metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Král mazacích buřtů začal budovat firmu už v devatenácti. Co po něm v Praze zbylo?

  10:40
Velkouzenář Emanuel Maceška by ve středu oslavil 145 let. Jeho uzeniny chutnají dodnes.
Maceškův palác na pražských Vinohradech stojí od roku 1929. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Je to příběh chlapce z chudé rodiny, který přišel do Prahy hledat štěstí. Emanuel Maceška to z řezníka dotáhl až na zámožného podnikatele.

Po vyučení opustil rodný Načeradec a přestěhoval se do metropole. Roku 1896, v pouhých devatenácti letech, otevřel na Pankráci první malý uzenářský krámek. Nedlouho poté se zprávy o jeho poctivé výrobě a inovativních lahůdkách rozkřikly mezi lidmi a obchod vzkvétal.

Mladý Maceška své výrobky prodával zákazníkům nejen za pultem přímo v obchodě, ale dodával je i tehdejším vyhlášeným lahůdkářům.

Narůstající poptávce po Maceškových výrobcích přestaly malé prostory na Pankráci brzy stačit, proto se i s prvními zaměstnanci společnost přesunula na dnešní Vinohradskou třídu. Vznikl tak nejvýznamnější pražský uzenářský podnik, který v dobách největší prosperity zaměstnával na 160 lidí a kromě vinohradských provozoven měl fabriku i ve Starých Strašnicích. Později rozšířil Maceška svou výrobu tvrdých salámů také o továrnu na uherský salám.

Na pražské šunce a tvrdých salámech si pochutnávali nejen Pražané. Řezník však nejvíce proslul vynálezem „mazacího buřtu“. Jedná se o druh roztíratelné uzené paštiky, která se do té doby vyráběla ze směsi vepřového a hovězího masa. Maceška tento métský salám inovoval tím, že ho začal vyrábět výhradně z masa vepřového. Paštikám, které se vázaly do tvaru malých buřtů, se začalo po jejich výrobci lidově přezdívat „macešky“.

Uzeninové obchody vzkvétaly a z Macešky se stal vážený průmyslník. Rozhodl se proto na Vinohradech vybudovat honosný palác, který nesl jeho jméno. Stavba byla dokončena roku 1929, nacházela se v ní restaurace, kavárna, biograf s kapacitou 900 míst, kanceláře, část výrobny, lékařské ordinace i soukromé byty. Původně měl Maceškův palác průčelí do Budečské ulice naproti Vinohradské tržnici.

Nešťastný osud potkal vinohradskou výrobnu uzenin během náletů za druhé světové války. V únoru 1945 zničila uzenářský podnik při náletech na Prahu spojenecká bomba.

Po válce byl podnikatel komunistickým režimem označen za „třídního nepřítele“ a jeho majetek, včetně Maceškova paláce, byl na základě Benešových dekretů znárodněn. Dokonce také „macešky“ bylo nutné přejmenovat a začalo se jim říkat „čajovky“. 

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek