metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 31 °C

Sobota, 18. srpna 2018. Svátek má Helena.
Šéfa si většinou nevybíráte
Větší foto
Šéfa si většinou nevybíráte | foto: Profimedia.CZProfimedia.cz

Kamarádíte se svým šéfem? Domů přinesete vyšší mzdu

3. února 2018  17:12 Metro.cz
Jak zaměstnanci vidí své nadřízené? Jak s nimi vychází? Promítá se to nejen do platu.

Platový portál Platy.cz uskutečnil zaměstnanecký průzkum o tom, jaké vlastnosti chybějí současným manažerům. V rámci průzkumu se ptali, jak lidé hodnotí svého přímého nadřízeného. Podívali se také na to, jaký mají vztahy se šéfem vliv na platové ohodnocení zaměstnance.Průzkum je součástí Paylab Compensation Monitoru, který sleduje trendy v oblasti odměňování. Do průzkumu se kromě Česka zapojilo deset dalších evropských zemí, v nichž je mezinárodní portál Paylab.com zastoupený regionálními platovými portály.

Jaký mají pracující vztah se svými nadřízenými?

Až čtyři z 10 zaměstnanců charakterizují svůj vztah k nadřízenému spíš neutrálně nebo negativně. Rezervovaný vztah se svým šéfem, kdy je cítit vzájemný odstup, má v hodnocení za všechny zúčastněné země 35 procent respondentů (v Česku 34 procent). Další čtyři procenta (v Česku 3 procenta) uvedla, že jejich vztah s nadřízeným je chladný, až nepřátelský. „Přátelský vztah se šéfem deklarovalo v Česku 63 procent respondentů. Zajímavým zjištěním je, že lidé, kteří mají přátelský vztah se šéfem, mají v tuzemsku v průměru o 18 procent vyšší plat než ti, kteří mají s nadřízeným rezervovaný či nepřátelský vztah,“ uvádí Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz propojeného v Česku s Platy.cz.

Platový rozdíl ve prospěch dobrých vztahů vyšel ve všech zemích, kde se průzkum realizoval. Limitní hodnoty přitom na obou koncích spektra zaujaly pobaltské země: největší rozdíl byl v Estonsku (21 procent, nejmenší v Lotyšsku (7 procent).

Z průzkumu také vyplynulo, že lidé na manažerských pozicích, kvalifikovaní techničtí pracovníci, zaměstnanci v IT a mladší zaměstnanci do 35 let mají všeobecně lepší vztahy s přímými nadřízenými. Čím je zaměstnanec starší, tím rezervovanější vztah k nadřízenému má.

Jaké vlastnosti manažeři postrádají nejvíc?

Nejčastěji lidé zapojení do průzkumu u svých nadřízených postrádají férovost, upřímnost, komunikativnost, ale také odvahu a rozhodnost. Lidé, kteří mají s nadřízeným přátelský vztah, si častěji stěžují, že šéf nemá kuráž a že je málo kreativní. Zaměstnancům, kteří mají rezervovaný, až chladný vztah se šéfem, zase více vadí nedostatek úcty a respektu ze strany šéfa a nedůvěryhodnost. Také více pochybují o jeho kompetentnosti, odbornosti a zkušenostech.Komentáře

Hlavní zprávy

Vyměnil Prahu za kosu

Petr Kucka byl mezi aktivisty, kteří obsadili věž chvaletické elektrárny.
vydáno 18. srpna 2018  5:55

Šestatřicetiletý Petr Kucka sekl s prací v Praze a odstěhoval se do maringotky ve Valašských Kloboukách, kde žije se ženou a ročním synem. Pracuje pro...  celý článek

Vaky s vodou máčí tvrdou půdu na pětce už dva měsíce

Vak se plní zhruba dvě minuty.
vydáno 17. srpna 2018  11:47

Běžné zalévání zeleně není účinné. Voda odteče a ke kořenům se nedostane.   celý článek

Propadla se pod místo, kde stával Stalin

Hasiči zachraňovali dívku, která se propadla do šachty u kyvadla na Letné....
vydáno 17. srpna 2018  10:30

Dívku vyprostili hasiči z šachty vedoucí do možného budoucího sídla Slovanské epopeje.  celý článek

Prosby o mírnost i pozvání na kávu

Špatně parkující řidiči si se strážníky dopisují.
vydáno 17. srpna 2018  5:55

S pražskými strážníky komunikují řidiči také psaním vzkazů za stěrači.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám