metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Psycholožka a psychoterapeutka Alžběta Protivanská
Větší foto
Psycholožka a psychoterapeutka Alžběta Protivanská | foto: ArchivMetro.cz

Když stres přeroste přes hlavu

17. dubna 2018  15:50 Kamila Hudečková, Metro.cz
Psychických potíží v populaci přibývá. Ať se jedná o stres, úzkosti, či deprese, stále více lidí se cítí po psychické stránce hůře. „V odborných kruzích se dle nejnovějších výzkumů odhaduje, že deprese bude do dvaceti let hlavní příčinou pracovní neschopnosti,“ říká psycholožka a psychoterapeutka Mgr. Alžběta Protivanská. Proč tomu tak je?

Proč se v dnešní době stále více lidí potýká s psychickými problémy?
Na jedné straně je pravdou, že se psychické problémy stávají čím dál častější překážkou spokojeného života. Na druhé straně nesmíme zapomínat i na fakt, že se jedná o okruh problémů, o kterém se začalo celkově více mluvit. Lidé začali depresi, úzkost nebo psychosomatiku vnímat podobně jako chřipku nebo rakovinu. Něco, co má svoje příčiny, průběh a možná řešení. A hlavně to může ve stejné míře připravit člověka o radost ze života, zdraví i schopnost se vyrovnávat s každodenním stresem.

A existují nějaké konkrétní důvody?
Jisté je, že se zvyšují nároky na to, co bychom měli zvládnout, kolik vydělat a kam to v životě dotáhnout. Tento faktor je rozhodně umocněný i vlivem sociálních sítí, kvůli kterým máme neustále přístup k životům druhých, a tudíž k nevyhnutelnému porovnávání se s nimi. Dalším vlivem je nepochybně to, že se rozšířilo pole možností, co můžeme se životem dělat. Nepřeberné množství možností nakonec vede k takzvané rozhodovací paralýze, neschopnosti se pohnout z místa a nakonec k apatii nebo strachu z jakékoli změny. Nesmíme přehlédnout ani to, že naše společnost už nepodpoří institut „moudrého staršího“. Nebydlíme se svými seniory, nemáme faráře, rodinné lékaře ani šamany. Nikoho, kdo by byl autoritou v tom, jak zacházet se svým tělem, vztahy i se světem. Všechny uvedené vlivy a mnoho dalších tak zakládají nutně podhoubí nejistoty a pocitu, že jsme na nároky života sami a existuje v něm něco jako selhání.

Kdy se jedná o běžný stres a kdy už jsou to známky úzkosti, deprese či jiné poruchy?
Mezi odborníky se obecně uvádí – „když člověk přestane zvládat nároky normality“. Ošklivě řečeno, ale v podstatě to znamená, že je to přesně ta chvíle, kdy nám problémy přerostou přes hlavu. V psychologii se se vzrůstem zájmu o tzv. pozitivní psychologii, věnující se životní pohodě a štěstí, objevil i výraz eustres. Jedná se o „hodný stres“. Takové vypětí, které vytváří přiměřenou výzvu pro naše schopnosti, zdravě nás motivuje a popohání k lepším výsledkům. Ve chvíli, kdy vnímáme, že už nezvládáme ani základní péči o své tělo, čas, jídlo, vztahy a odpočinek, je na čase zamyslet se nad vyhledáním pomoci.

Jak může v tomto případě pomoci psychoterapie?
Psychoterapie je léčbou vztahem a komunikací. Můžeme tedy čekat, že terapeut bude něco jako průvodce životem nebo aktuální náročnou životní situací. Je tady proto, aby z nezaujatého pohledu zhodnotil situaci a dovedl klienta k co možná nejzdravějšímu řešení, které povede k jeho větší životní spokojenosti a stabilitě.

A kdy by měla vést cesta spíše za psychiatrem než za psychologem?
Psychiatr je lékař s odborností na duševní poruchy a poruchy chování. Na rozdíl od psychologa jsou jeho odborností i léky. Existují takové duševní poruchy, které mají podklad přímo v neurofyziologii nebo biochemii mozku. Pro takové je nejvhodnější návštěva psychiatra. Jedná se například o těžkou depresivní fázi, schizofrenii nebo poruchy nálad. I v takových případech doporučuji kombinaci s psychoterapií. U psychiatra totiž není pravidlem, že absolvoval psychoterapeutický výcvik, a dokáže proto léčit i vztahovými a komunikačními prostředky. Zároveň je pravdou, že takových osvícených psychiatrů u nás velmi přibývá. Dobrý psycholog by měl umět doporučit návštěvu u psychiatra, pokud usoudí, že jeho znalosti a dovednosti by nevedly k efektivnímu zlepšení klientovy duševní situace. Stejně tak by měl psychiatr umět doporučit psychoterapii jako další linku péče o svého pacienta.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Dnes bude jmenován primátor, vrhne se na IT

Zástupci nové pražské koalice Zdeněk Hřib (Piráti), Jan Čižinský (Praha Sobě) a...
vydáno 15. listopadu 2018  5:55

Přehled osobností, které zasednou do rady hlavního města, přináší deník Metro.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám