metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 6 °C

Úterý, 16. ledna 2018. Svátek má Ctirad.
Dva mladí Češi mají unikátní patent: vaří domácí jídlo, které přežije čerstvé...
Dalších 8 fotografií v galerii
Dva mladí Češi mají unikátní patent: vaří domácí jídlo, které přežije čerstvé tři roky bez konzervantů. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Guláš, co vydrží roky, si rozděláte v pytlíku jen s hrnkem vody

8. července 2017  12:34 Petr Holeček Metro.cz
Dva mladí Češi mají unikátní patent: vaří domácí jídlo, které přežije čerstvé tři roky bez konzervantů. Vzali jsme je do lesa, aby nám svoje „adventure menu“ uvařili.

Byli jste na vojně? Pak určitě víte, co je to KD dávka. Dnes se jí trochu moderněji říká BDP (Bojová dávka potravin), MRE (Meal, Ready to Eat), DANAP (Dávka potravin na přežití) nebo také německy Einmannpackung (EP). Je to součást plné polní vojáka a má ho zabezpečit minimálně na 24 hodin. Dnes je její součástí i samoohřívací jídlo.Fotogalerie

Systém, který musí vydržet velké výkyvy teplot, vešel v obecnou známost během války v Perském zálivu v roce 1990. Třívrstvá laminátová fólie chrání potravinu před oxidací a vlhkostí, konzerva je vyvakuovaná a obsahuje i bezplamenný ohřívač.

Stačí zatáhnout za provázek, uvolní se voda, která chemicky reaguje s hořečnatou složkou za přítomnosti kuchyňské soli. Za deset minut má voják jídlo ohřáté jako od maminky.

Jak si ohřát jídlo za dvanáct minut

■ Do speciálního vaku, takzvaného Zipper-bagu, stačí vložit samoohřevnou kapsli Adventure Menu s nehašeným vápnem a zabalené jídlo Adventure Menu.

■ Pro menší dávku vápna stačí 60 ml vody, jako odměrka poslouží sáček po kapsli. Voda se nalije do sáčku. Exotermická reakce způsobí, že se jídlo během dvanácti minut ohřeje jako v troubě a je připravené ke konzumaci.

■ Jde však ohřát i v mikrovlnce, na pánvi, v kotlíku s horkou vodou nebo také například na rozehřátém motoru auta. Kapsle je po ohřevu zcela rozložitelná, zjednodušeně: z nehašeného vápna se stane vápno hašené, a proto ji lze bez obav vyhodit v přírodě.

Jenže my nechtěli konzervy! Systém ohřevu funguje, ale dá se toto armádní jídlo jíst s chutí? Věčná otázka. Naštěstí existují nadšenci, co MRE připravili k civilnímu použití pro turisty a horolezce, ti se přece ve vyšších polohách potýkají s nefungujícími vařiči.

Jsou dva a se svým nápadem nyní prorážejí do světa. „S kamarádem Adamem jsme se během studií průmyslového designu pouštěli do extrémních sportů, každou volnou chvíli jsme trávili někde venku. Neustále jsme jedli konzervy a polévky z pytlíku. To nám brzy začalo vadit. Chtěli jsme si užít výlety na sto procent, jíst pořádné poctivé jídlo, které by nám dodávalo energii. Ale na vaření zpravidla nebýval čas ani prostor. Začali jsme proto hledat řešení,“ popisuje zrození nápadu v roce 2010 Radek Slabý, jeden ze zakladatelů projektu Adventure Menu (na fotce vpravo).

Po půl roce zkoušení a testování se jim podařilo vyladit systém sterilace. „Ten vymysleli a používali už moji rodiče ve firmě na hotová jídla, kde také máme zázemí. Vyvinuli jsme způsob, jak uvařit a zpracovat hlavní jídlo i s přílohou, což dosud neexistovalo. A tak vzniklo kompletní plnohodnotné jídlo na cesty, zcela bez konzervantů, přesto dlouhodobě trvanlivé,“ říká druhý zakladatel Adam Sogel a dodává, že v kuchyni používají jen to nejlepší maso od prověřených dodavatelů a také uzeniny mají od menších řezníků, kteří je vyrábějí čistě pro ně.

Jelení ragú i sušené maso

Metoda tedy vůbec nepočítá s obávanými konzervanty v podobě éček. „A to nás taky odlišuje od ostatních, hlavně zahraničních výrobců,“ říká Adam. Trvanlivost sice udávají tři roky, ale když dojde na testování výrobků na hygienické stanici, v pohodě projde i šest let uvařený guláš.

„Obsahuje všechno, jak kdyby byl uvařený včera,“ směje se. V současné době nabízí Adventure Menu patnáct druhů plnohodnotných jídel. Od vepřového se zelím přes jelení ragú s knedlíkem až po steak z lososa s čočkou. „V nabídce máme ale také jídlo pro vegetariány a pro vegany, dvě vysoko kalorická sladká jídla jako snídaně a sušené maso Jerky jako vydatnou proteinovou svačinu,“ upřesňuje Adam.

„Jde o složitý proces vaření, který nikdo nechce dělat. Dovolím si říci, že jsme jediní na světě, co něco takového nabízí,“ dodává Radek. „Všechno jsme se učili za pochodu a nejsložitější pro nás bylo vybudovat si u lidí důvěru. Nyní jsme ale nechali distribuci výrobků na české firmě, takže se soustředíme na zahraničí, kde je velká konkurence. A chystáme další novinky.“Komentáře

Hlavní zprávy

Nemocných kvapem přibývá, o epidemii se zatím nejedná

(ilustrační snímek)
vydáno 16. ledna 2018  14:52

Počasí nahrává virózám včetně chřipky, počty nemocných se pozvolna zvyšují. Nejvíce jsou zasaženi mladí lidé a malé děti.  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Super bál

Jakub Kohák
vydáno 16. ledna 2018  13:13

Takže já jsem celou dobu útočil, ale měl jsem bránit!  celý článek

Knihovna opraví depozitář i sídlo

Klementinum je do odvolání uzavřeno.
vydáno 16. ledna 2018  11:57

Rekonstrukce v Hostivaři vyjde na 117 milionů, Klementinum na miliardu.  celý článek

Ňaderný útok na prezidenta. Rychlý trest dopadá na řidiče, chuligány, zlodějíčky a cizince

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...
vydáno 16. ledna 2018  9:38

„Ňaderný útok“ Anželiny Diašové na prezidenta Miloše Zemana měl rychlý průběh. Nejen ve volební místnosti.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám