metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 22. května 2018. Svátek má Emil.
Léčba vaginálních mykóz je většinou jednoduchá.
Léčba vaginálních mykóz je většinou jednoduchá. | foto: Profimedia.cz

Jak na kvasinkové bujení, diskrétní ženské potíže

27. srpna 2017  15:03 Eliška Zikmundová
Teplé počasí znamená pro ženy zátěž i ­kvůli kvasinkovému bujení v intimních partiích.

Asi málokterá žena za svůj život nepozná nepříjemné potíže intimních partií. Vaginální mykózy jsou častým problémem mnoha z nich. Statistiky hovoří o 75 procentech žen, které onemocněly během života alespoň jednou variantou této nemoci. Zhruba polovina žen trpí tímto nepříjemným onemocněním opakovaně, u malého procenta (asi pěti procent) se dá vaginální mykóza považovat za chronické onemocnění.Příznaky mykózy

Jak poznáte, že i vás dostihly tyto problémy?

  • Otok a silné prokrvení zevní části rodidel
  • Nepříjemné poševní výtoky
  • Pálení při močení
  • Bolesti při pohlavním styku
  • Tlak a bolest v podbřišku

Původcem vaginálních mykóz je přemnožení kvasinek rodu Candida. Jejich přemnožením se narušuje rovnováha poševní mikroflóry a ­teplé, vlhké prostředí pochvy je pro ně ideálním prostředím. „Vzniku napomáhá neprodyšné, či dokonce vlhké oblečení, jako jsou třeba mokré plavky, proto by se ženy měly po koupání převlékat. Mykózy mohou často souviset i­ s nošením těsných džínových kalhot, přiléhavého spodního prádla, cyklistických kalhot či punčocháčů,“ říká gynekoložka Pavla Nováková.

Kromě toho stojí za mykózami dlouhodobé užívání antibiotik, přílišná záliba ve sladkém, a hlavně stres. „Tělo reaguje na stres vyplavováním určitých látek do krevního řečiště, které mohou způsobit rozvoj mykózy. Stres také snižuje imunitu,“ doplňuje Nováková.

Nejen u žen

Mohou onemocnět i muži?

Není to sice časté, ale mohou. Jde o přemnožení kvasinek a plísní v oblasti žaludu a předkožkového vaku. Nemoc se projevuje podobně – svěděním, pálením, zarudnutím či otokem.

Výtok u mužů nebývá, v okolí žaludu a předkožky se může hromadit hlen. Mohou být nosiči tohoto onemocnění, přitom se u nich nemusí rozvinout a projevit.

Mykózy jako takové nejsou nijak zdraví nebezpečné, spíše velmi nepříjemné. „Jedná se o změnu poševní mikroflóry,“ doplňuje gynekoložka. Zároveň radí, aby se ženy za své potíže nestyděly a­ zbytečně neodkládaly návštěvu gynekologa.

„Při prvních projevech bělavého výtoku, zarudnutí či svědění je třeba ihned začít s ­léčbou. Bolestivé obtíže či svědivý pocit se mohou projevit i při sexuálním styku. Léčba samotná není nijak náročná, používají se takzvané antimykotické přípravky. Nejčastěji se podávají ve formě vaginálních čípků, tablet či mastí,“ vysvětluje MUDr. Nováková. Podle ní na přípravky většina žen reaguje rychle a ­dobře, a ­tak se obvykle již po několika dnech obtíží zbaví. Bohužel mnohé z nich musí počítat s tím, že se potíže mohou opakovat, ale při dodržování hygienických návyků, pravidelných kontrol a­ zejména sledování jakýchkoli změn intimních partií a ­konzultací s lékařem mykóza vymizí zcela.

Léčba vaginálních mykóz je většinou jednoduchá. Spočívá v zavádění speciálních kapslí či tablet dovnitř vaginy, případně v mazání mastí na vnější podrážděnou část genitálu. „U mužů se používá pouze mast. Pokud se infekce vrací, v preventivní léčbě je vhodné užívání probiotik k­ navození přirozené rovnováhy vaginálního prostředí,“ dodává závěrem Nováková.Komentáře

Hlavní zprávy

Trpíte alergií? Vyhněte se nejčastějším chybám

Alergiím neprospívá současný běžný životní styl.
vydáno 22. května 2018  14:47

Dělám něco špatně? To je otázka, kterou si hlavně na jaře klade až 40 procent Čechů. Na vině není jen pyl.  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Korunovinky

Jakub Kohák
vydáno 22. května 2018  13:13

V době sociálních sítí se několik dětí stará o školní tištěný časopísek.  celý článek

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Přezdívka vtipálků se uchytila

Do Mokřadu se dle nápisu dostanete i lodí.
vydáno 22. května 2018  9:55

Do fiktivní pražské čtvrti vás podle transparentu odvezou i lodí.  celý článek

Dělníci u Anděla brzdí řidiče

Ilustrační snímek
vydáno 22. května 2018  7:59

V metropoli se letos opravuje 179 problematických míst.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám