metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 16 °C

Úterý, 19. září 2017. Svátek má Zita.
Kurz parkování
Další 4 fotografie v galerii
Kurz parkování | foto: Mr. ParkitMetro.cz

Zatím se přihlásily do kondičního parkování jenom ženy

16. července 2017  11:20 Lucie Kořistová
Parkování je legrace. Zvlášť když vás to dobře naučí.

Modré zóny, málo místa, podzemní garáže... Na řidiče v Praze čeká mnoho pastí, do nichž se zvláště ti méně zkušení snadno chytí.Fotogalerie

Parkování však není nutné se bát, šoférům dodá jistotu kurz parkování. Do druhého ročníku Parking Academy v Praze se přitom přihlásily opět pouze ženy. „Ženy to řeší, protože chtějí parkovat dobře. Muži si myslí, že parkují dobře, a tak to neřeší. To ale neznamená, že je to pravda,“ říká Jaroslav Mach mladší, zakladatel společnosti Mr. Parkit, která kurz parkování pořádá.

Co pomůže zbavit strachu? Chce to jenom praxi. „Právě proto vznikl kurz parkování, aby lidi zbavil obav a ukázal jim, že když znají pár pouček a vědí, jak je převést do praxe, je i parkování sranda,“ zmiňuje Mach.

Pět kroků jak správně zaparkovat

  1. Přemýšlet
  2. Dívat se
  3. Nepospíchat
  4. Nezmatkovat
  5. Netlačit se

Na takovém kurzu se řidiči třeba dozvědí, že parkování není o rychlosti, ale o přesnosti. „Žádnému řidiči nevadí chvilku počkat, když vidí, že víte, co máte dělat a parkujete dobře. Pokud však vidí, že to neumíte, znervózní a začne na vás troubit. Ostatní stresuje neschopnost,“ tvrdí instruktor David Wyrwol, podle nějž není nutné zaparkovat napoprvé a na mnoha místech v Praze to ani nejde.

Prý je mnohem jednodušší počítat s tím, že na místo zajedete klidně nadvakrát. „Takové je třeba parkování v podzemních garážích, kde je málo místa. Typickým příkladem jsou garáže pod Národním divadlem, kam se s většinou aut ani na poprvé zajet nedá,“ tvrdí Wyrwol.

K podzemním garážím, ale na pražském Smíchově, se váže i vzpomínka autorky tohoto článku z dob, kdy se učila řídit.

„Jeli jsme do kina a kamarád, který řídil mé auto, se rozhodl, že zaparkuje vedle betonového sloupu. Poprvé zastavil tak blízko, že nedokázal otevřít dveře a vystoupit. Podruhé... Ozval se ošklivý zvuk plechu škrábajícího se o beton a najednou se auto nadzvedlo. Obě kola na levé straně se ocitla ve vzduchu. Kamaráda popadla panika, mne záchvat smíchu. Jak jsme situaci vyřešili, si už nepamatuji, ale od té doby chápu, proč jsou sloupy v garážích často tak obroušené a se zbytky laku,“ zmiňuje.

A protože parkování v garážích je pro mnoho lidí stresující, vyzkouší si to zájemci právě na tomto kurzu. Popředu, pozadu, vedle sloupu...

Na začátku lekce je však zhruba půl hodina teorie, kdy instruktor nejdřív zjišťuje, jaké jsou parkovací dovednosti a vůbec řidičské sebevědomí účastníků kurzu. Také jej zajímá, jaké auto klient vlastní. Pak si povídají o zvláštnostech jednotlivých vozů. Na malém autíčku na stole také ukazuje nejčastější problémy s parkováním a jejich řešení.

„Nejběžnějším parkovacím místem v Praze je podélné stání na pravé straně, takže učíme klienty především tuto kombinaci,“ zmiňuje Mach. Klienti kurzu pak jezdí autem jako v autoškole, to znamená, že instruktor má u spolujezdce druhé pedály a může řidiči pomáhat nebo zabránit nehodě.

„Nejsme tu ale od toho, abychom řidiče učili se rozjíždět či dokonce řídit, takže s tím jim nepomůžu,“ popisuje Wyrwol. Během jízdy je však několikrát cítit, že auto přibrzďuje víc, než sama řidička šlape na brzdový pedál. Je to zvláštní, dávno zapomenutý pocit nemít auto pod úplnou kontrolou. Po pár desítkách minut auto vyjíždí na ulici a parkování se zkouší přímo v provozu.

Po předchozím drilu je to všechno jednodušší a do všech požadovaných míst dokáže řidička zaparkovat bez problémů.

Kurz trvá dvě hodiny a je pro dva účastníky. Má to dobrý důvod: když člověk řídí, nemůže se úplně soustředit na to, co mu instruktor říká. Takhle se vlastně učí na chybách kolegy.Komentáře

Hlavní zprávy

Léčba nádoru v tlustém střevu? Přijít na něj včas

(ilustrační snímek)
vydáno 19. září 2017  16:41

Rakovina tlustého střeva je strašákem zejména pro starší lidi. U nás se vyskytuje často, každoročně je v České republice diagnostikována u osmi tisíc lidí.  celý článek

Bohatí Pražané na pohřbech šetří, Ostraváci za ně utrácejí

Ilustrační foto
vydáno 19. září 2017  14:07

Roste ekonomika, rostou platy. Lidé však za loučení se zemřelými utrácejí málo. Ne všude.  celý článek

Nechte si zdarma otestovat krev, zda nemáte revma

Laboratorní rozbor se zaměří na vyšetření revmatoidního faktoru.
vydáno 19. září 2017  9:53

Bolesti kloubů patří v současnosti mezi nejčastější. Je to artróza, nebo za to může revma?  celý článek

Bitvu na Bílé Hoře připomene o víkendu Vydra

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře se koná v oboře Hvězda.
vydáno 19. září 2017  7:57

Bitva na Bílé Hoře se dočká o víkendu rekonstrukce. O podrobnostech k akci mluvil pro Metro její organizátor a vedoucí sdružení Bílá Hora 1620 Martin...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám