metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 9 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Konec plešatých hlav. Pandemie koronaviru mění zvyky českých mužů

  6:00
Mainstreamem byly ještě loni pečlivě vystříhané strany. Zavřená holičství ale popustila uzdu kreativitě.
Daniel Trnka z Beviro

Daniel Trnka z Beviro | foto: Archiv

Trendy v pánských účesech ovlivňuje celá řada věcí. Mohou to být silné vzory mezi slavnými osobnostmi, jako je například David Beckham. Mezi mladšími je to pak vliv Instagramu, TikToku a dalších sociálních sítí. Ačkoliv se Češi obecně velmi pomalu přizpůsobují světovým trendům, v pánských účesech obzvlášť, nyní mají na hlavách to co třeba Američané, Italové či Brazilci. Pánská holičství alias barber shopy, které v posledních letech zejména ve větších tuzemských městech rostly jako houby po dešti, byly totiž stejně jako v jiných státech zavřené.

„Spousta lidí během pandemie nedobrovolně prodloužila dobu mezi návštěvami holičství. Vlasy jim tedy odrostly do délek, ke kterým by se při běžné frekvenci návštěv nepřiblížily. Některým mužům se to zalíbilo natolik, že tomu přizpůsobili svůj styl. Jistě tomuto trendu pomohlo i zimní období, během kterého si i mimo pandemii hodně zákazníků nechává spíše delší vlasy, aby jim byla menší zima,“ říká pro deník Metro holič Petr Honc, jenž za normálních okolností stříhá v Gentleman Store Barbershop v Praze. Nyní, podobně jako jeho kolegové, může provozovat svou praxi pouze u lidí doma.

Být in v roce 2021

  • Říkává se: vlasy koruna krásy. Co si mají čeští muži nechat ostříhat, aby byli letos in.
  • Moderní je například střih zvaný Pompadour. Historický původ účesu získal díky zkušeným kadeřníkům moderní nádech. Střih je charakteristický pro styling vlasů vysoko nahoru, mimo čelo, což je zároveň praktické. Strany jsou kratší, ale ne nijak extrémně.
  • Stále populární jsou také pánské drdoly z delších vlasů, které již některým během pandemie stihly narůst. Neplést však s takzvaným man bunem, tedy trendem, kdy muži nosili svázané vlasy na vršku hlavy do malého drdůlku a boky vystříhané strojkem. Tenhle trend je naopak těžce out.
  •  V módě jsou také přirozeně rozcuchané vlasy, stále se ještě drží vystříhané pěšinky, letí také kudrny. Dokonce tak, že si je někteří nechávají vytvářet uměle. Trvalá zkrátka nikdy neustoupí.

Konec stříhání v Čechách
Celosvětově na ústupu je především jeden konkrétní styl, takzvaný fade či skin fade. K jeho dosažení stříhá kadeřník vlasy i po stranách a vzadu strojkem tak, že postupně dojde od výšky několika milimetrů na úplnou nulu, tedy do plešata. Tenhle pěstěný styl byl velmi populární v posledních několika letech. Až pandemie jej však v podstatě ze dne na den „zařízla“. „Jsem očitým svědkem ústupu fadu. Například můj zákazník, který chodil každý týden, protože chtěl mít perfektní fade, si teď nechává narůst vlasy delší,“ uvádí příklad barber Honza Krajíček z holičství Pavians v Brně.

Zajímavý postřeh má i kolegyně z pražského holičství Barbers Wife Žaneta Kaiserová. „Někteří klienti zjistili, že se v delším střihu cítí lépe. Jiní, že nikdy neměli tak dlouhé vlasy, a teď si to chtějí užít. V prosinci, při znovuotevření holičství, se klienti rozdělili na dva druhy. Jedni chtěli zachovat délku a z ní vymyslet střih. Druzí pro změnu chtěli vlasy zkrátit co nejvíce, aby přežili přes další vlnu. Při dalším otevření tak předpokládáme, že skin fade buď postupně vymizí, nebo se objeví zase až se sluníčkem,“ míní Kaiserová.

S ní souhlasí i holič Jan Hrubeš z Legends Barber Praha, který je mimochodem bývalým mluvčím vlády Petra Nečase. „I my si samozřejmě všímáme většího zájmu o delší střihy, v době pandemie většinou volíme kratší provedení střihu, jen čistě prakticky kvůli době, kdy máme zavřeno. Trendy se ale nezastaví. Delší vlasy se znovu vrací do módy,“ krčí rameny Hrubeš.

Aby měl deník Metro řádnou představu o tom, jak se momentálně šlechtí čeští muži, oslovil velké množství tuzemských profíků. Jak potvrzuje zkušenost holičky Petry Zaorálkové z Tailor’s Barber shop v Olomouci, řada klientů řešila zavřená kadeřnictví také tak, že se nechala ostříhat neodborně doma. „Někteří se bojí pozvat kadeřníka domů, a tak se nechávají ostříhat třeba od vlastní ženy,“ doplňuje kolegyni holič Jakub Platil alias Dyecomb ze studia Charakter v Praze.

Plnovousy na ústupu
Posun v trendech pánských střihů se však kvůli domácí úpravě netýká zdaleka jen vlasů. Masové rozšíření moderních pánských holičství způsobilo totiž v posledních letech u českých mužů také zvýšenou oblibu v upravených kratších a středně dlouhých plnovousech. Ty je však třeba zhruba jednou za tři týdny, lépe častěji, profesionálně upravovat. Podle jednoho ze zakladatelů výrobce české kosmetiky pro muže Beviro Daniela Trnky ale současná doba Čechy spíše donutila plnovousy oholit. „Dobře se to ukazuje na tom, že během pandemie klesly prodeje produktů péče o vousy. I někteří nám blízcí vousáči potvrdili, že doba vousům nepřeje, neboť pravidelný servis holiče není možný. Většinově se na českém trhu vousáčů vytrácí elegance a povznášející význam sebepéče. Do popředí se opět dere machismus,“ popisuje Trnka.

Pozor na to, kam se vydat
Jak už tomu však u většiny povolání bývá, i tuzemští holiči umějí v dobrém „střílet“ do vlastních řad. Někteří tak čtenáře deníku Metro varují před tím, kam po rozvolnění a opětovném otevření barber shopů a kadeřnictví se svým nově narostlým účesem vyrazit. K důkladnému výběru nabádají například kadeřnice Anna Iľko, která provozuje praxi v Šestajovicích u Prahy, nebo barber Petr Honc.

„Pečlivě vybírejte, do jakého holičství si pro svůj střih s delšími vlasy zajdete. Rozmohl se nám tu totiž takový nešvar. Velká část holičství zaměstnává i velice nezkušené kadeřníky, kteří často umí jen klasický fade, ale s dlouhými vlasy si neporadí. U nás samozřejmě dbáme na to, abychom dokázali ostříhat každého bez ohledu na délku vlasů,“ radí Honc.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Správu Pražského hradu povede ekonom Vyhnánek, bývalý náměstek primátora

vydáno 19. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  11:20

Správa pražského hradu v pátek oznámila jméno nového ředitele. Stane se jím dosavadní ředitel finančního odboru hradu Pavel Vyhnánek. Nahradí tak...  celý článek