metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 6 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
(ilustrační foto)
Větší foto
(ilustrační foto) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Konec věžáků i garáží pod parky

13. září 2018  12:59 Filip Jaroševský Metro.cz
Nová pravidla vycházející z územního plánu budou účinná už od konce září.

Věžáky na náměstí OSN ve Vysočanech, příliš široká zástavba pozemků naproti Vozovně Motol, podzemní garáže pod parkem v Dejvicích. Tyto alespoň podle místních obyvatel děsivě znějící projekty se možná již brzy změní k nepoznání. Pražští radní před několika dny odsouhlasili největší změnu územního plánu za posledních devět let. Vše vejde v platnost na konci září. Nová pravidla developerům v mnoha případech svážou ruce, v jiných jim je naopak uvolní.

Úprava nově zakazuje budovat podzemní garáže pod parky. Změna má také do budoucna zjednodušovat pravidla pro výškovou regulaci budov. Nové stavby bude město už brzy posuzovat pouze na základě 3D modelu. Závazným se pro developery rovněž stává vymezení minimálního povinného podílu bydlení v centru města.

„Výkresová část územního plánu zůstává beze změny, podstatnou úpravou prošla část textová. Změna některé prvky regulace zpřísňuje, když místo doporučení jde o závazné pravidlo. V některých ohledech však stavebníkům nabízí větší volnost. Až praxe ukáže, nakolik zlepší kvalitu projektů a zrychlí povolovací řízení,“ říká radní pro územní rozvoj Petra Kolínská a dodává, že se bude s kolegy snažit dopady a poznatky zohlednit do budoucího nového územního plánu.

Změna umožní jednodušeji umísťovat technickou a dopravní infrastrukturu do celoměstského systému zeleně. Nově může stavebník například požádat o rozumné navýšení koeficientu zástavby o jeden stupeň, aniž by se musel územní plán měnit. Důležitou změnou je také omezení podmínek pro takzvané průtočné a neprůtočné záplavové území pouze na Vltavu a Berounku, u malých vodních toků plán podmínky využití pro tyto kategorie zatím nestanovuje.

Komentáře

Hlavní zprávy

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Most Legií bude bez tramvají

Most Legií spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou...
vydáno 16. listopadu 2018  11:56

Dělníci dají do pořádku trať mezi Národním divadlem a Újezdem.  celý článek

Noc si můžete užít při Noci divadel

V divadlech si můžete vyzkoušet být hercem.
vydáno 16. listopadu 2018  8:55

Kromě akcí připomínajících události 17. listopadu se můžete vydat i do zákulisí divadel.  celý článek

Hřib je pětačtyřicátým primátorem. Praha už má i městskou radu

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....
vydáno 16. listopadu 2018  5:55

Pirát Zdeněk Hřib se mohl včera na ustavujícím jednání nového zastupitelstva spolehnout na všech 39 hlasů koalice Pirátů, Prahy sobě (PS) a Spojených sil...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám