2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

V ulicích se běžel půlmaraton. Vítězný Keňan rekord nezlomil i kvůli větru

16:44
Pražský půlmaraton vyhrál keňský běžec Daniel Kinyua Wanjiru v čase 59:51 minuty. Největší favorit závodu Leonard Komon byl třetí o šest sekund zpět. Na druhé místo se před něj v závěru těsně prodral další Keňan Wilfred Kipkosgei Murgor. Mezi ženami byla nejrychlejší Etiopanka Workneš Degefaová za 1:07:14. Nejlepšími Čechy v cíli byli Jiří Homoláč a Anežka Drahotová. Čtenáři webu Metro.cz byli při tom.
Sedmnáctý ročník půlmaratonu se běžel 28. března ulicemi Prahy.

Sedmnáctý ročník půlmaratonu se běžel 28. března ulicemi Prahy. | foto: ČTK

Homoláč obsadil 20. místo časem 1:06:45. „Běželo se mi dobře do šestnáctého kilometru, ale pak začal foukat silný protivítr a možná mi také trochu začaly docházet síly,“ uvedl. „Jsem spokojený. Jsem první český běžec, ale čas nebyl takový, jak jsem si představoval.“ Sportovní univerzálka Drahotová, která se věnuje hlavně chůzi, ale také cyklistice, potvrdila roli favoritky. Před závodem však myslela na lepší výkon než 1:15:15. „Trochu se na tom podepsal vítr a také únava z tréninku. Navíc jsem měla mezi dvanáctým a patnáctým kilometrem krizi, závěr už byl opravdu hrozný,“ řekla Drahotová České televizi.

Čelní skupina devatenácti vytrvalců se všemi adepty na přední umístění rozběhla závod ve svižném tempu, podle mezičasů na čas hluboko pod 59 minut. Na patnáctém kilometru však začal foukat silný vítr a běžce zbrzdil. Traťový rekord 58:47, který v roce 2012 zaběhl Atsedu Tsegay z Etiopie, tak neohrozili. Do závodu vyběhlo na náměstí Jana Palacha 12.500 běžců z 81 zemí. Jako člen štafety se na startu objevil například i bývalý fotbalista Pavel Nedvěd.