metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 9 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Egypt pouhou čtvrthodinu od hranic je v Mistelbachu

  5:55
Projděte se pyramidami na unikátní výstavě.

Další 3 fotografie v galerii
Muzeum v rakouském Mistelbachu přináší atributy starověkého Egypta. | foto: MAMUZMetro.cz

Muzeum MAMUZ v rakouském Mistelbachu, pouhých patnáct minut od českých hranic, zahájilo devítiměsíční výstavu Úchvatné pyramidy. Ta ukazuje, jak dokonale byly pyramidy ve starém Egyptě budovány a jaký mají dodnes vliv na architekturu, módu a umění.

Egyptské pyramidy fascinují už od svého vzniku před 4600 lety. Již staří Řekové stáli v úžasu před pyramidami v Gíze a zařadili je mezi sedm divů světa. Ohromují svým vzhledem i architekturou a jako součást gigantických komplexů sloužily dlouhá staletí coby hrobky egyptských králů a šlechty.

„Prostřednictvím architektonických modelů, vykopávek, interaktivních instalací, multimediálních projekcí a rekonstrukcí přináší muzeum MAMUZ návštěvníkům pyramidy na dotek,“ láká ředitel muzea Peter Fritz. Všechny texty a zvukové stopy na výstavě jsou k dispozici i v češtině. „Pro objednané skupiny zajišťujeme česky mluvící průvodce a češtinu ovládá rovněž většina našeho personálu,“ říká Fritz.

Výstavou Úchvatné pyramidy se muzeum MAMUZ v Mistelbachu věnuje těmto impozantním monumentům a otevírá pohled do světa starověkého Egypta s jeho kulty, rituály a posmrtným životem.

„Jedním z vrcholů výstavy je rekonstruovaná Sennedjemova pohřební komora. Fresky na jejích stěnách zobrazují scény z každodenního života a obrazy ze světa egyptských bohů. Zobrazení bohyně Isis a její sestry Neftys dokazují, že Egypťané při budování hrobek mysleli na svou budoucnost v posmrtném životě,“ říká Fritz.

Pyramidy ohromují svými gigantickými rozměry a impozantní architekturou, přesto o jejich výstavbě není mnoho známo. Historické písemné zdroje mlčí o tom, kolik dělníků se na stavbě jedné pyramidy podílelo či jak dlouho trvalo, než byla dokončena. Archeologové se celá desetiletí snaží tato tajemství odhalit a jejich nálezy naznačují, s jakým nasazením byly egyptské pyramidy budovány a nakolik se v průběhu tisíciletí proměňovala jejich podoba. Modely nejrůznějších pyramid v muzeu MAMUZ v Mistelbachu ilustrují fascinující proměny jejich architektury.

Výstava také ukazuje, jaký vliv měla egyptská kultura na řemesla, módu, zahradní architekturu a hudbu konce 18. století, kdy v Evropě vrcholilo okouzlení antickou civilizací. Kostýmní návrhy pro představení jako Aida a Kouzelná flétna nebo egyptskými freskami a sochami vyzdobený Pantheon v německém Wörlitzu či sochy v rakouském paláci Schönbrunn ukazují, že pyramidy a obelisky inspirovaly nepřeberné množství oblastí života po celém světě.

Autor:

Hlavní zprávy

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Správu Pražského hradu povede ekonom Vyhnánek, bývalý náměstek primátora

vydáno 19. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  11:20

Správa pražského hradu v pátek oznámila jméno nového ředitele. Stane se jím dosavadní ředitel finančního odboru hradu Pavel Vyhnánek. Nahradí tak...  celý článek