metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Středa, 26. září 2018. Svátek má Andrea.
Jessica Chastainová hledá Usámu.
Jessica Chastainová hledá Usámu. | foto: Bontonfilm

Jessica Chastainová z filmu 30 minut po půlnoci si na agentku smí jen hrát

20. února 2013  9:00 Ned Ehrbar, Metro World News
Nenechte se zmást jejím skvělým výkonem ve filmu 30 minut po půlnoci, který jde tento čtvrtek do kin. Herečka Jessica Chastainová by byla strašnou agentkou CIA.

Info o filmu

  • Žánr: thriller
  • Režie: Kathryn Bigelow
  • Hrají: Jessica Chastain, Mark Strong, Joel Edgerton, Chris Pratt a další
  • USA, 2012, 157 minutŽe nemá správné vlohy, o sobě Chastainová nezjistila, když natáčela drama založené na skutečném honu na Usámu bin Ladina, ale už ve chvíli, kdy se z filmu stal jeden z nejzkoumanějších projektů historie, a to ještě předtím, než byl natočen jediný záběr. Režisérka Kathryn Bigelowová proto donutila herce a filmový štáb podepsat dohody o mlčenlivosti.

"Když mám udržet tajemství, jsem opravdu hrozná. Jsem ten typ člověka, který koupí někomu vánoční dárek a vteřinu potom již mu říkám, co pro něj mám. Nedokážu počkat na Vánoce, prostě to neumím," říká Chastainová. Ale teď musela mlčet kvůli smlouvě. "Když mě obsadili a přečetla jsem si scénář, hodně mě nadchla postava Mayi. Byla tak inspirující a scénář byl neuvěřitelný. A já o tom nemohla nikomu říct," vzpomíná Chastainová.

Kvůli natáčení jsem začala chodit jakoby do školy


"V novinách se toho napsalo hodně a lidé spekulovali, že hraju manželku mariňáka z jednotky SEAL a podobně. I tak jsem musela minimálně rok držet jazyk za zuby. Takže teď jsem nadšená, že lidé konečně vidí ten hotový film a zjišťují, že to není žádná propaganda, ale že jsme se snažili ukázat tento historický moment co možná nejpřesněji," popisuje herečka.

Jednou z překážek při tvorbě filmu bylo to, že Maya sice byla založená na skutečné osobě, ale Chastainová ji kvůli utajení nemohla nikdy potkat. Proto se rozhodla připravit se na roli jinak. "Měla jsem tři měsíce před začátkem natáčení, když jsem kvůli tomu začala chodit jakoby do školy. Přejmenovala jsem scénáristu Marka Boala na Profesora, sedla jsem si s ním a procházela jsem scénář stránku po stránce a ptala se na spousty otázek ohledně své role, ohledně té konkrétní postavy a ohledně CIA. A protože jsem nikdy neměla možnost potkat se s tou ženou osobně kvůli tomu, že je to tajný agent, musela jsem někde spoléhat na svou fantazii, když můj výzkum nepřinesl odpovědi na všechny otázky.

S arabským světem už herečka má své zkušenosti

Jedním z důvodů, proč si Chastainová na roli rychleji zvykla, byla její vlastní zkušenost s arabským světem Blízkého východu. Jako příklad dává třeba návštěvu restaurace. "Byli jsme v hotelu v Ománu, což je podle mě docela liberální město. Ale číšník mi tam nesměl podat jídelní lístek do ruky. Přinesl lístky jen mužům, takže za mě museli objednat," vypráví Chastainová.

"Pro mě je těžké, když se dostanu do takové situace. Cítila jsem se jako žena neviditelná a nelíbilo se mi to. Pokaždé, když se mi tohle stalo, jen to ve mně rozpoutávalo vášně, které pak prožívala i Maya, když se cítila být v mužském světě přehlížená a když ji nikdo neposlouchal a nechtěl s ní mluvit," dodává herečka.Komentáře

Hlavní zprávy

Naše dráha má výborné parametry, říká dostihový manažer Jiří Zlámaný

Jiří Zlámaný, dostihový manažer, komentátor dostihů a autor knihy o historii...
vydáno 26. září 2018  5:55

O dostihovém závodišti v pražské Velké Chuchli ví téměř vše. A to nejen o jeho historii. Deník Metro vyzpovídal Jiřího Zlámaného, dostihového manažera,...  celý článek

Inspirace z Amsterdamu

Praha, 28.8.2018 Ondřej Mirovský, volební lídr Strany Zelených, komunální a...
vydáno 25. září 2018  17:40

Deník Metro představuje kandidáty na primátora hlavního města Prahy.  celý článek

Dítě bez mobilu je nyní už rarita

Ilustrační snímek
vydáno 25. září 2018  13:45

Rodiče na svých potomcích nešetří.  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Ciaooo Italia

Jakub Kohák
vydáno 25. září 2018  11:11

Moje žena – napůl Italka – mi celý život opakuje, jací jsou Italové lajdáci, píše Jakub Kohák ve svém sloupku.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám