metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pondělí, 12. listopadu 2018. Svátek má Benedikt.
Canne de combat
Větší foto
Canne de combat | foto: Bára Zemanová

Gentleman z Kobylis získal v Bulharsku bronz

7. listopadu 2018  10:07 Filip Jaroševský Metro.cz
Původně francouzskému bojovému sportu canne de combat se občas přezdívá sport gentlemanů. Vznikl sice již ve středověku jako série obranných technik s vycházkovou holí, o sport pro staříky však rozhodně nejde. Tomuto bojovému umění se věnuje jen velmi málo Čechů, v čele s kobyliským týmem Jindřicha Zemana – Canne Club Prague. Oddíl si z nedávného mistrovství světa v tomto sportu, které se odehrálo v bulharském Plovdivu, přivezl bronzovou medaili.

„Našeho Michala Vraštila porazil až do té doby trojnásobný mistr světa Benjamin Latt. Ten jako vždy prošel turnajem zcela hladce, bez ztráty jediného bodu. I když s ním Vraštil bojoval velmi důstojně, o vítězi bylo jasno. Zápas byl však velice pěkný a oba bojovníci si vyhráli i s akrobatickými prvky tohoto sportu,“ popisuje atmosféru posledního Vraštilova boje na mistrovství manažerka týmu Bára Zemanová. „Ve finále pak Benjamin Latt bojoval s Janem Jugem ze Slovinska a počtvrté v řadě se stal mistrem světa,“ dodává.

Bojovníci canne de combat nemusí být zrovna ranaři. Spíše než síla jim v boji s devadesát pět centimetrů dlouhou holí pomáhá pružnost a obratnost. Přestože jde o gentlemanský sport, není Zemanův tým složený výhradně z mužů. Kromě stálé dámské členky Johanky tu mají novou posilu přímo z Francie. „Nedávno s námi začala trénovat slečna, která sem přijela na roční výměnný studentský pobyt Erasmus. Ve své rodné zemi, kde je canne de combat běžnější, se mu pravidelně věnovala. Nedovedla si tedy představit, jak by bez něj mohla v Česku být,“ vzpomíná na posilu s úsměvem Zemanová.

S náborem nové krve kobyliským šermířům pomohl také deník Metro. Poté co jsme si zde bojový sport před necelými dvěma lety vyzkoušeli, se na tréninky přišlo podívat několik nových zájemců. Chcete-li se k týmu přidat, není nic jednoduššího než se zastavit na tréninku. „Těšíme se na všechny. Není žádný problém než při větším zájmu nováčků sehnat větší tělocvičnu,“ usmívá se šéf kobyliských gentlemanů Jindřich Zeman. Pokud máte dotaz, ozvěte se sportovcům na adresu jindrich.zeman@yahoo.com. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám