metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 14 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Vinice (ilustrační foto).
Větší foto
Vinice (ilustrační foto). | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Je nachystáno 2,3 milionu lahví. Začíná se už dnes

11. listopadu 2015  10:37 ČTK
Svatomartinská vína se otevírají tradičně na akcích po celé České republice. Sommelieři pochvalují kvalitu letošních vín.

Podle odborníků bude letošní ročník mladých vín obzvlášť vydařený. „Vůně a chuť u odrůdy Müller Thurgau bude převážně broskvová, grapefruitová, s jemnými angreštovými tóny,“ uvedl Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.

Veltlínské červené rané pak přináší lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském můžete hledat většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů.

Obzvlášť vydařená mají být díky počasí červená vína. „Budou svěží, nádherně ovocitá, se sametovým koncem. Vůně a chuť u odrůdy Svatovavřinecké bude připomínat přezrálé švestky a sušené ovoce,“ zmiňuje sommelier. Svou mladistvou svěžest si Svatomartinská vína udrží až do Velikonoc, ale přes velký počet lahví bývají často vypita ještě před Vánocemi. Největší akce se koná jako každý rok v Brně pod názvem Svatomartinský košt.

Je tu Svatomartinské

To letošní se otvírá právě dnes.

● Letošní již jedenáctý ročník symbolicky podtrhuje tak typickou jedenáctku pro Svatomartinská vína, která se poprvé otevřou již dneska 11. listopadu v 11 hodin.

● Celkem se letos ucházelo o udělení značky Svatomartinské 445 vzorků vín, z nichž 76 neprošlo přísným hodnocením. Podle odhadů Vinařského fondu dodají vinaři na trh zhruba 2 300 000 lahví Svatomartinských vín ročníku 2015.

● Hodnocením odborné poroty prošlo 369 vín ze 113 vinařství. Vína vždy podléhají velmi náročným kritériím na kvalitu. Žebříček odrůd vede u bílých vín (167 vzorků) tradičně Müller Thurgau, kterého bude 97 vzorků, dále Muškátu moravského 44 a Veltlínského červeného raného 23.

● Bílá Svatomartinská vína doplní tři vína cuvée, neboli směs z více uznaných odrůd. U růžových vín a klaretů budeme letos vybírat ze 103 vín. Růžových Svatovavřineckých bude 61, Zweigeltrebe 31, Modrého Portugalu deset a jedno cuvée.

● Červených Svatomartinských vín nabídnou vinaři, vinotéky, obchody a restaurace 99; Modrého Portugalu 61, Svatovavřineckého 36 a dvě cuvée.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám