metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 19 °C

Pátek 29. března 2024. Svátek má Taťána

Už nemusí každý den do školy s kapačkou v batohu. Díky programu se učí i z postele

  19:21
V 5. A se všichni hlásí. Ačkoliv jsme na hodině matematiky, celá třída bedlivě sleduje příklady na vypočítání obsahu a překvapivě radostně chodí k tabuli – chytré tabuli, která díky propojení webkamery, počítačovému programu a notebooku umožňuje tak trochu jinou výuku. Deník Metro se mohl podívat, jak taková hodina probíhá.
Třída 5.A před interaktivní tabulí. Paní učitelka Alexandra Gabríšková...

Třída 5.A před interaktivní tabulí. Paní učitelka Alexandra Gabríšková (vpravo), Alena Svobodová (vlevo) a Libor klečí v první řadě s batůžkem. | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Oproti klasické učebně mají žáci základní školy Weberova na Praze 5 navíc ve třídě webkameru, paní učitelka má na stole notebook a místo zelené tabule s křídami mají interaktivní tabuli.

Impulzem pro instalaci interaktivních zařízení byl nemocný spolužák Libor Svoboda.

„Snažím se se synem chodit do školy, co to jde – i s kapačkou v batohu,“ říká maminka Iva Svobodová, která se stará o Libora, který má zavedený centrální žilní katetr. Ten ho zásobuje potřebnými živinami, protože mu nepracují správně střeva.

Minulý rok se učil Libor přes Skype. „Bylo to daleko pasivnější. Sama u sebe to vidím, když si nasadím sluchátka a sleduju nějaký on-line seminář, tak je to hrozně pasivní. Pozornost za chvíli otupí,“ vysvětluje učitelka Alexandra Gabrišková, proč hledali jiné řešení.

Známky dostávají, i když se učí z domova

„Oproti tomu tento program vtáhne do dění i ty nemocné. Můžou interaktivní školní tabuli ovládat myší z domova (například psát, rýsovat, vyplňovat cvičení) nebo práci dělat na počítači a pomocí nasdílené plochy učiteli a třídě ukázat svůj výsledek. A já je mohu rovnou oznámkovat,“ vysvětluje výhody nového systému Gabrišková.

Zprvu Libora nechtěli lékaři po operacích zatěžovat školou. „Když pak viděli, jak sedí v posteli, má noťas na stolečku a svítí jako sluníčko, takže alespoň na dvě hodiny za den přestal myslet na to, že mu je špatně, že ho někde něco bolí, tak přiznali, že to není špatný nápad,“ dodává Iva Svobodová.

Ačkoliv byl celý set pro vzdálenou výuku včetně interaktivní tabule zprvu zapůjčen jen pro Libora, využívá ho teď z domova skoro celá třída. „Nabídli jsme stažení softwaru rodičům. Stáhlo si to asi 18 dětí z 26, a když jsou nemocní, tak toho využívají,“ říká maminka Svobodová.

Jak to funguje v praxi

  • Žáci se učí pracovat s technologiemi.
  • Výuka doma zároveň šetří nervy rodičům, protože s dětmi nemusí doplňovat tolik zameškané látky ve škole.
  • Učitelka připravuje úkoly na hodinu s interaktivní tabulí v autorském programu Smart Notebook, díky kterému je výuka na míru a snáz vtáhne děti do dění. Pomocí speciálního softwaru Smart Bridgit se zapojují do hodiny i nemocné děti z domova.
  • Vytváří tak v programu cvičení, která potřebuje třída k probírané látce.
  • Ráno se učitelka přihlásí a otevře program, ve kterém vytvoří „meeting“. Do něj se přihlásí se třídou a zároveň se přihlašují nemocní žáci.
  • Děti se z domova připojují pomocí běžného počítače nebo tabletu a speciálního softwaru.
  • K dispozici mají videopřenos, chat, práci na společných příkladech. Mohou tak být známkováni, i když se učí třeba z domova nebo z nemocnice.
  • Žáci jsou vedeni i k používání internetu pro hledání informací v rámci domácích úkolů. Škola je tak učí používat informační technologie.
  • V současné době hledá škola finance, aby si software a technické zázemí mohla pořídit i do ostatních učeben.

„Děti nejvíc baví závody, kdy se celá třída včetně dětí z domova rozdělí do čtyř družstev. Na tabuli odpovídá postupně každý z celého družstva na otázky. Vyhrává družstvo, které odpoví co nejrychleji na všechny otázky,“ vysvětluje učitelka Gabrišková.

Prakticky se tak naučí probíranou látku a navíc je to formou hry přes interaktivní dotykovou tabuli.

Překonání ostychu

Je třeba uvědomit si, že děti nejsou vždy samy doma a rodiče jsou zvědaví. „Člověk musí překonat ostych z toho, že je pod drobnohledem jiných. Hodina je tak otevřená. Ale je pravda, že po čase jsem na to úplně zapomněla. Až když jednou děti zlobily, rozčílila jsem se trochu víc. Říkala jsem si pak, v kolika domácnostech jsem asi byla slyšet,“ vzpomíná Gabrišková.

„Rodiče se ze začátku taky báli a argumentovali tím, že jim vidíme do bytu. Ale stačí si vypnout kameru a používat jen chatovací okýnko. Navíc lze vypnout i mikrofon,“ dodává Gabrišková.

„Díky moderním technologiím posouváme možnosti vzdělávání do 21. století, kdy umíme zapojit do výuky i všechny nemocné děti, ale také komunikovat s žáky partnerských škol kdekoliv v zahraničí,“ říká Petr Borovička z AV MEDIA, která systém s interaktivní tabulí škole půjčila.

Autor: , Metro.cz

Hlavní zprávy

Běhání je oporou těch, kteří to nejvíce potřebují. Příležitostí je hodně

vydáno 28. března 2024  14:28

Pomáhat ostatním, a ještě u toho sportovat? Ideální propojení pro ty, kteří nemyslí jen na sebe.  celý článek

Zavřeli vám dveře před nosem? Evergreen z tramvají i autobusů MHD hned tak nezmizí

vydáno 26. března 2024  16:20

Čekat na dobíhající cestující nemohou řidiči zejména těsně před křižovatkou, kdy hrozí, že by prošvihli zelenou.  celý článek

Trojité salto ze zábradlí. Mladý Čech má prvenství a sprchuje se studenou

vydáno 28. března 2024  6:10

Devatenáctiletý Jakub Hroneš začínal alpským lyžováním. Ve svých třinácti se ale rozhodl přejít k freestyle snowboardingu a pomalu se prosazuje. Nyní...  celý článek

Kapličku čeká v květnu stěhování od přivaděče, lidé mohou přispět ve sbírce

vydáno 29. března 2024  10:52

Kapličku v Horních Ředicích čeká v květnu stěhování. Na posun o několik kilometrů dál od rušné silnice přispěje nejen Pardubický kraj, ale také sbírka,...  celý článek