metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Úterý, 19. června 2018. Svátek má Leoš.
Onkolog Karel Švojgr
Větší foto
Onkolog Karel Švojgr | foto: Metro.cz

Focení s bleskem může odhalit rakovinu

10. února 2018  12:30 Pavel Hrabica Metro.cz
Zhoubné nádory se nevyhýbají ani dětem. K včasné léčbě může přispět také náhoda. Damoklův meč zhoubného onemocnění visí v podstatě nad každým z nás. Počet těch, u nichž byla rakovina odhalena, přesahuje půl milionu. Což je totéž, co celé město Brno. Ročně zemře v České republice téměř třicet tisíc lidí, kterým nepomůže ani specializovaná léčba.

I když výskyt rakoviny v České republice stagnuje, přibývá dětských pacientů. Ročně diagnostikují lékaři některý z typů rakoviny až 350 dětem. „Procento malých pacientů pozvolna stoupá,“ řekla deníku Metro onkoložka Lucie Hrdličková z pražské Fakultní nemocnice Motol. „Je to ale i tím, že jsme schopni taková onemocnění častěji a rychleji zjistit, než že by bylo číslo výrazně vyšší v porovnání s minulostí,“ říká lékařka.„Můžeme říci, že děti se mohou setkat s jakýmkoli druhem rakoviny,“ uvádí onkolog Karel Švojgr. Četnost některých typů je u dětí nízká nebo nulová. Zatímco dospělých se výrazně týká rakovina plic nebo tlustého střeva, dětem se v podstatě vyhýbá. „Dětské nádory nejsou způsobeny životním stylem,“ uvedl Švojgr. Děti nejčastěji onemocní leukémií nebo některým z mozkových nádorů.

Úspěšnost léčby rakoviny u dětí přesahuje osmdesát procent. Podstatně víc jim ale hrozí recidiva. Statistiky ukazují, že i úspěšná léčba v raném věku – v České republice se podaří vyléčit čtyři pětiny dětí s rakovinou – dává bohužel velký předpoklad, že za třicet nebo čtyřicet let bývalý dětský pacient onemocní jinou formou této choroby.

Jedním z typických nádorů, který se vyskytuje častěji u dětí než u dospělých, je retinoblastom, tedy rakovina oka. K lékaři bohužel dorazí většina z nich až v pozdním stadiu, kdy nejvíc hrozí ztráta zraku nebo celého oka. Přitom časté odhalení může být otázkou náhody.

„Každý dnes fotí děti, každý pak dává snímky na Facebook,“ říká Karel Švojgr. Má jednu užitečnou radu. Pokud nezapnete režim redukce červených očí, můžete včas odhalit bílou tečku v dětském oku. „Je to, kromě šilhání, jeden z hlavních příznaků rakoviny oka,“ upozorňuje lékař.

Den dětské onkologie si připomeneme 15. února

  • Nitrooční nádor je typický pro děti ve věku do pěti let.
  • Ročně jím onemocní asi stovka dětí, polovině se podaří zachránit zrak. Příznakem je mimo jiné bělavý odlesk sítnice.
  • Ročně se v Česku odhalí šest až osm případů, většinu se daří vyléčit. Asi polovina nemocných o oko ale přijde.
  • Nádory se léčí spálením laserem nebo zmrazením tekutým dusíkem. Používá se také chemoterapie, která nádor zmenší, aby byl lépe léčitelný.
  • Nově se dají léky oční tepnou vstříknout přímo do místa nádoru, což má větší účinnost, a méně často musí být oko odstraněno.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Ondřeje Šteffla: Empatie - chvalitebně

Ondřej Šteffl
vydáno 18. června 2018  13:13

Je kreativní a má radost z hledání – chvalitebně.  celý článek

Lidé žijí v satelitech, ale daně pořád platí jinde

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2018  11:55

Jedna nepřihlášená rodina připraví obecní kasu až o třicet tisíc korun za jediný rok.  celý článek

Sandra se změní, lahve už z oken házet nebudou

Výšková budova Sandry na Jižním Městě.
vydáno 18. června 2018  10:40

Výškovou budovu tyčící se nad stanicí metra Opatov, která nepatří k chloubám Jižního Města, čeká změna.  celý článek

Ze železničního mostu během renovace drhnou rez pískem

Práce na obou stranách spojnice jedou ve velkém.
vydáno 18. června 2018  8:35

Zatímco se Praha hádá, zda dopravní spojnici zbourat, či ne, TSK ji opravuje.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám