metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 9 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Home office je dobrá věc. Pozor ale na vyhoření a trudnomyslnost

  10:27
Řada firem přežila koronavirové období díky práci z domova. Není to však samospásné a ani to není pro každého.
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zvýšení režim home office podle některých odborníků povede ke zmenšování kancelářských ploch, které firmy potřebují k provozu. Sníží se zájem o prostory nové. Firmy ušetří za nájem, za vytápění a osvětlení. Mnohde si pochvalují, že efektivita home office je stejná, nebo dokonce vyšší než v normálním stavu. „Krátkodobě je práce z domova samozřejmě skvělá. Lidé se vrhli ještě více do náručí moderních technologií, rychleji se naučili věcem, které někteří dlouho odkládali,“ řekl deníku Metro Jakub Splavec z komunikační agentury AMI Communications.

Raději na kávě v kuchyňce
V dubnu provedla tato agentura průzkum, jak se změnily pracovní podmínky a komunikace ve firmách. „Na úplný nebo částečný home office přešlo 26 procent zaměstnanců,“ říká Splavec. Lidem to prý vyhovovalo. Dlouhodobě by ale podle Splavce práce z domova nebyla udržitelná. „Přínos osobního kontaktu při schůzkách, týmových poradách nebo při kávě v kuchyňce nikdy nenahradí,“ vysvětluje Jakub Splavec. Nejkreativnější nápady totiž vznikají v přímé interakci mezi kolegy. „Do budoucna vidím potenciál spíše v příležitostné práci odkudkoli než z domova,“ tvrdí Splavec. Lidé se hodně naučili, přišli na chuť novinkám. „Pracovat doma je ale dlouhodobě neefektivní a především trudnomyslné,“ tvrdí Splavec.

Na pyžamo zapomeňte

  • Největšími vyznavači home office jsou Nizozemci. Na dálku pracuje pro své firmy i pro sebe téměř patnáct procent obyvatel této země.
  • Práce z domova má i svá úskalí. „Nebezpečí je, že se ráno probudíte a jste v práci. Skončíte s prací těsně předtím, než jdete do sprchy a spát,“ říká Vladimír Tuka, certifikovaný kouč. Přesto předpovídá home office velkou budoucnost.
  • Odborníci nedoporučují vykonávat práci z domova v pyžamu. Radí také simulovat cestu do práce, třeba krátkou ranní procházkou kolem domu.

Jako návrat z prázdnin
S prací z domova mají zkušenosti v bankách. Třeba v Air Bank to je zavedená praxe. „Zaměstnanec, pokud se s nadřízeným dohodne a úkol to umožňuje, může pracovat klidně ze své oblíbené kavárny a přizpůsobit si pracovní dobu více svým potřebám,“ řekla deníku Metro mluvčí Air Bank Jana Karasová. Ve využívání home office bude banka pokračovat i nadále. „Situace posledních měsíců ukázala, že práce na dálku je možné využívat na více pozicích, než jsme si dosud mysleli,“ upřesňuje Karasová. Ale na osobní vazby a kontakty pochopitelně nerezignují. Plnohodnotně je nahradit nelze. „Momentální návrat do práce po dvou měsících bych připodobnila k tomu, když se děti po letních prázdninách vracejí v září do školy, vítají se s kamarády a sdělují si zážitky,“ říká mluvčí Air Bank.

Ověřili si, že to funguje
Home office využívá i Česká spořitelna. „V případě zaměstnanců centrály se dá říci, že ho lidé v posledních dvou letech využívali v průměru půl až jeden den v týdnu,“ říká mluvčí spořitelny Filip Hrubý. „V průběhu nouzového stavu jsme si ověřili, že dokážeme bez problémů fungovat i v situaci, kdy z domova po několik týdnů pracovalo osmdesát procent našich zaměstnanců. A to včetně poradců z domova a klientského centra,“ připomíná Hrubý. Předpokládá, že Deník Metro. I my  jsme psali z dálky využívání práce z domova v této bance i nadále poroste.

„Teď se ptáme zaměstnanců na zkušenosti s home office v době koronavirové krize,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky, která je součástí skupiny ČSOB. Práce z domova nebyla pro zaměstnance celé skupiny nic nového, flexibilní způsob výkonu práce tu funguje již několik let. Nyní to bylo ovšem ve zcela jiných podmínkách a časově velice dlouhém období. 

Také my jsme psali z dálky

Od půlky března vznikal deník Metro dálkově. Z domova psali redaktoři, několik editorů se po jednom střídalo v redakci tak, aby se v malém newsroomu nesetkali dva najednou. Jeden od sedmi do desíti, druhý do jedné, odpolední editor domácího zpravodajství od třinácti hodin do večerní uzávěrky. Nad tím vším z domova připojený do redakčního systému bděl hlavní editor (či editorka), nebo šéfredaktor a jeho zástupce. Komunikace? Po pár týdnech v aplikaci WhatsApp se leckdo v záplavě zpráv ztrácel. V reálu na každou větu reagují lidé ihned, z virtuální debaty se stával občas guláš. Méně odolní jedinci zvukové ohlášení příchozí zprávy už raději vypnuli. Stejné je to se sháněním informací k článkům. „Povídání“ s odborníky a dalšími respondenty přes e-maily nebo telefony osobní kontakt zdaleka nenahradí. Všichni se už na skutečný „office“ těšíme. I když zase bude redakcí často znít známá věta: „Mohli byste na chvíli sklapnout? Nemůžu se soustředit!“ 

Pavel Hrabica, redaktor

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek