metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 15 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Onkolog Karel Švojgr
Větší foto
Onkolog Karel Švojgr | foto: Metro.cz

Focení s bleskem může odhalit rakovinu

10. února 2018  12:30 Pavel Hrabica Metro.cz
Zhoubné nádory se nevyhýbají ani dětem. K včasné léčbě může přispět také náhoda. Damoklův meč zhoubného onemocnění visí v podstatě nad každým z nás. Počet těch, u nichž byla rakovina odhalena, přesahuje půl milionu. Což je totéž, co celé město Brno. Ročně zemře v České republice téměř třicet tisíc lidí, kterým nepomůže ani specializovaná léčba.

I když výskyt rakoviny v České republice stagnuje, přibývá dětských pacientů. Ročně diagnostikují lékaři některý z typů rakoviny až 350 dětem. „Procento malých pacientů pozvolna stoupá,“ řekla deníku Metro onkoložka Lucie Hrdličková z pražské Fakultní nemocnice Motol. „Je to ale i tím, že jsme schopni taková onemocnění častěji a rychleji zjistit, než že by bylo číslo výrazně vyšší v porovnání s minulostí,“ říká lékařka.„Můžeme říci, že děti se mohou setkat s jakýmkoli druhem rakoviny,“ uvádí onkolog Karel Švojgr. Četnost některých typů je u dětí nízká nebo nulová. Zatímco dospělých se výrazně týká rakovina plic nebo tlustého střeva, dětem se v podstatě vyhýbá. „Dětské nádory nejsou způsobeny životním stylem,“ uvedl Švojgr. Děti nejčastěji onemocní leukémií nebo některým z mozkových nádorů.

Úspěšnost léčby rakoviny u dětí přesahuje osmdesát procent. Podstatně víc jim ale hrozí recidiva. Statistiky ukazují, že i úspěšná léčba v raném věku – v České republice se podaří vyléčit čtyři pětiny dětí s rakovinou – dává bohužel velký předpoklad, že za třicet nebo čtyřicet let bývalý dětský pacient onemocní jinou formou této choroby.

Jedním z typických nádorů, který se vyskytuje častěji u dětí než u dospělých, je retinoblastom, tedy rakovina oka. K lékaři bohužel dorazí většina z nich až v pozdním stadiu, kdy nejvíc hrozí ztráta zraku nebo celého oka. Přitom časté odhalení může být otázkou náhody.

„Každý dnes fotí děti, každý pak dává snímky na Facebook,“ říká Karel Švojgr. Má jednu užitečnou radu. Pokud nezapnete režim redukce červených očí, můžete včas odhalit bílou tečku v dětském oku. „Je to, kromě šilhání, jeden z hlavních příznaků rakoviny oka,“ upozorňuje lékař.

Den dětské onkologie si připomeneme 15. února

  • Nitrooční nádor je typický pro děti ve věku do pěti let.
  • Ročně jím onemocní asi stovka dětí, polovině se podaří zachránit zrak. Příznakem je mimo jiné bělavý odlesk sítnice.
  • Ročně se v Česku odhalí šest až osm případů, většinu se daří vyléčit. Asi polovina nemocných o oko ale přijde.
  • Nádory se léčí spálením laserem nebo zmrazením tekutým dusíkem. Používá se také chemoterapie, která nádor zmenší, aby byl lépe léčitelný.
  • Nově se dají léky oční tepnou vstříknout přímo do místa nádoru, což má větší účinnost, a méně často musí být oko odstraněno.Komentáře

Hlavní zprávy

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článek

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článek

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám