metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 4 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Muzeum v rakouském Mistelbachu přináší atributy starověkého Egypta.
Další 3 fotografie v galerii
Muzeum v rakouském Mistelbachu přináší atributy starověkého Egypta. | foto: MAMUZMetro.cz

Egypt pouhou čtvrthodinu od hranic je v Mistelbachu

11. března 2018  5:55 Radek Babička
Projděte se pyramidami na unikátní výstavě.

Muzeum MAMUZ v rakouském Mistelbachu, pouhých patnáct minut od českých hranic, zahájilo devítiměsíční výstavu Úchvatné pyramidy. Ta ukazuje, jak dokonale byly pyramidy ve starém Egyptě budovány a jaký mají dodnes vliv na architekturu, módu a umění.

Egyptské pyramidy fascinují už od svého vzniku před 4600 lety. Již staří Řekové stáli v úžasu před pyramidami v Gíze a zařadili je mezi sedm divů světa. Ohromují svým vzhledem i architekturou a jako součást gigantických komplexů sloužily dlouhá staletí coby hrobky egyptských králů a šlechty.

Fotogalerie

„Prostřednictvím architektonických modelů, vykopávek, interaktivních instalací, multimediálních projekcí a rekonstrukcí přináší muzeum MAMUZ návštěvníkům pyramidy na dotek,“ láká ředitel muzea Peter Fritz. Všechny texty a zvukové stopy na výstavě jsou k dispozici i v češtině. „Pro objednané skupiny zajišťujeme česky mluvící průvodce a češtinu ovládá rovněž většina našeho personálu,“ říká Fritz.

Výstavou Úchvatné pyramidy se muzeum MAMUZ v Mistelbachu věnuje těmto impozantním monumentům a otevírá pohled do světa starověkého Egypta s jeho kulty, rituály a posmrtným životem.

„Jedním z vrcholů výstavy je rekonstruovaná Sennedjemova pohřební komora. Fresky na jejích stěnách zobrazují scény z každodenního života a obrazy ze světa egyptských bohů. Zobrazení bohyně Isis a její sestry Neftys dokazují, že Egypťané při budování hrobek mysleli na svou budoucnost v posmrtném životě,“ říká Fritz.

Pyramidy ohromují svými gigantickými rozměry a impozantní architekturou, přesto o jejich výstavbě není mnoho známo. Historické písemné zdroje mlčí o tom, kolik dělníků se na stavbě jedné pyramidy podílelo či jak dlouho trvalo, než byla dokončena. Archeologové se celá desetiletí snaží tato tajemství odhalit a jejich nálezy naznačují, s jakým nasazením byly egyptské pyramidy budovány a nakolik se v průběhu tisíciletí proměňovala jejich podoba. Modely nejrůznějších pyramid v muzeu MAMUZ v Mistelbachu ilustrují fascinující proměny jejich architektury.

Výstava také ukazuje, jaký vliv měla egyptská kultura na řemesla, módu, zahradní architekturu a hudbu konce 18. století, kdy v Evropě vrcholilo okouzlení antickou civilizací. Kostýmní návrhy pro představení jako Aida a Kouzelná flétna nebo egyptskými freskami a sochami vyzdobený Pantheon v německém Wörlitzu či sochy v rakouském paláci Schönbrunn ukazují, že pyramidy a obelisky inspirovaly nepřeberné množství oblastí života po celém světě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám