metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Středa, 26. září 2018. Svátek má Andrea.
Kolekce historických zbraní v denní aukci Dorothea
Dalších 7 fotografií v galerii
Kolekce historických zbraní v denní aukci Dorothea | foto: Archiv Dorotheum

GALERIE: Aukční dům bude dražit mimořádnou kolekci historických zbraní

2. února 2015  12:35,  aktualizováno  Josef Škvor Metro.cz
Na českém trhu s uměním se už za pár dní objeví výjimečně pestrá sbírka historických zbraní. Unikátní kolekci více než dvou set exemplářů z období 18. - 20. století nabídne aukční dům Dorotheum v denní aukci, kterou pořádá v úterý 10. února od 17 hodin ve své prodejní galerii na Ovocném trhu.

Pod kladívko Dorothea putují chladné, palné a vzduchové zbraně hlavně rakouského a československého původu, dražit se ale budou také zajímavé předměty z Francie či třeba Japonska.Dražit se budou bodáky, tesáky, šavle, kordy ale také pistole a pušky staré i několik staletí. Aukční katalog zahrnuje 245 vojenských a civilních zbraní – převažují předměty z Rakouska (Rakousko-Uherska), Československa, Německa a Ruska, jsou tu ale také zbraně vyrobené ve Francii, USA nebo v Polsku.

Taková sbírka se v české aukci neobjevila skoro dvacet let

„Takto bohatá a mimořádně široká kolekce historických zbraní se v české aukci neobjevila téměř dvacet let. Vedle běžných zbraní mohou dražitelé vybírat z artefaktů, které se na sběratelském trhu vyskytují zcela výjimečně,“ říká ředitelka české pobočky Dorothea Mária Gálová.

Opravdovým lákadlem je perkusní dvojka Le Page, vyrobena v Paříži kolem roku 1830. Zbraň má ráži 16 mm, je potažena damaškem a značena zlatem Damas de Paris. Vyvolávat se bude z částky 28 tisíc korun. Za stejnou cenu jde do dražby další francouzská puška, tentokrát z 18. století – jednuška křesadlová v ráži 18 mm, kterou zdobí řezba ornamentů a označení De Brot na zámkové desce. Zaujmou také rakouské pistole se vzorem 1798.

Pro sběratele jsou v nabídce rakouské šavle i japonský meč


Mezi chladnými zbraněmi vyniká japonský vojenský meč (Šin-guntó) s pochvou ze 30. let 20 století. Jeho prodej startuje na částce 18 tisíc korun. Atraktivní pro sběratele je i rakouská šavle pro poddůstojníky pěchoty se vzorem 1765 nebo kord z 18. století, na kterém jsou formou ornamentů zaznamenány vojenské trofeje.

Do denní aukce je možné se přihlásit přes internet, prostřednictvím on-line katalogu. Zájemci se účastní dražby buďto po telefonu nebo formou písemného limitu. Mohou dražit také osobně přímo na sále v Ovocném trhu.Komentáře

Hlavní zprávy

Naše dráha má výborné parametry, říká dostihový manažer Jiří Zlámaný

Jiří Zlámaný, dostihový manažer, komentátor dostihů a autor knihy o historii...
vydáno 26. září 2018  5:55

O dostihovém závodišti v pražské Velké Chuchli ví téměř vše. A to nejen o jeho historii. Deník Metro vyzpovídal Jiřího Zlámaného, dostihového manažera,...  celý článek

Inspirace z Amsterdamu

Praha, 28.8.2018 Ondřej Mirovský, volební lídr Strany Zelených, komunální a...
vydáno 25. září 2018  17:40

Deník Metro představuje kandidáty na primátora hlavního města Prahy.  celý článek

Dítě bez mobilu je nyní už rarita

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  13:45

Rodiče na svých potomcích nešetří.  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Ciaooo Italia

Jakub Kohák
vydáno 25. září 2018  11:11

Moje žena – napůl Italka – mi celý život opakuje, jací jsou Italové lajdáci, píše Jakub Kohák ve svém sloupku.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám