metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 30 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Konec front. Na úřady se bude „chodit“ z jedné aplikace

26. června 2018  5:55 Marek Hýř Metro.cz
Až 37 služeb na jednom místě. Stačí vám občanka s čipem a čtečka za 190 korun.

Výpis z rejstříku trestů, výpis z bodového hodnocení řidiče nebo potvrzení o bezdlužnosti. Pokud něco z toho potřebujete, musíte osobně zajít na úřad. To se změní. Od 9. července mohou začít lidé využívat takzvaného Portálu občanů. Jinak řečeno, mohou „zajít“ na úřad online z pohodlí domova. Bude umět až 37 služeb. „Lidi chtějí od státu kvalitní služby, jednoduché a dobře dostupné, budeme je nabízet na jednom místě,“ uvedl ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar.Portál pojede od léta v pilotním režimu a využít ho budou moci lidé s eObčankou, tedy s průkazem, v kterém je zabudovaný čip. Tu začne ministerstvo vnitra vydávat už od tohoto pondělí. „Zavedení eObčanky neznamená povinnou plošnou výměnu dokladů. Ty budou vydávány postupně,“ říká Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnce pro IT a digitalizaci.

Lidé tak dostanou nový občanský průkaz s čipem, například když jim na starém skončí platnost nebo když se na něm změní některý z povinných údajů. Například jméno po svatbě. O novou chytrou kartičku si ale lidé mohou zažádat i sami, a to klidně už na začátku prázdnin. Zde je však správní poplatek 200 korun. Ročně bude dle odhadů vydáno zhruba 600 tisíc očipovaných průkazů.

V případě, že občan bude chtít používat všechny funkce elektronického průkazu, bude si muset do počítače nainstalovat aplikaci eObčanky a hlavně si sehnat takzvanou čtečku čipových karet. Podle ministerstva vnitra jde o běžné zařízení, které koupíte ve většině obchodů s elektronikou za zhruba 190 korun.

Kdo nebude mít o elektronické služby nové očipované karty zájem, ten si je vůbec nemusí aktivovat. Občanský průkaz pak bude na úřadech používat tak jako doposud.

Od července se však ohledně průkazů změní daleko více. Například cestovní pas bude možné nově získat už za 24 hodin. Takový průkaz na poslední chvíli vyjde na 6000 korun, dosud musel žadatel čekat minimálně šest pracovních dnů a vyšel ho na 4000 korun. Do druhého dne budou moci lidé získat i občanský průkaz. Za takto rychlé vydání dokladu zaplatí tisíc korun.

Vytvoření průkazu takto nakvap má jeden háček. O expresně vydaný doklad si lidé budou smět sice zažádat u kteréhokoliv úřadu obce s rozšířenou působností, ale k vyzvednutí bude pouze na pracovišti ministerstva vnitra. Tedy v Praze – Na Pankráci.

Česko nedigitální

  • Projekty na elektronizaci přinesly Česku i problémy.
  • Kvůli zavedení e-Receptů například zavřelo svou ordinaci několik desítek ordinací. Někteří starší lékaři se totiž nechtěli novinku učit. Část lékařů systém kritizuje. Vypsat e-recept je totiž údajně pomalejší než vypsat recept papírový.
  • Dlouho se mluví i o zavedení e-Neschopenky. První odhady říkaly, že začne fungovat už v roce 2017. V současnosti to ale vypadá, že e-Neschopenky začnou fungovat až od roku 2021.
  • Elektronizace má ušetřit čas a peníze. Za vzor elektronizace státu je dáváno Estonsko, kde není problém po internetu založit firmu či zaplatit daně. Tímto způsobem daň zaplatí 95 procent těch, kteří tuto povinnost mají.Komentáře

Hlavní zprávy

V Horních Počernicích se kupí odpadky, popeláři nestíhají

Ilustrační snímek
vydáno 21. září 2018  8:39

Svozová firma má problémy kvůli víkendovým akcím. Obec podává stížnost na magistrát.  celý článek

Češi jsou svým bankám věrní, finančních migrantů je málo

Ilustrační snímek
vydáno 21. září 2018  5:55

Nevěra se v Česku toleruje. Své finanční ústavy však „podvádíme“ minimálně.  celý článek

Čeští senioři objevují kouzlo nákupu přes virtuální obchody

Ilustrační snímek
vydáno 20. září 2018  14:20

Mléko, vody, pečivo, ovoce a zelenina, to vše už Češi nakupují bez obav přes internet.  celý článek

Čistička špinavé vody za 6 miliard zahájila provoz

Primátorka Adriana Krnáčová v nově čističce na Císařském ostrově.
vydáno 20. září 2018  13:14

Vodní linka vznikala na Císařském ostrově téměř tři roky.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám