metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 25 °C

Úterý, 22. května 2018. Svátek má Emil.
Na mostě na Kampě se turisté mohou vyfotit s živými králíky. Za peníze
Další 4 fotografie v galerii
Na mostě na Kampě se turisté mohou vyfotit s živými králíky. Za peníze | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Králíčci, holoubci, koloběžky. Rusové reagují na poptávku

25. listopadu 2017  11:12 Pavel Hrabica Metro.cz
Na city a peněženky turistů útočí a atraktivních trasách v centru Prahy kdekdo a­ kdeco.

Na začátku devadesátých let byly historické uličky a hlavně Karlův most zaplaveny originály i kopiemi důstojnických čepic a ušanek po sovětských vojácích. Až na výjimky již z obchodů podél turistických tras zmizely, ruskou stopu na první pohled reprezentují jen matrjošky.Fotogalerie

Jinak ovšem ruskojazyční podnikavci mají v ­centru hlavního města, co se týká nabídky suvenýrů a atrakcí za peníze, silné zastoupení. V­ obchůdcích narazíte hojně na rusky hovořící prodavače, Rusové provozují nejrůznější lákadla. Především ale pružně reagují na nejrůznější omezení, se kterými přichází město. Naposledy tak vyzráli na zákaz segwayů tím, že americká vozítka nahradili levnými koloběžkami z Číny. I když se jedná v podstatě o elektrické motorky řítící se leckdy pěší zónou vysokou rychlostí, je na ně policie krátká.

Pronájem

350

  • Tolik korun zaplatí umělec za pronájem metru čtverečního Karlova mostu za den. Je na něm místo pro 110 umělců. Pronájem plochy je na omezenou dobu dvou let. Pak se musí umělec přihlásit znovu do výběrového řízení.

„Oficiálně to jsou vozítka s konstrukční rychlostí do 25 kilometrů v hodině,“ řekl Metru dopravní policista v centru města. Aby mohl turisty na koloběžkách pokutovat, musel by číhat s radarem a naměřit jim vyšší rychlost. „Víme, že jezdí i třicítkou,“ přiznal muž zákona.

Dalším zdrojem ruských příjmů od turistů se stala zvířátka. Na Kampě se v těchto týdnech objevili ruští mladíci s králíčky. Chcete se s králíčkem zvěčnit na selfíčku s ­mlýnským kolem a ­Karlovým mostem v pozadí? Proč ne, ale zaplatíte pět eur za osobu. Podobnou atrakci nabízejí Rusové na začátku Karlova mostu na Křižovnickém náměstí. Za peníze se můžete vyfotit s namodro nebo narůžovo obarvenými holuby.

„Je to problém,“ říká Roman Kotrč ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu. „Bojujeme s nimi neustále, snažíme se na ně volat městskou policii, co to jde,“ říká Kotrč. Rusové se prý snaží čas od času posunout dál doprostřed mostu. Rozhodně nemají holubičí povahu, Kotrč říká, že bývají vůči pořadatelské službě mosteckého sdružení arogantní.

Dobrým byznysem se staly zámečky, které turisté vyvěšují po památkách, hlavně na Karlově mostě. V jednom z ­obchůdků pár metrů odtud je nabízejí za pět set korun. Denně jich prodají i několik desítek. V ceně je i vyrytí srdíček, jména či data. 200 korun stojí vyrytí nápisu na donesený zámeček.Komentáře

Hlavní zprávy

Verdunské bojiště má jizvy i po sto letech

Na pohřebišti nedaleko pevnosti Douaumont leží 130 tisíc německých i...
vydáno 21. května 2018  15:52

Kanonáda jako u Verdunu. Tohle rčení se v roce 1916 navždy vžilo do vojenského i civilního slovníku.  celý článek

Sloupek Ondřeje Šteffla: Maturita!?

Ondřej Šteffl
vydáno 21. května 2018  13:13

Za první republiky ten, kdo měl maturitu, byl skutečně Někdo. Dnes dokončí vysokou školu desetkrát více lidí, než mělo tehdy maturitu. Maturita byla...  celý článek

Cestujeme jako o život, kufry balí nejvíc senioři

(Ilustrační snímek)
vydáno 21. května 2018  11:52

Zamlada jsme nemohli, teď si to vynahradíme. Tak přemýšlí stále víc Čechů z věkové kategorie 55 plus.  celý článek

Tisíce zvědavců nahlédly za lešení

Rekonstrukce Národního muzea
vydáno 21. května 2018  9:54

Pět a půl měsíce před otevřením se Národní muzeum zpřístupnilo návštěvníkům.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám