metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 18 °C

Čtvrtek, 18. října 2018. Svátek má Lukáš.
Hypotéka
Větší foto
Hypotéka | foto: Profimedia.cz

Hypotéky. Třicet tisíc měsíčně na nový byt jen pro vyvolené

6. února 2018  5:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Mladí manželé, bezdětní, za pronájem bytu 2+1 dají patnáct tisíc měsíčně. Jejich čistý příjem je padesát tisíc korun. Chtějí založit rodinu a ­hledají cestu k vlastnímu bydlení. To je situace bezdětných Čechů, a to i přes rychlý růst ekonomiky. Šanci ušetřit na nový byt nebo si vzít hypotéku má stále méně lidí.

Ceny nových bytů za poslední rok totiž vzrostly v některých regionech o desítky procent. Nejhůř jsou na tom ti, kteří se rozhodli investovat do bydlení v Olomouci. Tam za jediný rok, bez ohledu na stáří nemovitosti, stoupla průměrná cena středního bytu o závratných 700 tisíc korun.Nejvíc ale zaplatí Pražané. Pokud se chce začínající rodina přestěhovat do vlastního, potřebuje na průměrný nový byt v hlavním městě asi šest milionů korun. „Musí mít minimálně 1,2 milionu korun z vlastní kapsy, banky dnes půjčí maximálně na 80 procent nemovitosti. Jestliže se klient s námi dohodne, musí při třicetileté hypotéce splácet měsíčně přes 21 tisíc korun.“ říká mluvčí Moneta Money Bank Jakub Švestka.

U jiných hypotečních ústavů to je podobné. Při kratším splácení na 15 let se měsíční částka zvyšuje na více než 32 tisíc korun. Přitom na průměrnou českou mzdu 30 tisíc korun hrubého nedosáhnou dvě třetiny Čechů.

Důvodem rostoucích cen bytů je výrazné zpomalení výstavby. V hlavním městě je k ­mání přes 3600 nových bytů, před třemi lety jich bylo dvakrát tolik. V Praze nyní pořídíte metr čtvereční v průměru za 85 tisíc korun. Za rok to je o dvacet procent víc. Současně mizí byty, kde za metr zaplatíte jen 60 tisíc korun.

„Ještě přede dvěma lety tvořily takové nové byty polovinu nabídky,“ říká majitel společnosti Central Group Dušan Kunovský. Dnes to jsou jen dvě procenta. K dispozici jsou hlavně byty, kde cena přesahuje devadesát tisíc korun za metr. Problém nedostatku spočívá i v tom, že asi třetina prodaných bytů v Praze není určena k vlastnímu bydlení, ale dalšímu pronájmu.

Lidé, kteří chtějí opravdu bydlet, si proto půjčují hlavně na starší byty v blízkém dosahu hlavního města, kdy nemusejí mít tolik našetřeno. „Průměrná hypotéka u nás dosahuje 1,8 milionu korun,“ připomíná mluvčí Moneta Money Bank Švestka. „Při splatnosti 23 let odvede zákazník měsíčně 8555 korun,“ říká. S pojistkou proti nesplácení se dostane na 9133 korun měsíčně.

Což je ještě částka, kterou je rodina schopna dlouhodobě splácet. Musejí mít ale záruku, že je nepotká ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá pracovní neschopnost. I tak musí vykázat bance dostatečné příjmy. Po odečtení všech hypotečních nákladů i dalších rodinných výdajů, které musí při sepisování smlouvy uvést, musí zájemci o hypotéku zbýt životní minimum přes osm tisíc korun. Pokud tento zůstatek bance nezaručí, ta mu požadovanou půjčku nedá.

Pražané si půjčují na bydlení téměř tři miliony korun

  • Hranice bohatství začíná pro Čechy od měsíčního platu  50 tisíc korun.
  • Podle ČSOB byl na konci loňského roku největší zájem o hypotéky v Praze. Průměrná výše se pohybovala okolo 2,8 milionu korun.
  • Nejméně hypoték si brali klienti ČSOB v Karlovarském kraji. Tam představovala průměrná hypotéka 1,7 milionu korun.
  • Průměrná cena bytu s 60 metry čtverečními (bez ohledu na stáří) se v rámci České republiky výrazně liší. V Praze dosahuje podle RealityMix.cz téměř 4,9 milionu korun, v Karlových Varech 2,2 milionu korun.
  • Šedesátimetrový byt pořídíte už za 900 tisíc korun.
  • Průměrná sazba hypoték na konci roku 2017 byla kolem 2,1 procenta. V roce 2012 to bylo až 3,67 procenta.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Julie Červené: Jsem stará matka

Julie Červená
vydáno 18. října 2018  11:11

Vědci přišli na to, že starší matky mají v pozdějším věku lepší paměť, píše Julie Červená ve svém sloupku.  celý článek

Čechy na Marsu trápí jazyky

Kosmonauti
vydáno 18. října 2018  9:30

Ambiciózní sci-fi o pobytu na rudé planetě postrádá děj. Přesto stojí za povšimnutí.  celý článek

Jako segway. Koloběžky vadí, i když nečinně stojí

Ležící elektrokoloběžka v Karlíně.
vydáno 18. října 2018  7:30

Firma provozující sdílená vozítka nedodržuje dohodu s Prahou. Lidé je parkují na podivných místech.  celý článek

Králové zlodějů - nikdy nejste staří

Michael Caine
vydáno 18. října 2018  5:55

Michael Caine rozhodně není, co se zločinu týká, žádným začátečníkem. V roce 1969 provedl jako Charlie Crocker jednu z nejhezčích loupeží ve filmu Italian...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám