metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 1 °C

Úterý, 20. listopadu 2018. Svátek má Nikola.
Kevin Warwick dokáže robotickou ruku ovládat silou vůle.
Větší foto
Kevin Warwick dokáže robotickou ruku ovládat silou vůle. | foto: Future Port PragueMetro.cz

Fanda Matrixu je dnes kyborg

6. září 2018  10:26 Filip Jaroševský Metro.cz
V rámci vizionářského festivalu vystoupí v Holešovicích také Kapitán Kyborg. Tak se přezdívá britskému vědci Kevinu Warwickovi, který je skutečným kyborgem – napůl člověkem, napůl strojem.

Světový průkopník v oblasti mimosmyslové komunikace do svých testů také rád zapojuje svou českou manželku Irenu. V budoucnu chce vyzkoušet možnost sdílení myšlenek a emocí za pomoci čipů operativně vložených přímo do mozku.

„Na první pohled to vždy vypadá, že tomu, že jsem kyborg, lidé rozumí. Pokud se nimi ale bavíte déle, dost často zjistíte, že to tak není. Je překvapující, že i někteří zkušení profesoři neznají možnosti a potenciál umělé inteligence,“ říká pro Metro Warwick.

Co znamená být kyborgem?
Kyborg je kybernetický organismus, napůl člověk, napůl stroj. Pro mě osobně to znamená, že technologie je mojí součástí, nikoli jen to, co nosím na sobě. Co je ale nejdůležitější – ta technologie musí dávat lidem nadstandardní dovednosti, nad rámec jejich běžných schopností. Nejen jako nějaká terapeutická výpomoc.

Jaké schopnosti a benefity vám přeměna v kyborga přinesla?
Ve svých experimentech jsem pracoval s ultrazvukovými vjemy, díky nimž jsem přesně cítil vzdálenost. Také jsem byl schopný skrze své nervové signály ovládat robotickou ruku, která se nacházela v Anglii, přičemž já jsem byl v New Yorku. Měl jsem také možnost okamžitě zjistit důležité ukazatele, jako například kolik síly potřebovala robotická ruka k tomu, aby něco uchopila či podržela. Nejdůležitější ale pro mě byla plně elektronická komunikace s mojí ženou, a to skrze naše nervové systémy. Pokaždé když sevřela dlaň, dostal jsem do mozku elektrický impulz. Pokud bychom použili mozkové implantáty, dalo by se mluvit o jistém typu telepatie.

Pojí se s životem kyborga také nějaká negativa?
Vezmu-li v potaz své dosavadní experimenty, nenapadá mě nic negativního. Pokud však budeme pokračovat v „telepatických“ experimentech, mozek může přestat dělat to, co do té chvíle dělal. Aby se mohl zaměřit na vylepšené komunikační schopnosti, které by tím získal. Tohle myslím může někdo z jistého pohledu vnímat jako negativní.

Co vás přimělo nebo inspirovalo k tomu, stát se kyborgem?
Když jsem byl malý, můj otec prodělal operaci mozku, která zcela změnila jeho osobnost. Také mě vždy fascinovala oblast sci-fi, především Terminátor a Matrix. Líbil se mi Terminal Man od Michaela Crichtona a už v šesti letech jsem přečetl Válku světů. No a později jsem začal jako profesor kybernetiky na Reading University se svým týmem provádět vědecké experimenty.

Na festivalu loni vystoupil také kyborg Neil Harbisson. Znáte se?
Znám ho jen z různých akcí a slyšel jsem ho několikrát vystupovat. Podle mého názoru je spíše umělec než vědec, přesto si ho velmi vážím za to, co dokázal.

Vy se nepotkáváte s ostatními kyborgy?
Někdy v rámci svých studií potřebuji získat informace i od dalších kyborgů. Všechny slouží k vědeckým účelům, proto jsou data z jiných výzkumů nesmírně důležitá. Také se s nimi občas potkávám na různých akcích, jako je Future Port Prague.

Myslíte, že se kyborgové objeví po celém světě?
Určitě. Je jen otázkou, jaký budou mít kyborgové vztah k obyčejným lidem. Podle mého názoru budou nad lidmi dominovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám