metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 13 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Pérák se vrací.
Dalších 7 fotografií v galerii
Pérák se vrací. | foto: Pérák

Já ryl držkou v zemi a vy hájíte kolaboranty! Bojovník proti nacismu Pérák se vrací

27. ledna 2015  15:08 Lukáš Hrábek Metro.cz, ČTK
Milovaný a obdivovaný superhrdina z období druhé světové války opět řádil v Praze. Obyvatelům hlavního města i dalších míst po republice zvěstuje během oslav výročí 70 let od osvobození tábora v Osvětimi, že se mu nelíbí místo piety u koncentračního tábora v Letech, které hyzdí vepřín.

Kdo je Pérák?

  • Pérák je fiktivní český válečný hrdina.
  • V době Protektorátu Čechy a Morava se objevila legenda o podivném skákajícím člověku, který mimo jiné bojoval proti německým okupantům.
  • Tehdy dostal jméno Pérák.
  • Díky pružinám na nohách později získal díky lidové tvořivosti takové schopnosti, že prý dokázal přeskočit vltavské údolí.

Na plakátovacích plochách po celé Praze se objevily plakáty v češtině i angličtině. „Vy mě asi neznáte, zato já si moc dobře pamatuju některé z vašich předků. Zejména ty, kteří se za války klaněli náckům, až se jima sami stali, zatímco já držkou ryl v zemi, abych jich co nejvíce sejmul,“ stojí na plakátech. Text poté upozorňuje na situaci v Letech a je podepsán Pérák. „Doteď se mi dělá zle při vzpomínce na všechny slizké české fašisty, bezpáteřní úředníky, četníky a bachaře, kteří si zřídili vlastní koncentrák v Letech u Písku,“ píše se na plakátu. Tentýž plakát se objevil i v Terezíně.„Prasečák v Letech je ostudnou připomínkou Osvětimi po Česku. Vracím se, abych zjednal nápravu,“ uvedl Pérák v tiskové zprávě. Na Letné, odkud podle svých slov neohrožený bijec nacistů pochází, pak vyvěsil transparent „Vracím se jako vaše černé svědomí. Pérák“.

Oběti vraždění ožily na zdech prasečáku

Největší akci ale připravil přímo v Letech, které se nacházejí nedaleko za Prahou. „Na zdech prasečáku jsou siluety lidí připomínající všechny nevinné, kteří byli v Letech zavraždeni. Rudé skvrny připomínají prolitou krev,“ uvedl k tomu maskovaný vandal  ve svém prohlášení.

Postavy, které jsou vyobrazené na vepříně v Letech.

Postavy, které jsou vyobrazené na vepříně v Letech.

Kresby v Letech jsou na plechových stěnách hal. „Je to poprvé za 17 let, kdy někdo násilím vnikl do našeho objektu,“ řekl ředitel Agpi Jan Čech. Autor kreseb musel překonat plot vepřína. „Odhaduji, že kresby postav a fleky s červenou barvou zabírají tak 40 metrů čtverečních,“ uvedl Čech.

Vepřín v Letech stojí na místech bývalého pracovního tábora. Pomník připomínající oběti cikánského holokaustu je blízko areálu. „Památník nebyl poškozen ani pokreslen. Ale na informačních tabulích se objevily letáky související s tímto útokem,“ řekla policejní mluvčí. Případy policie vyšetřuje jako trestný čin poškození cizí věci.

Genocida českých Romů

  • Původní kárný a pracovní tábor u Let přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský lágr.
  • Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět set bylo převezeno do Osvětimi.
  • Z koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 600 romských vězňů, to znamená pouhých deset procent celkové populace.


Komentáře

Hlavní zprávy

Děti z děcáku mají šanci na normální život

Gabriela Křivánková
vydáno 23. září 2018  14:34

Většinu svého profesního života se Gabriela Křivánková pohybovala na manažerských pozicích, takzvaně optimalizovala firemní procesy. Jednoho dne udělala...  celý článek

Poklekneme před roboty

Robotizace prostupuje do našich životů.
vydáno 23. září 2018  11:40

Umělá inteligence nahradí každého druhého člověka.  celý článek

Za módu nikoho nekritizuji, ale některé věci mi vadí

Barbara Nesvadbová
vydáno 23. září 2018  7:28

Barbara Nesvadbová se narodila v rodině dvou lékařů, její otec Josef se ale věnoval také literární tvorbě a byl úspěšným autorem sci-fi. Barbara...  celý článek

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám