metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Koleje. Do Zdib i tramvaj odbočující do Malešic

30. května 2018  9:57 Filip Jaroševský Metro.cz
O tramvajovém propojení hlavního města s okrajovými částmi Prahy-východ a Prahy-západ se hovoří již nějakou dobu. Tento týden středočeští krajští radní posunuli nápad o krok blíže k realizaci.

Plánovanou výstavbu tratě mezi Prahou a Zdiby za více než dvě miliardy korun, která má vést z Kobylis, zařadili mezi projekty financované z Evropské unie. Na projektu se podílí i Praha.„Prodloužení tramvají do Zdib přinese zásadní změnu. Zlepší se obslužnost přilehlých částí Středočeského kraje a rozšíří se nabídka přímých spojení například pro obyvatele Dolních Chaber, Zdib a Sedlce,“ říká středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, podle které již nebude veřejná hromadná doprava tolik závislá na dopravních zácpách.

S výstavbou se počítá mezi roky 2022 až 2024. Celkové náklady jsou vyčísleny na částku 2,364 miliardy korun. Praha se má na projektu podílet částkou 1,252 miliardy.

Druhou velkou věc týkající se tramvají schválili včera pražští radní. V zaplnění zeleného pásu, který byl v Počernické ulici v Praze 10 vybudován pro budoucí tramvaje před desítkami let, přestali místní doufat dávno. Magistrát však nyní dá zpracovat projektovou dokumentaci, která by prodloužení tramvají do této ulice umožnila. Podle dřívějších výpočtů měla stavba vyjít na 1,2 miliardy, a tak se do ní nikdo příliš nehrnul.

Podle náměstka primátorky Petra Dolínka chce ale magistrát část peněz odčerpat z evropských fondů, čímž ušetří. „Mezi kolejemi bude štěrk. Svršek tak bude snadno rozložitelný, kdykoliv bude třeba, a nemusíme proto překládat teplovod. Celkové náklady se tím sníží,“ řekl Dolínek. Z celkových nákladů dostane 300 milionů korun Pražská vodohospodářská společnost na přeložení vodovodu, který by byl jinak umístěn pod tratí.Komentáře

Hlavní zprávy

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Životní vítězství

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 21. září 2018  11:11

Jsem ten blázen, který vydrží v akci, dokud se nedostaví dobrý výsledek, píše ve svém sloupku Aleš Vavřinec.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám