metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 2 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Masky patří i na tábor seniorů.
Další 3 fotografie v galerii
Masky patří i na tábor seniorů. | foto: Bezvaparta.com

Kafíčko a cigárka jsou povoleny. Tábory seniorů mají tak trochu jiná pravidla

24. července 2018  16:53 Marek Hýř Metro.cz
Děti posílají své prarodiče na letní tábor. O pobyty je velký zájem. „Máme připravené aktivity pro zdatné a velmi aktivní seniory, ale pak k nám jezdí například i paní s chodítkem, i tu dokážeme, troufám si říct, dokonale zabavit a zapojit,“ říká organizátorka táborů pro pokročilé.

„Často mi nikdo nevěří, že například babička v osmdesáti letech běhá po kempu v kostýmu pandy a plní úkoly,“ popisuje jeden z táborů pro seniory organizátorka Adéla Marková z týmu Bezva parta.

Nápad pořádat netradiční letní tábory dostala Marková před lety. „Babička dělala dlouhá léta vedoucí táborů. Když mi odešel dědeček a ona zůstala sama, říkala jsem si, proč neudělat tábor pro seniory. Těch, co jsou doma sami, je stále více a více a určitě by se spousta z nich ráda vrátila do dětských let,“ vzpomíná Marková. 

Letos vzala babičky a dědečky do Poslova Mlýna u Máchova jezera už po čtvrté. Loni bylo hlavní téma tábora olympiáda, letos pohádky. „K tomu patří i kostým. Letos se jeden manželský pár například převlékl za pejska a kočičku, jiný účastník zase za hejkala. Tolik srandy jsem dlouho nezažila,“ říká organizátorka.

Tábor pro seniory je podobný i těm dětským. Hrají se hry, soutěží se a chodí se na výlety. „Máme připravené aktivity pro zdatné a velmi aktivní seniory, ale pak k nám jezdí  například i paní s chodítkem, i tu dokážeme, troufám si říct, dokonale zabavit a zapojit,“ říká Marková.

Kdo by nechtěl mít takovou babičky?

Kdo by nechtěl mít takovou babičky?

Je však pár věcí, v čem se tábory pro pokročilé liší. „Výhoda je, že si tady mohu dát kafe, jít si zakouřit a není ani večerka,“ uvedla pro ČTK Jana Křepelová, která se letos účastnila tábora pro seniory v krkonošském Harrachově. Také tento tábor se konal letos po čtvrté.

Na táborech pro seniory se zkrátka musí brát větší ohled na účastníky. Na druhou stranu, kdo si na aktivitu věří, tomu nikdo nebrání. „Letos byli senioři v únikové hře nebo na večerní plavbě po Máchově jezeře, vyzkoušeli si střelbu z luku, paddleboardy, soutěžili v raftech, luštili šifry, šli noční bojovku,“ popisuje náplň pobytů Marková z Bezva party.Letní pobyty pro seniory mají i na Vysočině. A zájem o ně rychle roste. Když loni Oblastní spolek Českého červeného kříže v Havlíčkově Brodě tábor pořádal poprvé, tak se přihlásilo 21 seniorů. Letos jich do přírody jelo 51. „Kapacita byla naplněna už v listopadu,“ říká Ilona Loužecká, ředitelka spolku. Původně chtěla organizace pořádat tábor pod stany, ale už loni se jim přihlásila devadesátiletá účastnice, a tak pobyt přesunuli do hotelu.

V Poslově Mlýně to letos vypadalo jako v Bradavicích.

V Poslově Mlýně to letos vypadalo jako v Bradavicích.

Senioři se však během tábora účastní i aktivit, které by malé děti nejspíš nebavily nebo by je přímo vypískaly. Například účastníci pobytu na Vysočině si letos vyslechli přednášku o zdravé výživě.

Netradiční na takových táborech je také to, jak se na ně účastníci dostanou. Část důchodců se jednoduše sama přihlásí, ale jsou i tací, kteří pobyt dostanou jako dárek. „Před Vánocemi rozdáváme vždy několik dárkových voucherů, to mají pak senioři vždy překvapení, když otevřou obálku, kde zjistí, že je jejich vlastní děti posílají o prázdninách na tábor,“ směje se Marková.

Komentáře

Hlavní zprávy

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám