metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Vlak veze 120 hráčů z celého světa, kteří bojují o titul v jedenáctikolovém...
Dalších 6 fotografií v galerii
Vlak veze 120 hráčů z celého světa, kteří bojují o titul v jedenáctikolovém turnaji na trase Praha-Drážďany-Vratislav-Bratislava-Vídeň-Praha. | foto: ČTK

GALERIE: Šachisté se vydali vlakem na pouť po střední Evropě

10. října 2015  14:58 ČTK
Na pouť po střední Evropě se v pátek vydal vlak plný šachistů. S jedenácti vagony, pojmenovanými po mistrech světa šachové historie, projel i děčínským nádražím, kde přepřáhl lokomotivu. Atmosféra v dopravním prostředku by se místy dala krájet, soustředění a napětí totiž k tomuto sportu podle hráčů neodmyslitelně patří.

Šachový vlak vyjel už popáté, letos veze rekordní množství hráčů, kteří bojují o titul v jedenáctikolovém turnaji. Mezitím projedou trasu Praha - Děčín - Drážďany - Vratislav - Bratislava - Vídeň - Praha, kde cesta skončí v úterý odpoledne. „Už jsme odehráli první kolo,“ řekl v Děčíně předseda Pražské šachové společnosti Pavel Matocha. „Pro amatéry je trochu těžší se soustředit za cesty, nicméně velmistři to dokážou i v obtížných podmínkách,“ uvedl.

Právě soustředění považuje jeden z hráčů Vojtěch Straka za nejtěžší. „Ale baví mě to, věnuju se tomu už od školky,“ řekl hráč při bitvě s otcem. „Spojili jsme dvě věci dohromady, hrajeme šachy se synem a s manželkou pracujeme u dráhy, takže Šachový vlak je akce přesně pro nás,“ upřesnil důvody účasti na turnaji Pavel Straka z Vranovic u Brna. Podle něj je možná ještě těžší vstát ráno na turnaj z postele.

Hráči rozmístěni v jedenácti vagonech jsou z devatenácti národních federací. V jídelním voze se tak potkávají Švédové, Němci, Filipínec, Jordánec, Rus či Američan. Mezi největšími favority jsou čtyři velmistři, a to Julio Sadorra z Filipín, Lars Karlsson ze Švédska, Raj Tischbierek z Německa a Ján Plachetka ze Slovenska. Hraje se nejen o čest a slávu, ale také o ceny. Hodnota cen převyšuje 100 000 korun.

Mezi zkušenými profesionály se pohybují začínající hráči ve věku kolem osmi let. „Myslím, že děti mají o šachy zájem. Šachový svaz České republiky má projekt šachy do škol, je hodně kroužků, nouze o mladé účastníky není. Před pár lety jsme měli ve vlaku sedmiletého šachistu z Číny,“ uvedl Matocha.

Ačkoli se ve vlaku scházejí různé národnosti, povahy a charaktery, jedno mají společné - šachy považují všichni za sport. „Jsou jedním z vůbec nejvíc adrenalinových sportů, soustředění je enormní, nedá se to srovnat s jinými sporty, pět hodin se soustředí člověk na partii a pak se udělá jeden nepozorný tah a veškeré úsilí jde vniveč. To není jako v tenise, kde si můžete dovolit pár míčků vypustit,“ řekl Matocha ve vlaku, který poznají cestující na trase jednoduše, je pomalován šachovými figurkami.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám