metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Středa, 17. října 2018. Svátek má Hedvika.
Šéfa si většinou nevybíráte
Větší foto
Šéfa si většinou nevybíráte | foto: Profimedia.CZProfimedia.cz

Kamarádíte se svým šéfem? Domů přinesete vyšší mzdu

3. února 2018  17:12 Metro.cz
Jak zaměstnanci vidí své nadřízené? Jak s nimi vychází? Promítá se to nejen do platu.

Platový portál Platy.cz uskutečnil zaměstnanecký průzkum o tom, jaké vlastnosti chybějí současným manažerům. V rámci průzkumu se ptali, jak lidé hodnotí svého přímého nadřízeného. Podívali se také na to, jaký mají vztahy se šéfem vliv na platové ohodnocení zaměstnance.Průzkum je součástí Paylab Compensation Monitoru, který sleduje trendy v oblasti odměňování. Do průzkumu se kromě Česka zapojilo deset dalších evropských zemí, v nichž je mezinárodní portál Paylab.com zastoupený regionálními platovými portály.

Jaký mají pracující vztah se svými nadřízenými?

Až čtyři z 10 zaměstnanců charakterizují svůj vztah k nadřízenému spíš neutrálně nebo negativně. Rezervovaný vztah se svým šéfem, kdy je cítit vzájemný odstup, má v hodnocení za všechny zúčastněné země 35 procent respondentů (v Česku 34 procent). Další čtyři procenta (v Česku 3 procenta) uvedla, že jejich vztah s nadřízeným je chladný, až nepřátelský. „Přátelský vztah se šéfem deklarovalo v Česku 63 procent respondentů. Zajímavým zjištěním je, že lidé, kteří mají přátelský vztah se šéfem, mají v tuzemsku v průměru o 18 procent vyšší plat než ti, kteří mají s nadřízeným rezervovaný či nepřátelský vztah,“ uvádí Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz propojeného v Česku s Platy.cz.

Platový rozdíl ve prospěch dobrých vztahů vyšel ve všech zemích, kde se průzkum realizoval. Limitní hodnoty přitom na obou koncích spektra zaujaly pobaltské země: největší rozdíl byl v Estonsku (21 procent, nejmenší v Lotyšsku (7 procent).

Z průzkumu také vyplynulo, že lidé na manažerských pozicích, kvalifikovaní techničtí pracovníci, zaměstnanci v IT a mladší zaměstnanci do 35 let mají všeobecně lepší vztahy s přímými nadřízenými. Čím je zaměstnanec starší, tím rezervovanější vztah k nadřízenému má.

Jaké vlastnosti manažeři postrádají nejvíc?

Nejčastěji lidé zapojení do průzkumu u svých nadřízených postrádají férovost, upřímnost, komunikativnost, ale také odvahu a rozhodnost. Lidé, kteří mají s nadřízeným přátelský vztah, si častěji stěžují, že šéf nemá kuráž a že je málo kreativní. Zaměstnancům, kteří mají rezervovaný, až chladný vztah se šéfem, zase více vadí nedostatek úcty a respektu ze strany šéfa a nedůvěryhodnost. Také více pochybují o jeho kompetentnosti, odbornosti a zkušenostech.Komentáře

Hlavní zprávy

Sleva není vždy zdarma, žák platí víc než dospělý

První třída je nahoře.
vydáno 17. října 2018  8:32

Chcete-li se svézt ve vlaku první třídou, na studentskou slevu zapomeňte.  celý článek

Nevyužitý spoj dojezdí

Detail plošiny pro bezbariérový vstup do tramvaje EVO1.
vydáno 17. října 2018  5:55

Linka H1 z Chodova končí. Řidič v ní často cestoval sám.  celý článek

Epileptici, pozor, pokud jdete na 3D

Promítání 3D filmu
vydáno 16. října 2018  13:38

Varování u kinosálů nevisí. Personál se raději učí první pomoc.  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Život v mobilu

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 16. října 2018  11:11

V západní Evropě mají pro postoj člověka duchem nepřítomného, hledícího do mobilu, jméno: „smombie,“ znamená to „smartphone zombie,“ píše Martin Švihla ve...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám