metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa, 14. listopadu 2018. Svátek má Sáva.
Dovolená v Řecku (ilustrační foto)
Větší foto
Dovolená v Řecku (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Kandidáti na vyhoření. Češi si berou krátkou dovolenou

26. července 2018  6:19 Pavel Hrabica Metro.cz
Před vyhořením varují odborníci už desítky let. Doporučují naučit se správně odpočívat, nepracovat až šestnáct hodin denně a jednou za rok si vzít jednu dovolenou v délce tří týdnů. Jenže realita je stále smutná. Schopnost odpočívat chybí jak šéfům, tak zaměstnancům.

„Osobní rozvoj je naprostou nutností pro kvalitní fungování každého manažera,“ říká Štěpán Mika, ředitel vzdělávacího institutu CEMI. Jeho branami prošly stovky řídicích pracovníků, kteří předtím měli utkvělou představu, že bez mobilu na příjmu 24 hodin denně a sedm dní v týdnu se zhroutí svět.

„I lidé na vedoucích místech by si měli uvědomit, že odpočinek je součástí nutné regenerace,“ zdůrazňuje Mika. Jenže ani ne pětina Čechů si letos nedopřeje vůbec žádný odpočinek a ještě míň si jich bude užívat volna nepřetržitě tři týdny. Většinou si totiž bereme týden, maximálně dva v kuse. Přitom psychologové uvádějí, že dva až tři dny se teprve člověk zbavuje stresu, který si s sebou každý den nosí z práce, a na další skutečnou regeneraci sil potřebujeme obvykle dva týdny. 

Podle Evy Bedrnové, přední odbornice na psychologii práce, je kvalitní odpočinek jedinou obranou a prevencí před zátěží organismu v zaměstnání. „Ne vždy se tvrdá práce rovná práci kvalitní,“ vysvětluje psycholožka.

To, že si Češi berou relativně krátké dovolené, je překvapivé zvláště v době, kdy se ekonomice daří a například poptávka po rekreaci u moře se zvedla v porovnání s loňským rokem o víc než dvacet procent. 

Loni přitom utratila třetina z nás za dovolenou až dvacet tisíc korun a přes deset procent utratilo za letní odpočinek kolem třiceti tisíc korun. Ale jak loni, tak letos nebyly pobyty delší než jedenáct dní, v průměru se pohybují kolem osmi. Přestože lidé potvrzují, že ideální dovolená by měla být alespoň deset dní.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vizážistka vrací mužům výraz

Adéla Anděla Bursová (vlevo) při práci
vydáno 14. listopadu 2018  5:55

Správný make-up na mužích nemá být poznat.  celý článek

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Nádraží v novém, jen se neví kdy

Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto.
vydáno 13. listopadu 2018  9:45

Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám