metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 16 °C

Sobota, 21. října 2017. Svátek má Brigita.
Areál Invalidovny v pražském Karlíně
Další 3 fotografie v galerii
Areál Invalidovny v pražském Karlíně | foto:  Petr Topič, MAFRA

Karlín, údolí královny Karolíny slaví výročí

23. června 2017  7:36 Robert Oppelt
Jen málokteré pražské čtvrti mají takovou atmosféru jako Karlín, který si letos připomíná 200 let od svého vzniku jako prvního pražského předměstí. Dne 23. června 1817 potvrdil rakouský císař František I. založení Karlína, který získal jméno na počest jeho manželky Karolíny Augusty Bavorské (v němčině Karolinenthal – Karolinino údolí).

Od té doby zaznamenal Karlín nebývalý vzestup, v letech 1903 až 1921 byl dokonce samostatným městem, který kulminuje v současnosti, kdy se z něj stává centrum moderní architektury a atraktivní místo pro bydlení i společenský život.Ochutnej Karlínské

 • Myšlenka vařit Karlínské pivo se zrodila společně s přípravami oslav 200 let od založení Karlína.
 • Čtvrť nikdy neměla vlastní pivo(var) a kulaté narozeniny jsou ideální příležitost to změnit.
 • Karlínské pivo se zatím vaří v pivovaru v Kunraticích. Chystá se ale přesun jeho výroby do Karlína.
 • Domovskou scénou piva je Přístav 186 00. V tuto chvíli se vaří jedenáctka Křižík 11, pojmenovaná po vynálezci a i staviteli tramvajové trati Florenc – Karlín – Libeň – Vysočany. Další na řadě bude černé pivo Negrelli (www.karlinske.cz)

Fotogalerie

Oslavy u příležitosti tohoto významného výročí proběhnou dnes a zítra. Program bude zahájen na Karlínském náměstí dnes v 16 hodin vystoupením Ivana Hlase, Jiřího Buriana, skupiny The Tap Tap a mnoha dalších zajímavých účinkujících. „Oslavy připomenou nejen slavnou minulost, ale představí i současnost této dynamicky se rozvíjející části Prahy,“ říká radní pro kulturu MČ Praha 8 Jana Solomonová.

Hlavní část oslav proběhne zítra od 10 hodin opět na Karlínském náměstí. Návštěvníci se mohou těšit na slavnostní průvod na Lyčkovo náměstí, výstavu historických vozů Praga nebo vyhlídkové jízdy kočárem. Symbolicky tu bude předána pamětní schránka se vzkazy dalším generacím, která bude uložena k základnímu kameni ZŠ Lyčkovo náměstí. Bohatý program bude připraven i pro děti. Ke Karlínu vždy patřila cikánská hudba. Mnoho muzikantských rodin zde žilo a stále žije. Dnes od 15 hodin proto v multižánrovém prostoru Přístav 18600 zavzpomínají na „starý dobrý“ Karlín, který má černou duši.

„Mimo poslechu snad všech žánrů, kterými se tito muzikanti zabývají, se můžete těšit i na tradiční občerstvení,“ slibuje jeden z organizátorů Štěpán Kubišta. Program v Přístavu 186 00 bude pod taktovkou karlínského hudebníka Jirky Buriana pokračovat i zítra.

Obec s černou duší a zajímavou historií slaví výročí

 • Málokterá čtvrť má tak podmanivou atmosféru a tak jasné hranice – pražské hradby, dnes magistrálu, řeku a strmé svahy Vítkova. Na tomto omezeném prostoru se po staletí formovalo nejstarší a nejslavnější pražské předměstí Karlín.
 • Počátky Karlína sahají do let 1816/1817, kdy byl z úředního podnětu na území východně od Poříčské (Špitálské) brány založen. Tomu předcházelo starší osídlení patřící řádu křižovníků s červenou hvězdou (takzvaných špitálníků). Pozdní osídlení Špitálského pole, území za Poříčskou branou, mělo svůj důvod – neblahou zkušenost s často se opakujícími povodněmi. Karlín se stal záhy stejně jako Smíchov průmyslovým předměstím Prahy, kde se nejprve v první polovině 19. století dařilo textilnímu průmyslu. Vyrostly zde dvě kartounky, přádelny vlny a bavlny. Ve druhé polovině století tu vyrostly strojírenské podniky – především firma Breitfeld, Daněk, později ČKD Dukla Karlín.
 • Podle historika Zdeňka Míky, autora knihy Karlín – nejstarší předměstí Prahy, však k sobě poutal pozornost svým neobvyklým racionálně urbanistickým řešením domovní zástavby. To spočívalo v systému pravoúhle uspořádaných ulic, v nichž vyrostly bloky jedno- až dvoupatrových domů v pozdně klasicistním slohu.
 • Na počátku 20. století byla předměstská obec povýšena na město (1903) a po vzniku Československa se Karlín stal součástí hlavního města.
 • Během staletí vznikla v Karlíně i řada slavných staveb: barokní Invalidovna, Negrelliho viadukt nebo kostel Cyrila a Metoděje.

Oslavy Karlína

 • Oslavy u příležitosti tohoto významného výročí proběhnou o tomto víkendu.
 • Program bude zahájen dnes v 16 hodin na Karlínském náměstí vystoupením Ivana Hlase, Jiřího Buriana, skupiny The Tap Tap a mnoha dalších zajímavých účinkujících.
 • Hlavní část oslav proběhne zítra od 10 hodin na Karlínském náměstí.
 • Současně s oslavami v proběhne na několika místech festival United Islands of Prague. Letos poprvé se přesouvá z centra metropole právě do Karlína.Komentáře

Hlavní zprávy

V holešovickém muzeu medvědů bude i stoletý

Lucie Němcová z Medvědária Praha
vydáno 21. října 2017  17:21

V Praze vzniká netradiční muzeum. Bude plné plyšových medvědů. Lucie Němcová z Medvědária Praha vysvětluje, jak nápad vznikl.  celý článek

Knižní tipy: Povinná četba na podzim

Záludné léto, Ben Aaronovitch
vydáno 21. října 2017  13:28

Je libo myši z Ušína, kouzelnického policajta nebo snad japonskou kulturu?  celý článek

Košer želé i pudink nezaměstnaného

Javorový sirup
vydáno 21. října 2017  11:55

Sladký javorový sirup je zdravý poklad, který bychom si měli hýčkat. Věděli jste ale, že věhlasné javorové stromy v Kanadě nebo Severní Americe dávají...  celý článek

Test kabria Mini Cooper: Hbitý lovec paprsků

Střecha je dole za 18 sekund. Proudění vzduchu zabraňuje deflektor.
vydáno 21. října 2017  9:37

Pochytali jsme poslední zbytky slunce, stáhli střechu a prohnali vítr kokpitem kabria Mini John Cooper Works.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám