští vyšetřovatelé určili jako příčinu nehody zanedbání řízení pod vlivem alkoholu. V krvi řidiče limuzíny Henriho Paula se našlo třikrát více alkoholu, než je povoleno.
  • V únoru 1998 majitel pařížského hotelu Ritz Mohamed Al-Fayed, který byl otcem Dianina přítele Dodiho, veřejně prohlásil, že nehoda byla předem plánovaná. Z provedení nehody obvinil britskou tajnou službu MI6 a vévodu z Edinburghu prince Philipa, který je manželem královny Alžběty II.
  • Postupně se objevovaly další teorie. Kromě zásahu britské tajné služby třeba ještě: 1) můžou za to paparazzi. Řidič Henri Paul údajně zrychloval, aby unikl fotografům, kteří je pronásledovali. 2) můžou za to nepřátelé Mohameda Al-Fayeda. Diana se údajně stala pouhou nešťastnou vedlejší obětí útoku na svého tehdejšího přítele, který zosnovali neznámí nepřátelé jeho otce. 3) zinscenovala to Diana. Údajně chtěla utéct z mediálního kolotoče, proto si změnila identitu, aby mohla začít nový život.
  • V roce 2004 začalo v Londýně nové vyšetřování, které trvalo čtyři roky. Výsledky byly stejné, Al-Fayed je už, podle svých slov kvůli synům Diany, nezpochybňoval.
  • Těmto teoriím se věnuje i doku-film Smrt princezny Diany: Záhada vyřešena, který nedávno uvedla Prima Love. V hlavní roli je australský detektiv Colin McLaren, který na konci najde „svého“ pachatele. Už před lety zaujal snímkem JFK: Nezvratný důkaz.



Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Pavla Maurera: Food Festival

Pavel Maurer
vydáno 23. května 2018  14:45

Restaurace budou nabízet „záhadný“ pokrm, co jinak vypadá a jinak chutná.  celý článek

Česko zatím neví, co s PET lahvemi

(Ilustrační snímek)
vydáno 23. května 2018  13:13

Ministerstvo životního prostředí zálohový systém nezavrhuje. Počkáme si ale na výsledky studie, zní z úřadu.  celý článek

Škola pro Zličín i děti z Kolovrat

Školka (ilustrační foto)
vydáno 23. května 2018  10:55

Narůstající množství dětí v hlavním městě řeší magistrát budováním nových škol.  celý článek

Dveře před nosem vám řidič tramvaje zavře nerad

(Ilustrační snímek)
vydáno 23. května 2018  8:45

Řidič tramvaje číslo 22 prosí cestující na sociálních sítích o pochopení.  celý článek



Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám