metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Návštěvy potmě
Návštěvy potmě | foto: navstevypotme.czMetro.cz

Hudba je klíčem k lidským duším

3. června 2018  15:52 Adéla Maredová, Metro.cz
Akordeon, deskovky i konverzace. Návštěvy potmě zdarma pomáhají seniorům proti samotě.

V Praze funguje nový projekt Návštěvy potmě, který propojuje dva světy – seniorů a zrakově postižených. Osm nadšenců dochází do domácností a domovů důchodců a tráví společně čas.

„Je to smysluplná práce. Neobohacujeme jen my důchodce, ale také oni nás svými příběhy,“ vysvětluje Miroslav Orság, člen týmu Návštěvy potmě, a dodává: „Na Kamenické v pečovatelském centru je 96letá paní, která je tak neuvěřitelně vitální a skvělá, že nás také nabíjí. Je to smysluplné pro obě strany.“ Podle zájmů si stačí vybrat na www.navstevypotme.cz.

Každý pracovník tu má svůj medailonek, kde se lze dozvědět, co umí. „Sám hraju na akordeon. Zjistili jsme, že hudba je klíčový faktor k lidským duším. Ve stacionáři v Tusarově ulici jsou lidé se stařeckou demencí a alzheimerem – nepamatují si ani, jak se jmenují a kde bydlí. Ale jakmile jim začneme hrát písničky z mládí, texty znají. Hudba je totiž největší klíč k lidem,“ říká Orság.

Nejvíce mají lidé zájem o povídání. „Vzpomínají na svoje mládí. Samozřejmě mají ve stacionářích nějaký program, ale spousta z nich říká, že by raději byli sami doma, ale už se o sebe nezvládnou postarat,“ dodává Orság.

V nabídce má projekt také koncerty, přednášky, deskovky, konverzace v angličtině i němčině, canisterapii a mnoho dalšího. Nejprve byly reakce seniorů rozpačité. „Zpočátku jsme v Kamenické spíše vyčkávali, kdy nás k sobě senioři pustí. A dnes se nás už ptají – přijdete za týden zas? My se na vás těšíme,“ usmívá se Orság. Za tři měsíce fungování projektu si tak dokázali získat důvěru seniorů. „Když jdeme na úplně první návštěvu, jde s námi i vidící kolegyně. Může tak pozorovat, jestli jsme si sedli, pomůže nám se základním obeznámením s prostorem. Dále už docházíme sami,“ popisuje.

Hodně lidí má vůči zrakově postiženým stále předsudky. „Snažíme se je svou prací bourat. V Kamenické oceňují, že jsme schopni se sami přepravit na místo. Sami zvládneme návštěvu. Mile mě to překvapilo. Myslel jsem si, že předsudky budou mnohem horší. Ale v současné době nás už berou jako rovnocenné partnery. To bylo pro mě největší překvapení,“ uzavírá Miroslav Orság.

Do září 2019 jsou Návštěvy potmě financovaní fondem z Evropské unie a služba je tak zatím zdarma. „Zatím ale není vůbec stanoveno, jaká částka by se platila, pokud by se nám projekt podařilo rozjet na takové úrovni sociálního podniku. Návštěvy potmě zatím působí v Praze a od počátku června začnou fungovat také v Českých Budějovicích. Do budoucna se ale rýsuje také Mladá Boleslav nebo Ostrava. Plánují tak nabírat další kolegy z regionů.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám