metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 27 °C

Středa, 19. září 2018. Svátek má Zita.
Část partičky Piknikův klub se svými vozy. S nimi pojedou z Británie do...
Další 4 fotografie v galerii
Část partičky Piknikův klub se svými vozy. S nimi pojedou z Británie do Mongolska. | foto: piknikuvklub.czMetro.cz

Gentlemani jedou tisíce kilometrů v „nákupní tašce“

28. května 2017  11:12 Marek Peška Metro.cz
Piknikův klub. Projekt devíti mladíků, kteří dělají nejrůznější akce, se chystá do Mongolska.

„Chceme lidem ukázat, že za dobrodružstvím nemusí nutně na konec světa, ale můžou se stát hrdiny vlastního dobrodružství třeba i při pikniku ve Stromovce – od toho je naše motto Najdi v pohodě dobrodružství,“ představuje na začátek jeden z partičky devíti mladíků Piknikův klub – Jirka Mertl. To slovo piknik, to je důležité. Jejich spolek totiž pořádá nejrůznější zábavné akce s cestovatelskou tematikou ve stylu stand-up show.„Řečníci nejsme jen my, ale kdokoliv z publika se může podělit o svoji historku vhodnou k tématu,“ říká Jirka. Svoje akce s pravdivými a vtipnými historkami z cest pořádají na různých místech v Česku. Nejvíce v Praze. Pravidelně vystupují například v Café Lajka na Letné, kde dělají workshopy pro nezávislé cestovatele, ale také cestovatelské Quiz Night.

Fotogalerie

Kluci mají s cestováním velké zkušenosti – 28letý projektový manažer v IT Jirka projel stopem Švédsko a Norsko za polární kruh, měsíc takhle projížděl i Island. Další z party Piknikův klub Ivan Touška považuje za nejlepší cestovatelský zážitek ten z Karibiku, kdy s dalšími přáteli tenhle exotický kout proplul na dřevěné plachetnici. A právě o svých cestách a přípravách na ně lidem vyprávějí. Piknikův klub, jak sami pánové říkají, má lidi motivovat k cestě za zážitky.

„Nemusíte jet do Tibetu na Střechu světa, ale takovým nejmenším dobrodružstvím se může stát pohodový piknik v nedalekém parku. Sami jsme zjistili, že je až triviální zažít něco nevšedního bez dlouhých příprav a zadarmo,“ říká Jirka Mertl.

Mluví o takzvaných microadventures, které pro zájemce chystají jednou měsíčně. Jednou z nich byla přespávačka v Prokopském údolí u lomu Opatřilka.

„Inspiroval nás koncept mikrodobrodružství anglického dobrodruha Alastaira Humphreyse, který tvrdí, že dobrodružství je pouze stav mysli a dá se zažít kdekoliv a kdykoliv. Klidně i odpoledne po práci. A tak jsme se rozhodli zkusit, co vše se dá zažít, když člověk půjde jen tak přespat do Prokopáku,“ říká další člen Piknikova klubu Radim Večeřa. Podle Jirky se akce tvářila docela v klidu. Až... „Kdovíproč, možná za to mohla jarní rovnodennost, nám plánované místo obsadila skupinka okultistů sedících v kruhu ze svíček, takže nás nakonec ke svému táboráku přijala trojice hippies, kteří vítali jaro,“ říká Jirka. Během večera se vydali do starého tunelu ve skále, nad ránem pozorovali hvězdy. V dalších mikrodobrodružstvích chtějí pokračovat.

Aktivita kluků pokračuje dál. V červenci se chystají na závod Mongol Rally. Oblečeni jako gentlemani v košilích a motýlcích vyrazí v malých autech velkosti nákupní tašky 18. července z pražského Výstaviště do Londýna. Odtud pak tento závod, během něhož projedou 15 tisíc kilometrů, startuje.

Cesta poloautem

  • Mongol rally není opravdový závod, je to spíš výprava několika set posádek z Londýna do Ulánbátaru (a ještě kousek dál, do ruského Ulan Uhde).
  • Posádky mohou volit libovolnou trasu a na zdolání zhruba 10–15 tisíc kilometrů mají až dva měsíce. Není tedy divu, že některé posádky nevolí ani náhodou přímou trasou, ale berou rally jako road trip za poznáním evropských, afrických a asijských zemí. Piknikův klub chystá cestu na měsíc a půl, záleží na tom, jak se jim podaří sehnat víza a „ukecat zaměstnavatele a přítelkyně“.
  • Jednou z podmínek, jak se závodu zúčastnit, je to, že posádky musí jet v autě, které nesmí stát více než 30 tisíc korun a obsah může mít maximálně 1000 cm³.
  • Kluci zvolili auta značky VW Polo.
  • Mongol rally vyráží z Londýna, kluci se s Českem rozloučí 18. července v Praze.
  • Jejich cestu lze sledovat na www.piknikuvklub.cz a jejich facebookové stránce.Komentáře

Hlavní zprávy

Švédský nábytek dorazí bez kuliček

Interiér prodejny Ikea na Václavském náměstí v Praze.
vydáno 19. září 2018  8:32

Skandinávská firma Ikea otvírá zítra na Václavském náměstí novou malou prodejnu.  celý článek

Rezidenti platí a podvodníci šetří. Zakrývají si espézetky

Zakrytá registrační značka automobilu v Pařížské ulici.
vydáno 19. září 2018  5:55

Bahno. Nálepky. Hadry. Listí. Tohle všechno najdete na SPZ v parkovacích zónách.  celý článek

Zahrádkáři stále nemají zákon a přišli už o statisíce pozemků

Zahrádkářská kolonie Pod Šancemi v pražských Hrdlořezích
vydáno 18. září 2018  13:30

Zázraky se dějí. V Brně se schyluje k založení zahrádkářské „kolonie“. Je to ovšem rarita.  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Ještě jedna věc

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 18. září 2018  11:11

Celý den se mi daří, a tak tuhle maličkost určitě zvládnu rychle, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám