metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 15 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Skládací střecha je dole za osmnáct vteřin.
Dalších 6 fotografií v galerii
Skládací střecha je dole za osmnáct vteřin. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Jaro je tady. Zahoďte střechu s novým Land Roverem!

1. dubna 2017  8:41 Petr Holeček Metro.cz
Je to fešák. Kdekdo se do nového kabria Land Roveru zamiluje. Ale jak jezdí?

Mnozí to považovali za automobilový úlet roku. Nissan před sedmi lety představil model Murano bez střechy. Kabrio a SUV? Velký hit to zrovna nebyl.Jenže myšlenky se automobilky nevzdaly. Třeba Volkswagen stále uvažuje o tom, že pustí na trh malé SUV kabrio na bázi modelu Polo. A loni představil svůj luxusní teréňáček s plátěnou střechou i Land Rover.

Fotogalerie

Čekali jsme, až vyleze slunce a ten další úlet otestujeme. Ale kdepak úlet! Range Rover Evoque Convertible vypadá krásně a k našemu překvapení i krásně funguje. Nejenže se ta plátěná střecha od firmy Webasto schová za 18 vteřin nad kufr, ale navíc kvůli ní auto neztratilo nic ze svých ostrých křivek, což bylo přáním designérů. Je to nejdelší a nejširší plátěná střecha, jaká je v současnosti na autě instalována. Díky pěti vrstvám tkaniny má skvělé izolační vlastnosti, udržuje v autě teplo i ticho, což není u plátěných kabrioletů zvykem.

Kabriolety

Historie kabrioletů je v podstatě historií samotných aut. Nejranější auta byla všechna otevřená.

● Do konce 19. století měla auta skládací textilní nebo kožené střechy. První automobil s uzavřenou karoserií byl Renault typ B z roku 1899.

● Tzv. convertibles, auta, která mohla být otevřená nebo kompletně zavřená, přišla na trh v polovině roku 1920.

● V osmdesátých letech oživily opadající zájem o auta se skládací střechou modely Chrysler LeBaron či Saab 900. Mezi legendy patří i kabria VW Brouk, Mercedes SL, Mazda Miata, Porsche Boxster či Audi TT.

Je jasné, že největší zájem o kabrio bude v prosluněných částech USA, kde chce Land Rover přetáhnout zákazníky od jiných značek. Konkurenci v podstatě nemá, SUV bez střechy je stále rarita. Ne tak jako rozšířená kabria BMW řady 4 nebo Audi A5.

A pokud se někdo bojí, že absence střechy ohrozí život při převrácení vozidla, může ho trochu uklidnit mechanismus Roll-Over Protection Device. Ten v případě nebezpečí vystřelí za 90 milisekund Dva ochranné oblouky umístěné za opěrkami hlavy zadních sedadel. Kufr o objemu 251 litrů je tak akorát na bagáž pro dva, maximálně tři lidi a je skvělé, že mu složená střecha neubírá prostoru. Ani místa v druhé řadě sedadel nejsou jen tak pro smích.

A schopnosti v terénu? Otevřený Jeep Wrangler to zrovna není, ale znáte jiné SUV se skládací střechou, které umí brodit ve vodě hluboké půl metru? V terénu jsme si ověřili, že i další parametry auta s pohonem všech kol dělají z evoque výjimečné kabrio: nájezdové úhly jsou 19 stupňů vpředu, 31 vzadu, přechodový úhel má 18,9, což jsou jen o trochu horší hodnoty než u běžného evoque.

Světlá výška klesla na 208 mm, ale ani tak se nemusíte bát jet po lesní cestě v kolejích od traktoru. Jenže to auto na pole nepatří, parádu bude dělat hlavně někde na francouzské Riviéře. Evoque je nabízen zejména s naftovými motory. Dvoulitrový čtyřválec TD4 z rodiny Ingenium má dvě výkonové verze – 110 kW a 132 kW. Z benzinových jednotek je k dispozici jen dvoulitr Si4 se 177 kW. Ceny začínají na 1 416 000 korunách.Komentáře

Hlavní zprávy

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článek

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článek

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám