metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Zjistěte si vše o těhotenství v zahraničí.
Zjistěte si vše o těhotenství v zahraničí. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Jak řešit mateřství Češek v zahraničí?

24. března 2017  13:17 Pavel Urban Metro.cz
Sen o práci v zahraničí je u mladých lidí běžným jevem. U žen pobyt v cizině může zkomplikovat i možnost otěhotnění. Jak pak vyřešit příjem, když žijete za hranicemi? Máme několik tipů.

1.Záleží, kde je žena nemocensky pojištěna

Poskytování peněžitých dávek v mateřství se řídí právními předpisy členského státu Evropské unie (EU), v němž lidé odvádějí pojistné na sociální zabezpečení (důchodové a nemocenské pojištění).

„V praxi to znamená, že pokud bude osoba pobývat v jiném státě EU a zůstane pojištěna v Česku, bude jí peněžitá dávka v mateřství poskytována podle platných českých právních předpisů,“ říká Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního pojištění.

Ve většině států EU je jednou z podmínek pro získání nároku na peněžitou dávku v mateřství splnění potřebné doby pojištění. Nezíská-li žena potřebnou dobu v jednom členském státě, připočtou se i doby pojištění získané v jiných státech Unie. Místo otěhotnění roli nehraje. Důležité je, jakému státu se odvádí pojistné na nemocenské pojištění v době odchodu na mateřskou. Pokud jde o státy mimo EU, je třeba vycházet z příslušné mezinárodní smlouvy. V některých tato oblast není upravena vůbec (například s Austrálií, Japonskem, Kanadou či USA).

U nás je třeba hovořit nikoli o nároku na mateřskou dovolenou ve smyslu nároku na finanční částku, ale o nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) – to je dávka, která se vyplácí z důvodu těhotenství a porodu. Mateřská dovolená je institut pracovněprávní a spočívá v tom, že po určitou dobu je z důvodu těhotenství a mateřství omluvena nepřítomnost v práci. Po shodnou dobu zákon o nemocenském pojištění stanoví, že lze vyplácet dávku. Zaměstnankyně může čerpat volno označené jako mateřská dovolená, ale dávku nemusí dostávat.

2.Platby ze strany OSVČ

„Dobrovolné nemocenské pojištění si může hradit pouze osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Zaměstnanci ne. Pokud žena není v Česku nemocensky pojištěna z titulu zaměstnání či dobrovolné účasti na nemocenském pojištění OSVČ, nemůže se k účasti přihlásit,“ vysvětluje Miluše Trefancová z ministerstva práce a sociálních věcí.

3.Šance i pro nezaměstnané

Pokud je žena v evidenci úřadu práce a na PPM jí vznikne nárok z ochranné lhůty ze skončeného zaměstnání, vychází se při výpočtu PPM z příjmů, kterých dosáhla v posledním zaměstnání. Pokud žena nebyla těhotná v době skončeného zaměstnání či ochranná lhůta uplynula, nárok na PPM jí nevznikne.

Matky jsou v práci vítány

  • Ve srovnání s okolními evropskými státy pracuje v Česku velice málo žen s dětmi do 6 let.
  • Zaměstnavatelé přicházejí o velký potenciál. Ztráta je to i pro samotné matky – snižuje se jim příjem, zastoupení ve vedení firem i důchody. I přes jasná negativa však ženy nemají mnohdy na výběr.
  • Nevyužitým potenciálem žen se zabývá i ministerstvo práce a sociálních věcí. „V Česku je nízká zaměstnanost žen s malými dětmi a málo mužů, kteří čerpají rodičovskou dovolenou. Může za to i výše dávky, která má dopad na rozhodnutí, kdo z rodičů zůstane doma,“ říká Martina Štěpánková Štýbrová z ministerstva.
  • K sladění pracovního a soukromého života by měla napomoci především podpora služeb, které se týkají péče o děti. „Zjistili jsme, že je tento krok velice vítaný. Například do pilotního projektu mikrojeslí se nám přihlásilo 72 subjektů,“ dodala Štěpánková Štýbrová.
  • Sedm z deseti matek si myslí, že hlavní překážkou návratu do práce je nedostatečně flexibilní pracovní doba v podobě například zkráceného úvazku. Dvě pětiny uvedly, že se po rodičovském volnu do původního zaměstnání nevrátily kvůli neochotě zaměstnavatele nebo zrušení pracovního místa. Vyplynulo to z březnového průzkumu platformy Byznys pro společnost.

Komentáře

Hlavní zprávy

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám