metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Pátek, 19. října 2018. Svátek má Michaela.
Kronplatz
Kronplatz | foto: Profimedia.cz

Italský Kronplatz nabízí božské lyžování

8. února 2017  15:26 Kamila Hudečková
Chcete-li si v zimě opravdu zalyžovat a mít jistotu sněhu, vyrazte za hranice. Perfektním střediskem je italský Kronplatz v Jižním Tyrolsku se skvělým zázemím a moderním vybavením.

Jak se sem dostat, kolik stojí skipas

  • Z Česka se do Kronplatzu dostanete po dálnici přes Plzeň, Regensburg, Mnichov, Brenner a sjedete na Brixen, silnice 49 do Brunecku.
  • Cesta trvá sedm až osm hodin. Počítejte také s dálničními poplatky, v Itálii se platí zhruba 5,50 euro na 100 kilometrů. Nezapomeňte si vzít zimní výbavu pro automobil.
  • Skipas stojí od 43 do 54 eur pro dospělého – podle sezony.
  • Více na www.kamkam.eu nebo www.kronplatz.comPokud se sem vypravíte, počítejte na cestu kolem osmi hodin. Ale vyplatí se to. Bývá tu většinu času slunečno a to i v zimních měsících, sněhu je tu na rozdávání a tak je vyloučeno, že by se nedalo lyžovat. Vršek Kronplatzu se tyčí ve výšce 2275 metrů a „hlídá“ ho největší zvon Alp Concordia. Z této plošiny se rozbíhá téměř 120 kilometrů sjezdovek na všechny strany. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi, začátečníky a milovníky carvingových oblouků.

Novinkou pro letošní rok je nová sjezdovka Hinterberg v regionu Kronplatz. Je dlouhá 2,9 kilometru a je zařazena do lehčího stupně obtížnosti. Začíná na vrcholu a schází se na ní podél pravé strany stanice Belvedere. Rekonstrukcí prošla sedačková lanovka Plateau. Její proměnu ocení především rodiny s dětmi, protože posuvný pás je vybaven automatickým rozlišením výšky. Tím ulehčuje dětem nastupování.

Vlakem až k lanovce

Toho, kdo zdolá všechny skvělé sjezdovky, očekávají v údolí idylická místa – na východě poklidné městečko Olang, na západě rodinný St. Vigil. Nevynechejte Bruneck na severní straně, je to perfektně udržované staré město s vybranými obchody, nákupní zónou a příjemnými kavárnami.

Každý, kdo přijede a ubytuje se tu, dostane bezplatný cestovní lístek – Holiday pass, který umožní využití veřejných dopravních prostředků v celém Jižním Tyrolsku a to jak pro skibussy, tak pro železnici Ski Pustertal Express, kterou se dostanete přímo ke stanici lanovky. Tento moderní vlak je na trase od Kronplatzu do Sextner Dolomiten a zpět za 40 minut. Vystupte ve stanici Percha a hned ze dveří vlaku vstoupíte na lanovku, která vás odveze až nahoru ke sjezdovkám. Vlakem odtud dojedete například i po půl hodince na Helm propojený s Rotwandem. Obrovská výhoda této bezplatné přepravy spočívá v tom, že se nemusíte po oblasti pohybovat autem a řešit tak složité situace s parkováním.

Domluvíte se třemi jazyky

Středisko Kronplatz se nachází v Itálii, ale všude kolem vás uslyšíte němčinu. Místním lidem je bližší, používá ji na 70 procent obyvatel. Zbytek mluví italsky a ladinsky, což je jazyk původních národů žijících v Dolomitech. Ale když tady spustíte anglicky, bude vám také skoro každý rozumět.

Pokud si budete chtít dát od lyžování pauzu, zastavte se v horolezeckém muzeu Reinholda Messnera. Tento jihotyrolský rodák jako první zdolal Mont Everest bez kyslíku a na kontě má i další osmitisícovky. Betonovou budovu nevšední architektury zasazenou do skály ocení všichni. Navrhovala ji britská designérka iráckého původu – Zaha Hadid a z jedné z teras je nádherný výhled do údolí na okolní vrcholy.Komentáře

Hlavní zprávy

Muže oživil ho letištní defibrilátor

Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách
vydáno 19. října 2018  8:45

Sady na pomoc při zástavě srdce najdeme ve školách, nákupních centrech i na úřadech.  celý článek

Retro frčí, lidé hrají elpíčka i kazety

Retrogramofon
vydáno 19. října 2018  5:55

Nostalgie vrací do hry hudební nosiče, které někteří znají už jen z fotek.  celý článek

Obytná auta a karavany zaplní brněnské výstaviště

Obytná auta a karavany zaplní brněnské výstaviště
Komerční sdělení vydáno 18. října 2018  15:36

Máte při svých cestách rádi co nejvíce volnosti a nechcete dovolenou trávit na jednom místě? Pak by tou pravou volbou pro vás mohlo být cestování s...  celý článek

Sloupek Julie Červené: Jsem stará matka

Julie Červená
vydáno 18. října 2018  11:11

Vědci přišli na to, že starší matky mají v pozdějším věku lepší paměť, píše Julie Červená ve svém sloupku.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám