metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pondělí, 12. listopadu 2018. Svátek má Benedikt.
Fantova kavárna
Dalších 6 fotografií v galerii
Fantova kavárna | foto: Pavel Pažout

Ještě dva roky. Italové chtějí prodloužit termín rekonstrukce Fantovy budovy na Hlavním nádraží

16. března 2015  14:56 ČTK
Italská společnost Grandi Stazioni měla podle smlouvy dokončit opravu historické Fantovy budovy na Hlavním nádraží do října 2016. Teď žádají o prodloužení doby na další opravy. S Českými drahami chce firma najít koncept pro využití budovy. Po dnešním setkání se šéfem Českých drah Pavlem Krtkem to řekl Michele Mario Elia, ředitel společnosti Ferrovie dello Stato Italiane Group, která je většinovým akcionářem Grandi Stazioni.

„Fantova budova s kavárnou je nyní stranou hlavních průchodů z nástupišť do hlavní haly nádraží, kde je i vstup do metra a velká část cestujících ji proto pouze míjí,“ uvedl Elia. Je proto třeba určit, jaký projekt bude pro budovu nevhodnější, zda z ní bude muzeum, nebo nákupní centrum. Od toho se mají rovněž odvíjet úpravy okolí budovy, bude-li před ní parkoviště nebo zastávky pro autobusy.

„Máme zájem na tom, aby k rekonstrukci historické části hlavního nádraží došlo co nejdříve,“ uvedly k jednání České dráhy. Konkrétní dohoda ale uzavřena nebyla a obě strany se mají na toto téma ještě setkat.

Italové zajím opravili jen malou část staré Fantovy budovy

Grandi Stazioni za více než miliardu korun zrekonstruovala odbavovací halu nádraží a nyní ji má od Českých drah pronajatou. Součástí dohody byla i kompletní oprava Fantovy budovy, ze které je dosud opraveno zhruba 15 procent. Jde o centrální část s kupolí Fantovy kavárny, kterou mohou cestující vidět při průchodu z odbavovací haly ke kolejím.

Dokončení oprav Fantovy budovy je podle smlouvy z roku 2003 podmínkou pro prodloužení pronájmu prostor nádraží italské společnosti o dalších 20 let. Ta měla na opravu secesní budovy, která původně sloužila mimo jiné jako odbavovací hala, deset let od vydání platného stavebního povolení. Naposledy společnost prezentovala koncem roku 2013 dokončení oprav ve Fantově kavárně, pro kterou dosud neúspěšně hledá nájemce.

Grandi Stazioni prostory hlavního nádraží opravuje od prosince 2006. V odbavovací hale vystavěla nové odbavovací centrum, eskalátory, výtahy a obchody, které nyní komerčně pronajímá. Ve výběrovém řízení na obnovu nádraží zvítězila v roce 2002.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám