metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Dovolená v Řecku (ilustrační foto)
Větší foto
Dovolená v Řecku (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Kandidáti na vyhoření. Češi si berou krátkou dovolenou

26. července 2018  6:19 Pavel Hrabica Metro.cz
Před vyhořením varují odborníci už desítky let. Doporučují naučit se správně odpočívat, nepracovat až šestnáct hodin denně a jednou za rok si vzít jednu dovolenou v délce tří týdnů. Jenže realita je stále smutná. Schopnost odpočívat chybí jak šéfům, tak zaměstnancům.

„Osobní rozvoj je naprostou nutností pro kvalitní fungování každého manažera,“ říká Štěpán Mika, ředitel vzdělávacího institutu CEMI. Jeho branami prošly stovky řídicích pracovníků, kteří předtím měli utkvělou představu, že bez mobilu na příjmu 24 hodin denně a sedm dní v týdnu se zhroutí svět.„I lidé na vedoucích místech by si měli uvědomit, že odpočinek je součástí nutné regenerace,“ zdůrazňuje Mika. Jenže ani ne pětina Čechů si letos nedopřeje vůbec žádný odpočinek a ještě míň si jich bude užívat volna nepřetržitě tři týdny. Většinou si totiž bereme týden, maximálně dva v kuse. Přitom psychologové uvádějí, že dva až tři dny se teprve člověk zbavuje stresu, který si s sebou každý den nosí z práce, a na další skutečnou regeneraci sil potřebujeme obvykle dva týdny. 

Podle Evy Bedrnové, přední odbornice na psychologii práce, je kvalitní odpočinek jedinou obranou a prevencí před zátěží organismu v zaměstnání. „Ne vždy se tvrdá práce rovná práci kvalitní,“ vysvětluje psycholožka.

To, že si Češi berou relativně krátké dovolené, je překvapivé zvláště v době, kdy se ekonomice daří a například poptávka po rekreaci u moře se zvedla v porovnání s loňským rokem o víc než dvacet procent. 

Loni přitom utratila třetina z nás za dovolenou až dvacet tisíc korun a přes deset procent utratilo za letní odpočinek kolem třiceti tisíc korun. Ale jak loni, tak letos nebyly pobyty delší než jedenáct dní, v průměru se pohybují kolem osmi. Přestože lidé potvrzují, že ideální dovolená by měla být alespoň deset dní.Komentáře

Hlavní zprávy

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Životní vítězství

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 21. září 2018  11:11

Jsem ten blázen, který vydrží v akci, dokud se nedostaví dobrý výsledek, píše ve svém sloupku Aleš Vavřinec.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám