metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
První tramvaj s klimatizací.
Větší foto
První tramvaj s klimatizací. | foto: Dopravní podnik Praha

„Klimatizujte,“ prosí cestující řidiče. Ti se musí schovávat

30. května 2018  15:50 Filip Jaroševský Metro.cz
Vedro v MHD řeší cestující třeba vlastními kleštičkami na otevírání zabedněných oken.

Rozpálenými ulicemi metropole si to denně sviští tramvaje typu 15T facelift s charakteristickými žlutými čumáky. Jejich nespornou výhodou je v horkých dnech klimatizace, která, pokud je zapnutá, umí cestující ochladit. Podle řady Pražanů se však při jízdě těmito dopravními prostředky děje pravý opak. Řidiči klimatizaci prý často nezapínají a zabednění ve své kabině nevnímají nadávání cestujících.„K čemu je ve voze klimatizace, když ji dopravní podnik nikdy nezapíná?“ kroutil v sobotu na Lazarské hlavou postarší pán. Podle dopravního podniku ale nemohla jeho kritika padnout na úrodnou půdu. Neslyšel ji totiž řidič, který má ve vedru povinnost klimatizaci před jízdou zapnout. „Tepelná pohoda ve vozidlech je velmi subjektivně vnímanou záležitostí. Dopravce se ale snaží, aby teplota byla vyvážená a vyhovovala všem. Pokud se zdá, že tramvaj neklimatizuje, cestující by měl řidiče upozornit,“ vysvětluje mluvčí podniku Aneta Řehková.

Tramvaják, který si nedokáže ve voze pohlídat správný chládek, ještě nemusí být nutně gauner. Předpisy dopravního podniku ho totiž de facto nutí, aby se od lidí izoloval. Zavřený v kukani řidiče má tak o dění ve voze přehled často jen prostřednictvím kamer umístěných ve voze. V kabině navíc moc neslyší a teplotní podmínky v ní se mohou od těch v části pro cestující výrazně lišit.

 „Řidič musí mít dle vnitropodnikových předpisů dveře od kabiny zavřené, tudíž nedokáže za jízdy definovat, jaká teplota panuje v prostoru pro cestující. Systémy řízení teploty v kabině a ve zbytku vozu jsou na sobě nezávislé. Po obdržení informace od cestujících o stavu topení musí řidič provést kontrolu, popřípadě sjednat nápravu. Jedná-li se o technický problém, má řidič povinnost tuto závadu nahlásit na provozní dispečink,“ dodává Řehková.

Na rozdíl od tramvají, kde je v případě vedra ve voze možné alespoň otevřít okno, jsou na tom mnohem hůř malé autobusy, jakými se lze projet linkou 108 na Bílou Horu. Mají totiž kvůli klimatizaci umístěné ve voze zamčená okénka. Pro tyto situace se čtenář deníku Metro Jiří Macek musel zařídit po svém. „Když nepomůže řidič, musíme si pomoci sami. Začal jsem nosit v tašce malé kleštičky, s jejichž pomocí lze okénka odemknout a otevřít,“ svěřuje se.

V MHD jako v peci

  • Výkyvy teplot trápí také cestující na příměstských vlakových linkách s označením S.
  • O tom, že průvodčí mohou během jízdy měnit teplotu v klimatizovaných vozech jen o dva stupně, informoval deník Metro čtenáře minulý týden. 
  • Od té doby došlo podle některých čtenářů ke změnám.
  • „Zaslechla jsem nedávno dialog mezi průvodčí a cestující, která chtěla teplotu upravit. Průvodčí se omlouvala, že se jí s teplotou nedaří ani přes snahu hnout. Je-li ve voze opravdu vedro na omdlení, průvodčí někdy ani nepřijdou zkontrolovat lístky. Buď jsou zalezlí v chládku vozu, kde klimatizace funguje, nebo se prostě bojí, že budou cestující nadávat,“ svěřila se čtenářka Klára.
  • Začátkem roku 2018 bylo v hlavním městě provozováno 55 autobusů s klimatizací po celém voze.Komentáře

Hlavní zprávy

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám