metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Dětský detox tu funguje od roku 2004. Otázkou je, jak dlouho ještě bude v...
Dětský detox tu funguje od roku 2004. Otázkou je, jak dlouho ještě bude v provozu | foto: Nmskb.cz

Kam s mladými závisláky? Dětskému detoxu hrozí zánik

12. října 2013  9:41 Tomáš Belica Metro.cz
Jediné zařízení svého druhu u nás může pohřbít nedostatek financí. Zánik detoxikačního centra by přinesl problémy. Děti by byly zařazeny do běžných léčeben, kde se o ně neumí postarat.

V Brně nebo v Ostravě si rodiče neví rady s šestnáctiletou dcerou, která bere pervitin. Do kupy ji pak dává dětské detoxikační centrum v Praze, jediné místo v zemi, které mladým lidem do osmnácti let dokáže poskytnout potřebnou péči. Detoxu spadajícími pod církevní Nemocnici pod Petřínem teď hrozí, že bude muset ukončit provoz.

Skončí-li detox, děti půjdou do výchovného ústavu

 "Nevycházíme a každoročně jsme v mínusu zhruba tři až čtyři miliony korun. To je částka, kterou pak musí dodávat nemocnice," říká primář Marian Koranda. Centrum sice dostává dotace od ministerstva i platby od pojišťovny, to ale nestačí. "Šestnáct hodin denně se snažíme vymýšlet terapeutický program, aby naši pacienti byly neustále v nějakém aktivitě. Ten se navíc šije každému na míru podle jeho věku, zaměření nebo mentálního vývoje a zaplatit ho je hrozně drahé. To už zdravotní pojišťovna nevidí a neplatí," dodává Marian Koranda.
Krýt provozní ztráty detoxu se snaží také Praha 1, částka je ale jen desetina toho, co by bylo potřeba. "V roce 2013 radnice poskytnula 300 tisíc a pro rok 2014 je naplánována stejná částka," uvedla mluvčí radnice Veronika Blažková. Může pomoci město? "O případné pomoci by musela komunikovat přímo tato organizace na základě odpovídajících podkladů, není to věc, kterou bychom mohli řešit  prostřednictvím médií," sdělila Tereza Králová z pražského magistrátu. Sám primář připouští, že centru hrozí zánik. A to by byl malér. "Děti by byly by zařazeny na oddělení běžných léčeben, kde s mladými detoxikovanými toxikomany nikdo pracovat neumí, neví, jak na ně. To končí tím, že dítě je z disciplinárních důvodů vyloučeno a přes diagnostický ústav přechází do výchovného ústavu. A to je cesta do pekla," uzavírá.

Jak fungují

Dětské a dorostové detoxikační centrum se otevřelo v roce 2004 při Nemocnici milosrdných sester Karla Boromejského v Praze.

  • Detox přijímá děti a mládež do 18 let v případě závislosti a akutních drogových intoxikací. Takových je na tisíc ročně.
  • Nabízí hospitalizace pro drogově závislé z celé
    republiky.
  • Dvanáctilůžkové centrum od srpna 2010 vede Marian Koranda s týmem 19 lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Nádraží v novém, jen se neví kdy

Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto.
vydáno 13. listopadu 2018  9:45

Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.  celý článek

Vnitrobloky žijí, o dvorky je zájem

Přehlídka vnitrobloků se konala 15. září.
vydáno 13. listopadu 2018  7:30

Odborníci poradí, jak zazelenit betonová prostranství.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám