metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa, 14. listopadu 2018. Svátek má Sáva.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Koleje. Do Zdib i tramvaj odbočující do Malešic

30. května 2018  9:57 Filip Jaroševský Metro.cz
O tramvajovém propojení hlavního města s okrajovými částmi Prahy-východ a Prahy-západ se hovoří již nějakou dobu. Tento týden středočeští krajští radní posunuli nápad o krok blíže k realizaci.

Plánovanou výstavbu tratě mezi Prahou a Zdiby za více než dvě miliardy korun, která má vést z Kobylis, zařadili mezi projekty financované z Evropské unie. Na projektu se podílí i Praha.

„Prodloužení tramvají do Zdib přinese zásadní změnu. Zlepší se obslužnost přilehlých částí Středočeského kraje a rozšíří se nabídka přímých spojení například pro obyvatele Dolních Chaber, Zdib a Sedlce,“ říká středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, podle které již nebude veřejná hromadná doprava tolik závislá na dopravních zácpách.

S výstavbou se počítá mezi roky 2022 až 2024. Celkové náklady jsou vyčísleny na částku 2,364 miliardy korun. Praha se má na projektu podílet částkou 1,252 miliardy.

Druhou velkou věc týkající se tramvají schválili včera pražští radní. V zaplnění zeleného pásu, který byl v Počernické ulici v Praze 10 vybudován pro budoucí tramvaje před desítkami let, přestali místní doufat dávno. Magistrát však nyní dá zpracovat projektovou dokumentaci, která by prodloužení tramvají do této ulice umožnila. Podle dřívějších výpočtů měla stavba vyjít na 1,2 miliardy, a tak se do ní nikdo příliš nehrnul.

Podle náměstka primátorky Petra Dolínka chce ale magistrát část peněz odčerpat z evropských fondů, čímž ušetří. „Mezi kolejemi bude štěrk. Svršek tak bude snadno rozložitelný, kdykoliv bude třeba, a nemusíme proto překládat teplovod. Celkové náklady se tím sníží,“ řekl Dolínek. Z celkových nákladů dostane 300 milionů korun Pražská vodohospodářská společnost na přeložení vodovodu, který by byl jinak umístěn pod tratí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vizážistka vrací mužům výraz

Adéla Anděla Bursová (vlevo) při práci
vydáno 14. listopadu 2018  5:55

Správný make-up na mužích nemá být poznat.  celý článek

Kapsle místo pytlíků a tašek

Člen realizačního Hynek Balík představuje nabídku potravin.
vydáno 13. listopadu 2018  12:20

Bezobalový výdej potravin míří do obchodů, vyzkouší ho v Praze. Hned dvě prodejny značky Country Life začnou v nejbližších měsících testovat projekt...  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Na levém místě

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 13. listopadu 2018  11:11

A pán si nenechal nic líbit, pohoršeně nadával na procházející lidi, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Nádraží v novém, jen se neví kdy

Obří terminál na Smíchově bude možná vypadat takto.
vydáno 13. listopadu 2018  9:45

Smíchovský uzel získá kabát asi za miliardu. Za pět let tu zaparkují autobusy, vlaky i tisíce aut.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám