metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Úterý, 19. června 2018. Svátek má Leoš.
Noclehárna v Michli
Dalších 15 fotografií v galerii
Noclehárna v Michli. Bezdomovci přezdívají svým postelím bidlo. | foto: Metro.cz

GALERIE: Daj volačo! Někteří bezdomovci neumějí česky a pijí mýdlo z plastu

6. března 2015  7:49 Filip Jaroševský Metro.cz
Zimní noclehárny Centra sociálních služeb pro lidi bez domova využívají v těchto dnech lidé, kteří v drtivé většině nejsou z Prahy. Většinu ze zhruba čtyř set bezdomovců tvoří cizinci a mimopražští, zejména ze severu Čech a ze Slezska. Vypravili jsme se do Michle zjistit, co za lidi končí „na bidle“.

U vstupu do noclehárny je stolek s velkou rolí toaletního papíru a několika plastovými kelímky se zelenou tekutinou. Některým klientům, kteří jsou tu poprvé, hned na první pohled nedojde, že v nich není oblíbený peprmintový likér, ale mýdlo. Většinou na to přijdou vzápětí, ale už stalo se, že přišel bezdomovec a obsah kelímku zkušeně vyexoval.„Dvě třetiny našich klientů tvoří mimopražští, přičemž čtvrtina ubytovaných tvoří cizinci,“ řekla deníku Metro zástupkyně ředitele centra Ludmila Tomešová. Nejvíce Čechů je ze severočeského a severomoravského kraje. Zahraniční část osazenstva tvoří podle Tomešové převážně Slováci, Poláci, Litevci a Maďaři.

Na záchod zde zřejmě chodí hlavně Ukrajinky.

Na záchod zde zřejmě chodí hlavně Ukrajinky.

Chodby jsou ponuré a špatně osvětlené.

Chodby jsou ponuré a špatně osvětlené.

Postele v ubytovně

Postele v ubytovně

Zastoupení mají také nocležníci z Konga či Ukrajiny, kterých ale údajně oproti loňsku výrazně ubylo. „Nemáme pro to vysvětlení. Loni jich tu bylo opravdu velké množství a museli jsme si dávat pozor, abychom se nestali ubytovnou pouze pro ukrajinské dělníky,“ nadsazuje Tomešová.

Sociálka mi nic nedala, tak jsem skončil tady

Zimní noclehárny využívá třeba sedmapadesátiletý Pražan Vladimír, který se ocitl na ulici před dvěma měsíci. Nyní dělí svůj čas mezi zimní ubytovnu, dvě teplá jídla denně, která dostane zdarma ve středisku pomoci, a pobyt v supermarketu či knihovně, kde si dobíjí telefon.

Vladimír X. byl kdysi pokladním. Přes den se pohybuje poblíž obchodního centra v Letňanech, kde si na záchodě dobíjí mobil. V ubytovně jsou totiž zástrčky zaslepené.

Vladimír X. byl kdysi pokladním. Přes den se pohybuje poblíž obchodního centra v Letňanech, kde si na záchodě dobíjí mobil. V ubytovně jsou totiž zástrčky zaslepené.

„O zaměstnání jsem přišel na konci loňského roku a od té doby jsem bez koruny. Sociálka mi zatím nedala nic, ačkoliv už jsem poslal několik žádostí,“ stěžuje si Vladimír, který se netěší na konec března, kdy se zimní ubytovny zavírají. „Uvidíme, co bude dál. Předtím jsem pracoval jako pokladní v supermarketu, přes agenturu, tedy ve více z nich, tak se třeba podaří práci najít,“ dodává smutně. Co si nemůže vynachválit, je i pražské středisko Naděje u Bulhara, kam si chodí dvakrát denně pro něco k snědku. „Na jídlo si nemůžu stěžovat. K snídani je obvykle pečivo s máslem či marmeládou, občas ho vystřídá buchta. Na oběd jsou obvykle těstoviny s nějakou omáčkou,“ pochvaluje si nabízenou stravu.

Na ubytovně je dobrá parta, úlety máme jen občas

Přístřeší na noc vyhledává také 64letý Jan Čáp s trvalým bydlištěm na Trutnovsku. Toho do tísnivé životní situace dostaly problémy s alkoholem. „Na ulici jsem se dostal vlastní blbostí, co jiného. Byl jsem řidič a měl jsem bouračku, po které se mi rozhodila psychika. Pak jsem začal trošičku víc požívat,“ tvrdí muž, který se v teplejších měsících živí sezonními pracemi na stavbách.

Jan Čáp byl řidičem z povolání, ale zničil ho alkohol.

Jan Čáp byl řidičem z povolání, ale zničil ho alkohol.

„Přes zimu je sice možnost přivýdělku přes agentury, jenže když nemáte pořádné zázemí, spíte jen na jedno oko, a pak nemůžete do práce přijít ani trochu soudnej. Člověk pak není odpočatej, je nervózní a výsledek pak nestojí za nic,“ hájí se Čáp. Podle něj je na ubytovnách nejlepší parta. „Každý máme občas nějaký ten úlet, ale všechno je v rámci možností v normě,“ dodává spokojeně.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Ondřeje Šteffla: Empatie - chvalitebně

Ondřej Šteffl
vydáno 18. června 2018  13:13

Je kreativní a má radost z hledání – chvalitebně.  celý článek

Lidé žijí v satelitech, ale daně pořád platí jinde

Ilustrační snímek
vydáno 18. června 2018  11:55

Jedna nepřihlášená rodina připraví obecní kasu až o třicet tisíc korun za jediný rok.  celý článek

Sandra se změní, lahve už z oken házet nebudou

Výšková budova Sandry na Jižním Městě.
vydáno 18. června 2018  10:40

Výškovou budovu tyčící se nad stanicí metra Opatov, která nepatří k chloubám Jižního Města, čeká změna.  celý článek

Ze železničního mostu během renovace drhnou rez pískem

Práce na obou stranách spojnice jedou ve velkém.
vydáno 18. června 2018  8:35

Zatímco se Praha hádá, zda dopravní spojnici zbourat, či ne, TSK ji opravuje.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám