metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Jsme v podkroví Malostranské besedy. Z věže jsou krásné výhledy na město

  12:58
Vystoupali jsme po schodech do prostřední a nejvyšší věže Malostranské besedy. Takové pohledy na Prahu neznáte!
Koukat z výšky na veliký kostel sv. Mikuláše je netypické.

Koukat z výšky na veliký kostel sv. Mikuláše je netypické. | foto: Metro

Včera uplynulo přesně 55 let od premiéry slavné hry Vyšetřování ztráty třídní knihy Divadla Járy Cimrmana. Stalo se tak v Malostranské besedě 8. listopadu 1967. Budova, kde slavné satirické divadlo našlo v šedesátých letech útočiště, prošlo před několika lety rekonstrukcí v rámci které se na střechu vrátily i tři ikonické věže.

Vzhůru do oblak!
Proč nás nikdy nenapadlo se do jejích útrob podívat a nabídnout čtenářům deníku Metra netradiční pohledy na Malostranské náměstí a Pražský hrad? Pojďte tam nahoru s námi, je to nádherná podívaná. Takže i díky Cimrmanovi, který nám bývalou radnici a dnešní Besedu připomněl, jsme nyní nad hlavami Pražanů a koukáme na kostel svatého Mikuláše a jezuitský Profesní dům z úhlů, které nejsou vůbec tradiční. Stejně jako pohled doprava na Pražský hrad a komplex budov poslanecké sněmovny – Palác Smiřických, Šternberský palác a Velikovský dům. Když se dostaneme do věže na rohu Letenské ulice, můžeme si zase prohlédnout střechu a vež kostela svatého Tomáše. Ten tu stojí trochu ve skrytu většího Mikuláše a konečně může ukázat svou krásu.

Málem šla k zemi
Budova bývalé radnice stojí v rohu náměstí od pozdního středověku. Z tohoto období se dodnes zachovaly sklepy, které kdysi sloužily jako šatlava. V průběhu let se z ní stal architektonický klenot vybroušený v dobách doznívající renesance a nastupujícícho baroka.

Po třicetileté válce dostala radnice tři věže v průčelí, ve kterých nyní jsme. Během 18. a 19. století však dům postupně chátral a zachránilo jej až to, že v něm našla sídlo Malostranská beseda, vlastenecký spolek, který vznikl v roce 1868. Během období úpadku bohužel věže zmizely a v roce 1870 dokonce hrozilo, že bude dům stržen celý, protože Malá Strana hledala místo na novou školu.

Poctivá práce
Cestou do věží můžeme obdivovat i unikátní zrekonstruovaný krov střechy. Všímáme si mnoha detailů, které umí jen ti nějvětší tesařští mistři a které zůstaly zachovány. Nová kapitola Besedy se totiž začala psát v roce 2006, kdy se během rekonstrukce vrátil její ztracený lesk. Během ní se rozhodlo, že se na střechu věže vrátí.

Začal tak náročný projekt, protože neexistovala žádná dokumentace. Věže byly zrekonstruovány podle několika vyobrazení z 18. století. Předlohou byla například mědirytina J. J. Dietzlera z roku 1743. Navíc budova v podobě, kterou získala v průběhu minulých století, nebyla staticky vhodná, aby ji zatížily těžké věžní konstrukce.

Ateliér, který za obnovou stojí, ovšem přišel s nápadem zasadit je do jakési kovové konstrukce, díky které se rozloží váha věží na celý objekt. Do prostřední byl zavěšen zvon Václav, pořízený z veřejné sbírky, do níž přispěli obyvatelé a firmy z Prahy 1, a požehnal mu kardinál Vlk.

Při renovaci vnitřních prostor čekaly na své objevení mnohé unikáty. Třeba staré dřevěné podlahy nebo krásné renesanční stropy.

Besedy tu jsou stále
Za své jméno i poslání tedy současná Malostranská beseda vděčí vlastencům, kteří si zde ustanovili spolek. Ten si pronajal některé místnosti a místo se tak rychle stalo živým kulturním centrem Malé Strany. Konaly se zde přednášky, koncerty, nejrůznější akce pořádané Maticí školskou, taneční zábavy a fungovala tu rovněž oblíbená veřejná čítárna.

Během komunismu sice byla uzavřena restaurace, ale kulturní činnost pokračovala dále – aktivní byli zejména divadelníci včetně zmíněného Divadla Járy Cimrmana. Ve svobodné atmosféře konce 60. let přibyly na programu jazzové koncerty a posléze i koncerty folku a country. Tato tradice pokračovala i v normalizačních letech a díky Folk a country klubu se do Besedy přestěhovaly také Salony kresleného humoru, jichž se účastnili všichni významní karikaturisté.

Současná Beseda poskytuje zázemí kulturním akcím, ale i nejrůznějším společenským událostem, jako jsou firemní večírky a oslavy, výstavy nebo odborné konference. Ty se konají v restauraci nebo klubu, ale i právě v renesančním podkroví.

Malostranská beseda v číslech

  • V roce 1478 koupili měšťané pro výstavbu nové radnice pozemek, na kterém stál Šternberský dům. Radnici postavili za necelé dva roky.
  • Před 55 lety se tu konalo první představení Divadla Járy Cimrmana – Akt. Bylo to 4. října 1967. Včera bylo výročí premiéry hry Vyšetřování ztráty třídní knihy.
  • Do pokroví Malostranské besedy se vejde 150. Z něj si během akcí návštěvníci užívají krásné výhkedy na centrum města.
Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Rakouský malíř a sochař Herbert Brandl poprvé vystavuje na jihu Čech

vydáno 24. dubna 2024  19:28

Zejména velkoformátové obrazy jako abstraktní pohledy z vesmíru na planetu Zemi ode dneška představuje v Českých Budějovicích rakouský malíř a sochař...  celý článek