metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý, 21. srpna 2018. Svátek má Johana.
Kronplatz
Kronplatz | foto: Profimedia.cz

Italský Kronplatz nabízí božské lyžování

8. února 2017  15:26 Kamila Hudečková
Chcete-li si v zimě opravdu zalyžovat a mít jistotu sněhu, vyrazte za hranice. Perfektním střediskem je italský Kronplatz v Jižním Tyrolsku se skvělým zázemím a moderním vybavením.

Jak se sem dostat, kolik stojí skipas

  • Z Česka se do Kronplatzu dostanete po dálnici přes Plzeň, Regensburg, Mnichov, Brenner a sjedete na Brixen, silnice 49 do Brunecku.
  • Cesta trvá sedm až osm hodin. Počítejte také s dálničními poplatky, v Itálii se platí zhruba 5,50 euro na 100 kilometrů. Nezapomeňte si vzít zimní výbavu pro automobil.
  • Skipas stojí od 43 do 54 eur pro dospělého – podle sezony.
  • Více na www.kamkam.eu nebo www.kronplatz.comPokud se sem vypravíte, počítejte na cestu kolem osmi hodin. Ale vyplatí se to. Bývá tu většinu času slunečno a to i v zimních měsících, sněhu je tu na rozdávání a tak je vyloučeno, že by se nedalo lyžovat. Vršek Kronplatzu se tyčí ve výšce 2275 metrů a „hlídá“ ho největší zvon Alp Concordia. Z této plošiny se rozbíhá téměř 120 kilometrů sjezdovek na všechny strany. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi, začátečníky a milovníky carvingových oblouků.

Novinkou pro letošní rok je nová sjezdovka Hinterberg v regionu Kronplatz. Je dlouhá 2,9 kilometru a je zařazena do lehčího stupně obtížnosti. Začíná na vrcholu a schází se na ní podél pravé strany stanice Belvedere. Rekonstrukcí prošla sedačková lanovka Plateau. Její proměnu ocení především rodiny s dětmi, protože posuvný pás je vybaven automatickým rozlišením výšky. Tím ulehčuje dětem nastupování.

Vlakem až k lanovce

Toho, kdo zdolá všechny skvělé sjezdovky, očekávají v údolí idylická místa – na východě poklidné městečko Olang, na západě rodinný St. Vigil. Nevynechejte Bruneck na severní straně, je to perfektně udržované staré město s vybranými obchody, nákupní zónou a příjemnými kavárnami.

Každý, kdo přijede a ubytuje se tu, dostane bezplatný cestovní lístek – Holiday pass, který umožní využití veřejných dopravních prostředků v celém Jižním Tyrolsku a to jak pro skibussy, tak pro železnici Ski Pustertal Express, kterou se dostanete přímo ke stanici lanovky. Tento moderní vlak je na trase od Kronplatzu do Sextner Dolomiten a zpět za 40 minut. Vystupte ve stanici Percha a hned ze dveří vlaku vstoupíte na lanovku, která vás odveze až nahoru ke sjezdovkám. Vlakem odtud dojedete například i po půl hodince na Helm propojený s Rotwandem. Obrovská výhoda této bezplatné přepravy spočívá v tom, že se nemusíte po oblasti pohybovat autem a řešit tak složité situace s parkováním.

Domluvíte se třemi jazyky

Středisko Kronplatz se nachází v Itálii, ale všude kolem vás uslyšíte němčinu. Místním lidem je bližší, používá ji na 70 procent obyvatel. Zbytek mluví italsky a ladinsky, což je jazyk původních národů žijících v Dolomitech. Ale když tady spustíte anglicky, bude vám také skoro každý rozumět.

Pokud si budete chtít dát od lyžování pauzu, zastavte se v horolezeckém muzeu Reinholda Messnera. Tento jihotyrolský rodák jako první zdolal Mont Everest bez kyslíku a na kontě má i další osmitisícovky. Betonovou budovu nevšední architektury zasazenou do skály ocení všichni. Navrhovala ji britská designérka iráckého původu – Zaha Hadid a z jedné z teras je nádherný výhled do údolí na okolní vrcholy.Komentáře

Hlavní zprávy

Jan Petránek vzpomíná na dny okupace prožité v rozhlase

Jan Petránek
vydáno 21. srpna 2018  9:30

Novinář a literát Jan Petránek pracoval v srpnu roku 1968 v Československém rozhlasu. V osudový den mířil do jeho budovy ze své chaty. Na ty chvíle...  celý článek

Instantní polévka ’68

Televizor, ilustrace
vydáno 21. srpna 2018  7:45

Ladislava Holečková pracovala v roce 1968 v Československé televizi v odbavovacím středisku vysílání. Den před vpádem vojsk se vrátila do Prahy z dovolené...  celý článek

„Tohle vám nikdy nezapomenu!“

Ivo Hudec ve Vinohradské ulice, 22. srpen 1968.
vydáno 21. srpna 2018  5:48

Deník Metro se setkal s pamětníkem 21. srpna 1968, který tyto dny prožil ve Vinohradské ulici.  celý článek

„Strach jsem neměla. Byla jsem spíš nas..ná,“ vzpomíná hlasatelka

Bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková
vydáno 20. srpna 2018  18:54

„Naklonil se ke mně plukovník, úst mu zavanul odporný vzduch a řekl mi důrazně, že mám okamžitě ukončit moderování. Samopalníci mě pak vyvedli ze studia,...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám