metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Pátek, 22. června 2018. Svátek má Pavla.
Jakub Kohák
Jakub Kohák | foto: Monika Navrátilová

Jakub Kohák: Chovám k takovým lidem velké sympatie, respekt a obdiv

14. března 2017  15:45 Jakub Kohák
Na svých cestách po vlastech českých se nejčastěji pohybuji pomocí vozu, ve kterém je samozřejmě rádio. A všiml jsem si, že čím dál častěji dávám přednost mluvenému slovu před muzikou.

Dozvím se tak mnoho zajímavého o nejrůznějších lidech, někdy si vychutnávám perličky z rozhlasového archivu a jindy zas napjatě poslouchám detektivní inscenaci – až se celý strachy třesu!Před zhruba dvěma měsíci jsem opět přepínal a náhoda tomu chtěla, abych skočil přímo do začátku pořadu, kde byl hostem předseda klubu amatérských filmařů. A bylo to tak krásné, srdečné povídání, až jsem se při řízení usmíval a cesta mi náramně utíkala. Sám maličko do filmařiny fušuji, ale slyšet o filmařích, pro které je natáčení celoživotní koníček, kteří mu věnují veškerý volný čas a nemálo finančních prostředků – to byl úplný balzám pro uši i duši.

Pamatuji si z toho celého jen jedno jméno – pan Fořt, a tak jsem si ho vyhledal. Václav Fořt je člen klubu ČKK (Český klub kinoamatérů), autor mnoha filmů – např. Barborka píše z tábora, Frič byl pryč, Když na kole, tak z kopce a dalších, zvládá režii, kameru, střih, zvuk, produkci... Chovám k takovým lidem velké sympatie, respekt a obdiv.

Ve svých filmech často coby dokumentaristé zachycují akce, o kterých nemáme ani potuchy, a při tom vlastně zaznamenávají, možná aniž by to tušili, pomíjivost života, okamžiky, co se již nebudou opakovat... Nečeká na ně Oscar, Český lev ani karlovarský Křišťálový glóbus (ostatně tato ocenění nezíská ani naprostá většina profesionálů), jejich snímky nebudou nikdy trhat rekordy v návštěvnosti a ani peníze do nich vložené se jim nikdy nevrátí...oni ale svou největší životní lásku – film – nikdy neopustí.Komentáře

Hlavní zprávy

Průvodkyně Hana Hybnerová: Moje půlstoletí s kozlem

Průvodkyně Hana Hybnerová
vydáno 22. června 2018  5:55

Hana Hybnerová je člověk, který se celý život pohybuje kolem komínu. Doslova, a navíc kolem komínu pivovarského. Letos je to totiž půlstoletí, kdy prošla...  celý článek

Konec růstu bez plánů, Ďáblice má ochránit studie

Letecký pohled na sídliště Ďáblice. V ulici Frýdlantská vznikne jeden ze čtyř...
vydáno 21. června 2018  14:44

Magistrát chce na sídlišti Ďáblice stavět koordinovaně. To má v budoucnu sloužit jako vzor pro ostatní.  celý článek

Sloupek Vlastimila Vondrušky: O šašcích

Vlastimil Vondruška
vydáno 21. června 2018  13:13

Politici rozdávají, neboť to na rozdíl od bývalých vládců nedávají ze svého.  celý článek

Problém Čechů: roste „sendvičová generace“

Ilustrační snímek
vydáno 21. června 2018  11:55

Těch, kteří musí dělit svůj čas mezi své děti a rodiče, přibývá.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám