metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Neděle, 18. listopadu 2018. Svátek má Romana.
Celkem 73 % mileniálů hlásí, že pracují více než 40 hodin týdně, přičemž více...
Větší foto
Celkem 73 % mileniálů hlásí, že pracují více než 40 hodin týdně, přičemž více než čtvrtina pracuje více než 50 hodin týdně. Globálně má 26 % mileniálů dvě, či více placených zaměstnání. | foto: zdroj: Globální průzkum ManpoweGroup 2016 uskutečněný ve 25 zemích světa.

Jak rychle rostou platy dnešních mileniálů?

12. května 2018  11:58 Pavel Urban Metro.cz
Generace Y patří na trhu práce k atraktivním skupinám. Průměrný plat mladých činí v České republice 28 tisíc korun.

Mileniálové, či jinak řečeno generace Y, jsou lidé přibližně ve věku 18 až 35 let. Jde o cílovou skupinu zajímavou pro mnoho firem. Mezinárodní platový portál Paylab se proto rozhodl podívat blíže, jaké jsou příjmy této skupiny lidí.

Analýza českých mileniálů vychází z údajů platového portálu Platy.cz. Generaci Y rozděluje na dvě skupiny: mladší narozené v letech 1991 až 2000 a starší v období 1980 až 1990. V první skupině jde převážně o lidi vstupující na pracovní trh, v druhé jsou ti, kteří mohou většinou prokázat pracovní zkušenosti.

Mezi platy mileniálů v obou zmíněných skupinách je samozřejmě výrazný rozdíl. Ukazuje se ale, že v jiných zemích V4 je větší. Situace u nás je srovnatelná se Slovenskem, v obou zemích jde o 29 procent. V Polsku nebo Maďarsku je ale rozdíl výrazně vyšší – v Maďarsku 33 procent, v Polsku dokonce 43 procent.

Zajímavé je, že průměrná hrubá mzda skupiny od 18 do 26 let, na kterou cílí kampaně řada marketérů a je vnímaná z pohledu mnoha značek jako stěžejní, je v průměru jen 27 900 korun, zatímco u starší části generace Y je to 36 102 korun.

Je ale pravda, že poměrně velké množství mladších mileniálů ještě neplatí některé z běžných výdajů na život. Podle Eurostatu je totiž průměrný věk, v němž se mladí lidé stěhují v Česku od rodičů, 26,3 roku. Jejich reálná koupěschopnost proto může být díky této situaci často vyšší, než je to u starších mileniálů.

Analýza také ukázala, že čím vyšší jsou kvalifikační požadavky na danou pracovní pozici, tím je u mileniálů větší i platový progres. Jestliže mzdový rozdíl mezi dětmi 80. a 90. let je u pomocných zaměstnanců téměř nulový, u nižšího středního managementu je to 34 procent.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám