metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Čtvrtek, 21. června 2018. Svátek má Alois.
Na randění není čas.
Další 1 fotografie v galerii
Na randění není čas. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Jak se seznamuje klikající generace

19. března 2017  10:26 Petra Černá
Najít partnera pro život není jednoduchá záležitost. Dnešní doba ale má nová řešení. Seznamky nabízející lásku v aplikacích a na internetu jsou uspěchaná a nejistá varianta. některé služby jsou mnohem sofistikovanější.

Moderní seznamovací krajina je sice díky internetu dynamičtější a svobodnější, ale to neznamená, že by měla být pro ženy nebo muže jednodušší. Najít lásku v 21. století je docela fuška.Seznamování na veřejnosti prožívá obří pád a může za to právě neustálé obsesivní civění do mobilů, hraničící až se závislostí. Moderní technologie totiž zasáhly i tu nejzákladnější oblast lidské existence – lásku a sex. Po klasických internetových seznamkách a sociálních sítích přišly na řadu i služby, ke kterým počítač nepotřebujete – milostné vzplanutí dnes může na každého čekat v jeho kapse.

Na hodinu, nebo celý život?

V Česku jsou nyní asi dvě desítky webových seznamek a podle jednoho z nedávných průzkumů seznamování dnes začíná on-line každý pátý vztah. Počet potenciálních partnerů je tedy větší, než byl kdykoli v minulosti – a může za to zejména mobilní aplikace Tinder, která se těší gigantickému zájmu. Jako největší výhodu zmiňují uživatelé jednoduchost, s jakou můžete narazit na někoho, kdo by se k vám hodil. A pokud si navíc pořídíte hezkou profilovou fotku, očekávejte velký příliv obdivovatelů. Nárůst sebevědomí do závratných výšin je zaručen. Aplikaci populární na celém světě jen v Česku používá přes 100 tisíc lidí. Funguje na jednoduchém a lehce povrchním principu. Po zadání parametrů, jako je věk, pohlaví a poloha, se vám na mobilu ukáže fotka případného protějšku. Když vás zaujme, přejedete po displeji doprava, když ne, tak doleva. Můžete tak najít partnera nejrůznějšího druhu: pro sex na jednu noc (nebo jen na hodinu), na nevinný flirt, na krátký nezávazný vztah i lásku na celý život. Když se vám někdo líbí, můžete se setkat třeba do minuty, aplikace hledá i potenciální partnery ve vašem bezprostředním okolí.

100 minut na rozhoupání

Rychle, zpověď!

  • Víte, že existuje i aplikace pro katolíky? Oficiálně se jmenuje Katolická aplikace, rychle si ale získala přezdívku Sinder, které vznikla spojením slov Sin (Hřích) a Tinder.
  • Podobně jako seznamka Tinder používá GPS, místo nejbližších objevů vám ale pomáhá najít kostely v okolí, kde se můžete okamžitě vyzpovídat.

Oblibě se těší i další seznamky. Hitch třeba předpokládá, že vás vaši přátelé z Facebooku dobře znají a mohou tak doporučit někoho, kdo by se k vám z jejich profilu hodil nejvíce. Jediné, co zjistíte, je věk, pohlaví a spojující prvek – kamarád. Podobně funguje Hinge. Na základě rychlé analýzy vám doporučí někoho z vašich přátel nebo přátel vašich přátel. A Pinkilin vymysleli Češi. Heslo je „date now, doubt later“ – tedy randěte teď, pochybujte později. Pokud máte mobil v blízkosti jiné osoby s touto aplikací, dostanete 100 minut na to oslovit ji. Pokud vaše touhy akceptuje, může vypuknout společná konverzace. Mezi seznamkami ale existují i různé úchylárny, například aplikace Growler. Je jen pro muže, a navíc pro ty, kteří mají rádi chlupaté hrudníky alias medvědy. Nepoužívá ji taková masa lidí, takže všichni využívají toho, že jsou daleko a nebojí se odvázat. A nemají společné známé, kteří by to pak vykecali.

Místo hezouna tlouštík

Nevýhoda seznamovacích aplikací je, že uživateli nikdo nezaručí, že to lidé nehrají na více stran nebo si nevytvářejí více identit a profilů. „Už se mi kolikrát stalo, že jsem na Tinderu poznala kluka, který se mi moc líbil, ale nakonec na rande dorazil někdo menší, s pleškou a rozhodně ne tak zářivým úsměvem. Prostě se dokázal jen dobře nechat vyfotit,“ vtipkuje šestatřicetiletá manažerka z Prahy, která takto hledá dlouholetou lásku už... dlouho. „Většinou takhle ale zaháním smutek, někdy se s muži sejdu na jednu noc i během zahraniční cesty,“ přiznává. Pro případy proklepnutí falešných randemilců existují různé služby, které své klienty prověřují, a tak se nemůže stát, že si budete myslet, že si píšete s modrookým vysokým klukem, ale ve skutečnosti to bude obtloustlý čtyřicátník s mastným flekem na triku. Rady zní: dávejte přednost těm seznamkám, kde se provádí alespoň základní kontrola identity, může to být zaslání potvrzovací SMS nebo poslání kódu na adresu uživatele.

Na randění není čas!

Potřeba seznámit se se dost často netýká jen teenagerů nebo lidí ve středním věku, kterým nevyšlo krátké manželství. Mají ji i ti, kteří pracují na své kariéře. Když chtějí být pracovně úspěšní, věnují například budování firmy mnoho svého času. A pokud vyjdou mimo svět své kanceláře, je to většinou na další pracovní akci – obchodní snídani, oběd nebo večírek. „S problematikou nefunkčních, případně absentujících vztahů přichází zejména úspěšní lidé, jak ženy, tak muži. Ve skutečnosti je tento fakt spíš logický než překvapivý. Dosáhnout úspěch a udržet jej vyžaduje spoustu času a energie, méně jí pak zůstává na seznamování se s potenciálními partnery a na budování či kultivaci svých vztahů,“ říká magazínu Metro psychoterapeutka a lektorka rodinných konstelací Judita Peschlová. Mnoho lidí se tak podle ní ocitá v začarovaném kruhu: v plném pracovním nasazení se snaží zabezpečit lepší postavení, a především příjem, který by byl dostatečný na pokrytí nákladů a potřeb plánované rodiny, na jejíž založení jim však právě kvůli velké zaneprázdněnosti nezbude dostatek času.

Liga ověřených

Podobné zážitky, nářky a přání klientů slýchá již dlouho majitelka firmy BeeMedia Šárka Fričová. Jedna z divizí společnosti se totiž zaměřuje i na oblast řízení lidských zdrojů. Během mnoha pracovních pohovorů s kandidáty na různé pozice se rozhovor velmi často stočí i na osobní oblast. A často se mluví i o úskalí seznamovacích portálů, kde se lidé navzájem vybírají podle fotografie a krátkého textu. Na domluvené schůzce pak v nemálo případech přichází rozčarování, protože je všechno jinak. „A tak se na počátku loňského roku zrodil nápad rozšířit společnost o novou divizi BeeConnect Club. V něm spojujeme jedinečné osobnosti právě s využitím zkušeností z pracovních pohovorů,“ říká o nové službě Veronika Jakubcová, která klubu šéfuje. Je to vlastně podobné systému executive search, tedy přímého vyhledání kandidátů. I firma si stanoví, jakého chce kandidáta na svoji pozici. Toho pak podle daných parametrů BeeConsulting vyhledá. Také si ověří, že uvedené údaje v životopise odpovídají realitě. A stejný je postup i v tomto klubu, kde se jeho vedení s každým kandidátem napřed osobně a nezávazně sejde. „Pokud je pak vše na obou stranách v pořádku, je možné si zakoupit členství. Vedení následně členovi nebo člence natipuje vhodný protějšek. A ne jeden,“ dodává Jakubcová. Může přitom jít o dlouhodobý vztah, přátelství, nebo v některých případech i vztah pouze obchodní. „Tohle je mnohem důstojnější a šetří to výše zmiňovaný vzácný čas. Klub využívá možnosti a znalosti z oblasti personalistiky. Zklamání ze setkání s někým, jehož vzhled, povaha, vzdělání, úmysly a motivace se mnohdy liší od údajů uváděných na internetových seznamkách, předcházejí důslednou analýzou,“ kvituje to Judita Peschlová.Komentáře

Hlavní zprávy

Švandovo divadlo zamíří v září do zámoří

Ze smíchovské inscenace Krysaře
vydáno 20. června 2018  14:45

Nejen na divadelní prázdniny si balí zavazadla herci a tvůrci zavedené smíchovské scény. Eva Josefíková, Klára Cibulková nebo Robert Jašków se už...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Kopáníčko

Jakub Kohák
vydáno 20. června 2018  13:13

Nestihl jsem se ani těšit a už jsou první zápasy všech účastníků odehrané.  celý článek

Češi na síti tráví 2,5 hodiny

Ilustrační snímek
vydáno 20. června 2018  10:32

Děti se v on-line světě stýkají i s lidmi, které v reálu neznají.  celý článek

Strážníci chytili vandaly i podnapilého Batmana

Ilustrační snímek
vydáno 20. června 2018  8:30

Městská policie se v předchozích dnech nenudila. Agresory zpacifikovala v Jindřišské i v Praze 8.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám