metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Středa, 22. listopadu 2017. Svátek má Cecílie.
Letní sluníčko vylezlo zpoza mraků, čehož Pražané na náplavkách i v parcích...
Letní sluníčko vylezlo zpoza mraků, čehož Pražané na náplavkách i v parcích využívali k opalování. (19. července 2017) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Koupat se ve Vltavě? Jde to

9. srpna 2017  6:01 Pavel Šťastný
Zaplavat si v řece s­ výhledem na okolí můžete, ale důležitý je výběr místa.

Letní dny lákají odhodit šaty a skočit do chladné řeky. Vybudování koupaliště ve Vltavě je sice v nedohlednu, ale někteří jedinci se v ní osmělují pravidelně. „Kvalita vody vodních toků se v posledních letech téměř všude zlepšila, ale místa ke koupání je třeba ve volné přírodě vybírat s rozvahou,“­ říká mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. „Zejména jsou nevhodné řeky pod městy, kde se mohou ve zvýšeném množství vyskytovat látky pocházející z čištění odpadních vod, a tím i bakteriální znečištění,“ dodává Roldán.Osvěžení v řece. Možná už příští rok

Vltavské břehy bývaly v ­létě obsypané říčními plovárnami a ­koupajícími se Pražany. Tečku za letní idylkou na řece udělala zhoršující se kvalita vody a vltavská kaskáda. Voda vypouštěná z hloubky nádrží si drží v zimě i v létě stejnou teplotu, která přiláká ke koupeli asi jen otužilce.

Plovárny na vodní hladině mají svou tradici a fungují v­ mnoha významných světových městech. Jsou v New Yorku, Berlíně, Vídni a úvahy o ­nové říční plovárně inspirované Kodaní dorazily i do Prahy. Magistrát plánuje vybudovat na březích Vltavy několik plovoucích bazénů. Jeden by měl vyjít na 70 milionů korun. „Do příštího roku chceme udělat minimálně jeden, nejspíš bude mezi Palackého a Železničním mostem,“ uvedla pro server iDNES.cz primátorka Adriana Krnáčová. Na náplavku u Výtoně míří každé léto stovky lidí, kteří si chodí k řece posedět, popít nebo za hudbou. Nabídka koupání by byla další možností, jak na břehu Vltavy relaxovat.

Už před pěti lety se objevil plán tří architektů na kruhovou plovárnu o průměru 50 metrů, s bazénem dlouhým 25 metrů, s přístupem po pontonové lávce nebo lodičkou. Koupalo by se v říční vodě filtrované speciální membránou. V ­zimě by pak bazén mohl sloužit jako kluziště.

Robert Oppelt

K relaxaci u řeky můžete navštívit i rekreační areály. „Koupání ve Vltavě nedoporučujeme. Voda není špinavá, ale extrémně studená,“ ­říká mluvčí Žlutých lázní Hana Tietze. „Nejsme přírodní koupaliště, ale pár lidí u­ nás do řeky vleze,“ dodává Tietze.

Na Vltavě se také připravují čeští reprezentanti v rychlostní kanoistice na blížící se mistrovství světa v Račicích. „Je jasné, že by mohla být čistší, ale osobně jsem nikdy problém s kvalitou vody neměl. Samozřejmě občas člověk potká ve vodě nafouklé zvířátko,“ řekl pro Metro kajakář Daniel Havel.

Jedním z odvážlivců, který se svlažuje v řece, je bývalý správce náplavek Daniël Hagen. „Jsem loďař a jsem ochotný se koupat skoro kdekoliv, takže i ve Vltavě,“ říká Hagen. „Ale v místě přítoku Botiče v ­žádném případě. Když je velká voda, často se tam vyskytuje i­ toaletní papír,“ dodává. Nejhorší znečištění vody představuje náplavka Rašínova nábřeží, která je společensky nejživějším prostorem břehů řeky v centrální části. „Náplavka se maximálně vytěžuje komerčně, je tam spousta akcí a velký počet lodí, který brání kouzelnému výhledu na řeku. Pravidelně pozoruji, jak mladí lidé hází kelímky do vody a mají z ­toho legraci,“ popisuje Hagen.

Navíc dochází k velkému rozmachu půjčování šlapadel, lodiček nebo paddleboardů, a tak rapidně narůstá provoz. „Praha přestává být průjezdná a pro kapitána lodní linky je obtížné situaci na řece zvládnout. Do centra už nemohou přibývat nová plavidla,“ komentuje Hagen.

Za poslední dva roky přibylo přes dva tisíce lodí. „Jedná se o plavidla rekreační a jejich provoz je vyšší především v letních měsících,“ doplňuje ředitel Plavební správy v Praze Hynek Beneš.

Problém v lodní dopravě představuje i tankování malých plavidel, protože v Praze pro ně chybí čerpací stanice. Majitelé musí doplňovat nádrž pomocí kanystrů, a tak hrozí únik paliva. „Odstranění nebezpečné látky ve Vltavě jsme řešili v loňském roce ve třiadvaceti případech. S ­ostatními roky je číslo zhruba srovnatelné,“ říká mluvčí hasičů Martin Kavka. „V některých případech šlo o menší únik nafty z lodě, ale o žádné velké škody se nejednalo,“ dodává Kavka.

„Velká plavidla podle mě stav vody nezhoršují. V současné době se dbá více na jejich čistotu a pravidelně prochází pečlivou kontrolou. Znečištění vody se ale nelepší, protože lodí a zároveň lidí na řece je velké množství,“ míní Hagen.Komentáře

Hlavní zprávy

Co najdeme pod stromečkem? Drony i prášky proti chřipce

Dárky 1983: Rubikova kostka. Pokud jste si chtěli tříbit smysly, mohli jste si
vydáno 22. listopadu 2017  9:27

Letos sázíme na „chytré“ dárky. Ježíšek přinese hlavně smartphony a nejnovější technické hity.  celý článek

Naši potomci se dozvědí, kolik ve 21. století stálo pivo

Turisté u rekonstruovaného orloje na Staroměstském náměstí v Praze
vydáno 22. listopadu 2017  7:31

Koule na špičkách pražských věží skrývají cenná tajemství. Staroměstská radnice není výjimkou.  celý článek

Podařilo se mi splnit si sen, bilancuje zpěvák a skladatel Marek Ztracený

Marek Ztracený
vydáno 22. listopadu 2017  5:55

Mladý kluk za klavírem, co zpívá, že se někdo ztrácí z jeho paměti. To byl Marek Ztracený s jedním ze svých největších hitů před deseti lety. Nyní zní...  celý článek

Bacha na sušenky v počítači, varují experti

(Ilustrační snímek)
vydáno 21. listopadu 2017  16:37

Otevřete stránku e-shopu a vypadne na vás hláška „cookies“. To byste měli zbystřit!  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám