metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 12 °C

Středa, 14. listopadu 2018. Svátek má Sáva.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Elektřina zdraží, Češi houfně mění dodavatele

2. května 2018  9:55 Marek Hýř Metro.cz
Desetitisíce domácností přechází k jiným firmám.

Energetická společnost ČEZ zdraží elektřinu od začátku června. Účet stoupne zákazníkům, kteří nemají ceny zafixovány. V průměru vzroste cena o čtyři procenta.

„Řady zákazníků se úpravy vůbec nedotknou a pro další jde jen o mírné zdražení, pro většinu spotřebitelů půjde o méně než 20 korun měsíčně,“ tvrdí mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík a dodává: „Ze zkušenosti víme, že další obchodníci s úpravou ceníků čekají na nás, a očekáváme, že zdraží v blízké době.“

Právě zdražování je jedním z důvodů, proč Češi houfně mění společnosti, které jim dodávají energie. Za první letošní tři měsíce změnilo dodavatele elektřiny skoro 93 tisíc domácností. To je o 2,4 procenta více než loni za stejné období. Podobné je to i u plynu. Dodavatele za první čtvrtletí změnilo 74 tisíc domácností.

„Minulý rok hrála klíčovou roli ve zvýšeném zájmu o změnu dodavatele energií tuhá zima s extrémními výkyvy počasí. Letošní nárůst lze přičíst zejména zvyšování cen elektřiny ze strany dominantních dodavatelů, kteří nyní nakupují elektřinu na burze o více než 20 procent dráž než před rokem,“ říká Markéta Witoszová, analytička trhu energií internetového srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. „Z dlouhodobého hlediska proto doporučujeme najít levnějšího dodavatele a uzavřít smlouvu s fixní cenou na dobu určitou a tím se pojistit proti dalšímu zdražování,“ dodává Witoszová.

Energetické společnosti vědí, že se domácnosti poohlíží po levnějších nabídkách, a snaží se nalákat nové zákazníky.

„U nabídek pro nové zákazníky mohou lidé ročně ušetřit náklady ve výši měsíčních nákladů za elektřinu či plyn, což je, jako by měli měsíc i více energie zdarma,“ potvrzuje Hana Novotná, mluvčí Bohemia Energy.

ČEZ pro změnu láká na jistoty. „Serióznost dodavatele nabývá v poslední době opět na významu. S rostoucími cenami elektřiny na burzách někteří malí dodavatelé ukončili svou činnost, protože slibovali nereálné,“ doplňuje Gazdík.

Falešní obchodníci

  • Rostoucího počtu změn dodavatelů využívají i podvodníci.
  • Záměrné uvádění cen elektřiny bez DPH či právní kličky ve smlouvách. To jsou jen některé případy nekalých praktik, které využívají nečestní obchodníci.
  • V posledních měsících výrazně vzrostl počet případů, kdy podomní prodejci lákají zejména starší občany na výhodnější ceny elektřiny a slibují nereálné budoucí úspory.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hokej na rybníku a pak cesta do Kanady

Hraje se na nízké branky bez brankáře.
vydáno 14. listopadu 2018  14:45

Registrovat se na mistrovství republiky může každý. První cena je placená cesta na zámořský šampionát.  celý článek

Nová výroční aplikace vytváří mobilní zombíky

V aplikaci je šest stezek. První republiku, či komunismus?
vydáno 14. listopadu 2018  13:13

Pražané si mohou zavzpomínat na historické milníky. Dle odborníků při tom riskují životy.  celý článek

Prcháme z avie VB, je 17. listopadu 1989

Naše parta před vozem, kterých je už jenom pár.
vydáno 14. listopadu 2018  12:30

Nevšední úniková hra má autenticitu i promakané úkoly. V roli demonstrantů jsme se vydali za dobrodružstvím. Ten den už se znovu blíží, 17. listopad. My...  celý článek

Sloupek Martina Daneše: Jak jsem neumřel

Martin Daneš, bývalý recepční
vydáno 14. listopadu 2018  11:11

Na druhou stranu člověk neví, co se může stát za týden, píše Martin Daneš ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám