metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle, 21. října 2018. Svátek má Brigita.
Obal knížky hlášek
Další 4 fotografie v galerii
Obal knížky hlášek | foto: odposlechnutovpraze.cz

Hlášky z metropole zamířily ze sociální sítě do knížky

10. srpna 2018  6:44 Marek Hýř Metro.cz
Facebooková skupina Odposlechnuto v Praze už sbírá perličky devět let. „Úspěch je dán například originalitou příspěvků. Zkrátka jsou ze života a mnohé zápletky vyústí až v neuvěřitelné a nečekané situace, které svou vtipností baví,“ říká jeden z správců skupin.

„Na Nádraží Veleslavín mladý synek sedí na autobusové zastávce a čumí do mobilu, přisedne si k němu žena, cca 40 let, a ptá se ho: Čekáte na bus? – Ne, jmenuji se Forrest a chci vám vyprávět svůj životní příběh...“ To je jeden z tisíců příspěvků na zdi facebookové skupiny Odposlechnuto v Praze. Veselé příběhy z metropole nyní vyšly v knižní podobě.Skupina už od roku 2009 sbírá veselé příběhy, které lidé zaslechli v tramvaji, restauracích či na ulici. Nyní má Odposlechnuto v Praze přes 100 tisíc členů.

Správci skupiny si oblíbenost vysvětlují jednoduše. „Úspěch je dán například originalitou příspěvků. Zkrátka jsou ze života a mnohé zápletky vyústí až v neuvěřitelné a nečekané situace, které svou vtipností baví,“ říká jeden z správců skupiny, Peter Chalupianský. Ten denně schvaluje desítky až stovky žádostí o vstup do skupiny. Celkem má Odposlechnuto v Praze čtyři správce. Osobně se potkali až na křtu knihy. 

Ta vznikla hned z několika důvodů. „Ve velkém kvantu příspěvků je totiž téměř nemožné najít historicky nejlepší příspěvky a také jsme chtěli ono internetové odposlechnuto zhmotnit do něčeho fyzického – zkrátka knížka je skvělé médium,“ říká Chalupianský.

Zasmějte se

  • Knihu plnou vtipných mezilidských zápletek a životních příběhů je možné koupit na Odposlechnutovpraze.cz.
  • Sběratelé útržků rozhovorů se inspirovali v zahraničí. První taková skupina vznikla už v roce 2000 v New Yorku a poté začaly přibývat další po celém světě.

Kniha hlášek má také charitativní rozměr. „Pojali jsme to celé navíc jako unikátní neziskový projekt, jejímž prostřednictvím dáme symbolicky nedoslýchavým šanci ‚odposlouchávat‘. Za výtěžek z prodeje budeme ve spolupráci se Svazem neslyšících a nedoslýchavých pořizovat speciální kompenzační pomůcky,“ dodává Chalupianský, který je zároveň autorem myšlenky z hlášek udělat knihu.Komentáře

Hlavní zprávy

Auta u lamp zbaví trusu nové bodce

Ilustrační snímek
vydáno 21. října 2018  11:55

Holuby chce z Ládví vyhnat místní radnice. Jinde je plaší falešní dravci.  celý článek

Masaryk jako drsňák i frajer

Filmový prezident Masaryk
vydáno 21. října 2018  9:55

Prvního československého prezidenta zase hraje Huba. Pár hovorů již na plátně zažil.  celý článek

Jakpak se ručně točí kornouty

Redaktorka deníku Metro a majitel cukrárny v akci
vydáno 21. října 2018  6:20

Makový, matcha i s čokoládou. Do těch poctivých se vejde víc zmrzliny.  celý článek

První táta na rodičovské dovolené v historii AVU

Mikoláš Růžička se synem Tobiášem
vydáno 20. října 2018  14:55

Mikoláš Růžička na Akademii výtvarných umění (AVU) vystudoval a donedávna pracoval. Od začátku října je manžel herečky Andrey Růžičkové na dovolené, té...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám