metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 30 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Knihobudka na Praze 8
Větší foto
Knihobudka na Praze 8 | foto: Praha 8Metro.cz

Knihobudky najdete po celé Praze

3. června 2018  9:51
Sady, parky, radnice i nemocnice. Knihovničky už se neskrývají jen v nepoužívaných telefonních budkách.

Máte doma knížku, kterou už jste přečetli, ale je vám líto ji vyhodit? Přineste ji do jedné z knihobudek a vyměňte za jinou. Nebo ji tam jen nechte, ať si může počíst někdo jiný. Myšlenka vytvořit malé bezplatné veřejné knihovničky se začala v Praze rozšiřovat před pěti lety. Nyní jich najdete desítky napříč městskými částmi.„Máme jedenáct knihobudek, které jsou součástí sítě neformálních veřejných knihovniček projektu KnihoBudka. Čtyři miniknihovny v informačních centrech Prahy 4, dvě v budově Městského úřadu Praha 4 a pět venkovních knihobudek – v parku Na Pankráci, v Braníku, na Roztylském náměstí, náměstí Generála Kutlvašra a v Jílovské ulici. Další ještě přibudou,“ říká mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Tři knihovničky mají i v Praze 10. Jednu v budově radnice, druhou v Heroldových sadech a třetí v parku Malinová-Chrpová. „Je tu ale i řekněme vedlejší nežádoucí efekt, který spočívá v tom, že je obsah knihovniček občas hromadně odebírán osobami, jejichž zájem není knihy číst, ale prodat je v antikvariátu. Tomu neumíme zabránit,“ dodává s povzdechem mluvčí Prahy 10 Vít Novák.

Budku na knížky vyrobenou ze starého telefonního automatu mají také ve vstupním dvoře v Domě dětí a mládeže Ulitka v Praze 3. Další naleznete v areálu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2.

První knihobudku v Praze 7 umístili do veřejného prostoru loni v říjnu. Celou věc pojali kreativně. „Studenti ateliéru produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové navrhli knihobudky na míru Letné a Holešovicím. Červený parazit se zabydlel před provozovnou Antonínovo pekařství na Strossmayerově náměstí a funguje to dobře. Na základě těchto zkušeností jsme instalovali další tři knihobudky,“ popisuje starosta Jan Čižinský.

Kde knihobudky nemají, tam je, jak se zdá, alespoň plánují zbudovat. Typickým příkladem je Praha 8, která jich tu chce co nejdříve postavit rovnou třicet. V nákupním centru na Smíchově je u východu do Štefánikovy ulice umístěna knihobudka, která svým vzhledem připomíná červenou telefonní budku z Anglie. Právě v Londýně se totiž objevila první knihobudka na světě.

Knihobudky připutovaly do hlavního města z Británie

  • První knihy v typických červených budkách se objevily ve Felstedu, kousek od Londýna.
  • Britský telekom nevěděl, co s nepoužívanými budkami. Červené domečky, které jsou pro Velkou Británii tak typické, nechtěl odvézt do šrotu. Obyvatelé Felstedu vymysleli, že je promění v knihovny.
  • Stejně jako tamní operátor, ani ten český nechtěl vrážet peníze do budek, které v době mobilů slouží spíše jako místo, kam neukáznění lidé vyhazují odpadky. Projekt vznikl v červnu 2013. V Praze se před čtyřmi lety nacházely knihovničky již na sedmi místech – v nemocničních areálech IKEM, na Bulovce nebo na zastávce ve Slivenci.
  • Podle odhadů webu knihobudka.cz je v těchto zařízeních umístěno více než sto tisíc svazků.
  • Knihobudky slouží k bezplatnému půjčování a výměně knih. „Někdo se diví, ale knížky se téměř neztrácejí, a tak nabádáme, aby si lidé knížku klidně odnesli domů,“ uvádí na svém webu tým projektu KnihoBudka, který nápad v Praze poprvé realizoval.Komentáře

Hlavní zprávy

Čeští senioři objevují kouzlo nákupu přes virtuální obchody

Ilustrační snímek
vydáno 20. září 2018  14:20

Mléko, vody, pečivo, ovoce a zelenina, to vše už Češi nakupují bez obav přes internet.  celý článek

Čistička špinavé vody za 6 miliard zahájila provoz

Primátorka Adriana Krnáčová v nově čističce na Císařském ostrově.
vydáno 20. září 2018  13:14

Vodní linka vznikala na Císařském ostrově téměř tři roky.  celý článek

„Jsme hlasitější,“ lákají Mandrage na koncerty

Mandrage ve Foru Karlín
vydáno 20. září 2018  12:07

Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel vyrazí na začátku října na své podzimní turné. Během dvou měsíců, při nichž navštíví patnáct tuzemských měst a...  celý článek

Sloupek Julie Červené: Dávej pozor!

Julie Červená
vydáno 20. září 2018  11:11

Se slovy „nebudeš mě bouchat, to se nedělá“ mu dávala na zadek, popisuje Julie Červená situaci ve svém sloupku.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám