metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 15 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Vinice (ilustrační foto).
Větší foto
Vinice (ilustrační foto). | foto: Lucie Poštolková, Metro.cz

Je nachystáno 2,3 milionu lahví. Začíná se už dnes

11. listopadu 2015  10:37 ČTK
Svatomartinská vína se otevírají tradičně na akcích po celé České republice. Sommelieři pochvalují kvalitu letošních vín.

Podle odborníků bude letošní ročník mladých vín obzvlášť vydařený. „Vůně a chuť u odrůdy Müller Thurgau bude převážně broskvová, grapefruitová, s jemnými angreštovými tóny,“ uvedl Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra.Veltlínské červené rané pak přináší lehce hrozinkovo medové tóny s banánovým podtónem a v Muškátu moravském můžete hledat většinou vůni a chuť tropických citrusových plodů.

Obzvlášť vydařená mají být díky počasí červená vína. „Budou svěží, nádherně ovocitá, se sametovým koncem. Vůně a chuť u odrůdy Svatovavřinecké bude připomínat přezrálé švestky a sušené ovoce,“ zmiňuje sommelier. Svou mladistvou svěžest si Svatomartinská vína udrží až do Velikonoc, ale přes velký počet lahví bývají často vypita ještě před Vánocemi. Největší akce se koná jako každý rok v Brně pod názvem Svatomartinský košt.

Je tu Svatomartinské

To letošní se otvírá právě dnes.

● Letošní již jedenáctý ročník symbolicky podtrhuje tak typickou jedenáctku pro Svatomartinská vína, která se poprvé otevřou již dneska 11. listopadu v 11 hodin.

● Celkem se letos ucházelo o udělení značky Svatomartinské 445 vzorků vín, z nichž 76 neprošlo přísným hodnocením. Podle odhadů Vinařského fondu dodají vinaři na trh zhruba 2 300 000 lahví Svatomartinských vín ročníku 2015.

● Hodnocením odborné poroty prošlo 369 vín ze 113 vinařství. Vína vždy podléhají velmi náročným kritériím na kvalitu. Žebříček odrůd vede u bílých vín (167 vzorků) tradičně Müller Thurgau, kterého bude 97 vzorků, dále Muškátu moravského 44 a Veltlínského červeného raného 23.

● Bílá Svatomartinská vína doplní tři vína cuvée, neboli směs z více uznaných odrůd. U růžových vín a klaretů budeme letos vybírat ze 103 vín. Růžových Svatovavřineckých bude 61, Zweigeltrebe 31, Modrého Portugalu deset a jedno cuvée.

● Červených Svatomartinských vín nabídnou vinaři, vinotéky, obchody a restaurace 99; Modrého Portugalu 61, Svatovavřineckého 36 a dvě cuvée.Komentáře

Hlavní zprávy

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článek

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článek

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám