metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak zvýšit efektivitu pracovních schůzek?

26. května 2018  5:59 Metro.cz
Různé mítinky zabírají zhruba třetinu pracovní doby.

Zvláště ve větších společnostech a korporacích často „meetingová mánie“ dosahuje netušených rozměrů, kdy se stále častěji pořádají schůzky za účelem přípravy na budoucí meetingy a efektivita se zcela ztrácí. Jak právě tu zvýšit? Máme několik rad.

Podle průzkumu společnosti Verizon zaberou různé meetingy průměrnému zaměstnanci až 37 procent času z jeho pracovního týdne.

Ačkoli se to nezdá, pokud se pracovní schůzka přepočítá na čas, který na ní zaměstnanci stráví, a vynásobí se jejich počtem, může jít finančně o náročnou záležitost. Dvouhodinový meeting pro deset zaměstnanců sebere firmě 20 hodin pracovního času na daný den. Proto je záhodno organizovat pracovní schůzky jen v případech, kdy je jisté, že danou záležitost skutečně posunou dopředu, či ve chvíli, kdy ji není možné vyřešit lepším způsobem. Schůzky je tedy dobré svolávat kvůli řešení konkrétních pracovních témat, plánů, strategií a akutních problémů.

Studie společnosti Verizon také ukázala přímou úměru mezi dostatečnou přípravou na meeting a výsledkem schůzky. Doporučováno je zejména plánování schůzek dostatečně dopředu tak, aby se na ně všichni účastníci mohli řádně připravit.

„Zároveň i zde platí, že čím méně schůzek, tím lépe. Když máte naplánováno několik hodin schůzek na každý den v týdnu, logicky nebudete schopni se na všechny kvalitně připravit,“ radí Jan Dvořák, ředitel počítačové školy Gopas.

Pravidelné každotýdenní pracovní porady zabývající se hodnocením uplynulého týdne, plánování dalšího, výhledovou strategií, hodnocením efektivity samy o sobě moc efektivní nejsou. Pravidelným meetingům by se firmy měly vyhnout, nebo je alespoň omezit na maximálně jednou týdně. Mnohem účinnější je svolávat jednorázové ad hoc meetingy zaměřené na řešení konkrétních problémů. Náklady vyjádřené v počtu pracovních hodin zaměstnanců se snižují až o dvě třetiny ve chvíli, kdy meeting probíhá přes videokonference.

„Místo fyzických schůzek firmám doporučujeme přesouvání co nejvyššího možného počtu pracovních meetingů do online sféry,“ říká Andrej Hronec, zástupce videokonferenčního řešení Lifesize.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dnes bude jmenován primátor, vrhne se na IT

Zástupci nové pražské koalice Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský (Praha Sobě) a...
vydáno 15. listopadu 2018  5:55

Přehled osobností, které zasednou do rady hlavního města, přináší deník Metro.  celý článek

Hokej na rybníku a pak cesta do Kanady

Hraje se na nízké branky bez brankáře.
vydáno 14. listopadu 2018  14:45

Registrovat se na mistrovství republiky může každý. První cena je placená cesta na zámořský šampionát.  celý článek

Nová výroční aplikace vytváří mobilní zombíky

V aplikaci je šest stezek. První republiku, či komunismus?
vydáno 14. listopadu 2018  13:13

Pražané si mohou zavzpomínat na historické milníky. Dle odborníků při tom riskují životy.  celý článek

Prcháme z avie VB, je 17. listopadu 1989

Naše parta před vozem, kterých je už jenom pár.
vydáno 14. listopadu 2018  12:30

Nevšední úniková hra má autenticitu i promakané úkoly. V roli demonstrantů jsme se vydali za dobrodružstvím. Ten den už se znovu blíží, 17. listopad. My...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám