metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 9 °C

Sobota, 24. března 2018. Svátek má Gabriel.
Udržujte svoje zuby ve formě i v kráse.
Větší foto
Udržujte svoje zuby ve formě i v kráse. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Krásné zuby jako z reklamy? Proč ne, je to možné!

3. března 2018  9:55 Kamila Hudečková
Současná péče o chrup není jen řešení kazů či parodontózy, ale patří sem i dentální hygiena a bělení zubů.

Bělení zubů je jednou z nejpoptávanějších kosmetických úprav, které si zákazníci dopřávají pro krásnější úsměv. Jakmile si do internetového vyhledavače zadáte heslo „bělení zubů“, vyskočí na vás snad stovky nabídek zázračného zkrášlení vašeho úsměvu.Stomatologické ordinace dnes používají nejnovější metody, které dokážou zuby vybělit během jedné návštěvy až o několik odstínů. Kromě těchto trendů je pacientům nabízeno také domácí bělení, v drogeriích nebo na internetu jsou k dostání různé sety, někteří se stále řídí i takzvanými babskými radami.

Kdy se bělení nedoporučuje

  • Nedoporučuje se velmi mladým lidem a dětem – zuby na bělení reagují výraznější citlivostí a dochází k přechodné změně hydratace skloviny.
  • Rozhodně by si neměli bělit chrup lidé, kteří mají zuby příliš zdevastované.
  • V takovém případě by mohlo bělicí činidlo proniknout do zubní dřeně, a způsobit tak její poškození.
  • Bělení není vhodné ani tehdy, pokud máte plomby na předních zubech a zubní korunky. Umělé materiály, výplně a korunky se bělit nedají, nereagují, a tak zůstanou v původní barvě.
  • Po dentální hygieně musí někteří s bělením počkat, zvlášť pokud jsou zuby citlivé a dásně krvácejí. Až se zánět měkkých tkání zhojí, je možné bělení podstoupit.

Zastánci přírodních metod se zřejmě nebudou chtít vzdát bělení zubů citronovou šťávou nebo jedlou sodou. Od těchto látek se ale nedá očekávat výrazný efekt, navíc jsou agresivní a mohou poškodit zubní sklovinu, a tím zvýšit citlivost zubů.

Další variantou jsou bělicí sety, které jsou běžně k zakoupení a nejsou příliš finančně náročné. Ani ty ale nedosahují výrazných efektů, navíc gelové násady nebo pásky nepřilnou nikdy přesně k zubům, a látka tak může působit i v oblasti dásní, kde to není žádoucí.

Mnohem lepší variantou je domácí bělení za asistence stomatologa. Přijdete na konzultaci, lékař chrup zkontroluje a udělá otisky zubů, podle kterých v laboratoři připraví individuální nosiče. Tím se zajistí, že bělení bude rovnoměrné a efektivní. Domů si pak odnesete bělicí sadu, která obsahuje nosič a gel. Sami si pak na nosič nanášíte gel, vložíte na zuby a necháte působit ideálně přes noc. Tuto proceduru opakujete po dobu 2 až 8 týdnů. Ceny se pohybují v řádech tisíců, záleží na metodě, ale i lokalitě. Obecně jsou nejdražší velká města.

Finančně nejnáročnější je ordinační bělení, které ale trvá nejkratší dobu a efekt je okamžitý. Sice vyndáte z peněženky několik tisíc korun (ceny se pohybují od přibližně šesti tisíc výše), ale máte-li na zubech skvrny nebo jsou-li zažloutlé či jinak zabarvené, vyplatí se to. Zpravidla trvá procedura bělení kolem jedné hodiny. Než se ale k tomuto kroku rozhodnete, objednejte se nejprve na dentální hygienu – před zákrokem je potřeba ze zubů odstranit zubní plak a celkově je vyčistit.

Na našem trhu existuje více metod bělení, například Prevdent, Zoom3, Philips Zoom. Jsou nejen účinné, ale některé i velmi šetrné – i když máte citlivé zuby, ani to není překážkou. Výsledky bývají znatelné na první pohled, můžete odcházet se zuby o osm až devět odstínů bělejšími než před příchodem. A bělost by měla vydržet dva až tři roky, ale záleží na vašem životním stylu – tedy zda kouříte, pijete kávu nebo červené víno. To vše zuby zpět zabarvuje do tmavých tónů.Komentáře

Hlavní zprávy

Sériová hvězda. Cena pro Peugeot 508

Peugeot 508
vydáno 24. března 2018  11:58

Nový Peugeot 508, který byl představen ve světové premiéře na ženevském autosalonu, získal první cenu od čtenářů časopisu Autoplus a posluchačů rozhlasové...  celý článek

Velikonoce v Techmanii. Tyto svátky jsou věda!

Techmania v Plzni
vydáno 24. března 2018  9:48

V průběhu velikonočních svátků od 29. března do 2. dubna připravilo plzeňské vědecké centrum Techmania speciální doplňkový program. Svátky představí z...  celý článek

Pozor na změnu času, bude kratší noc

V neděli ve dvě hodiny ráno čas posune o hodinu dopředu.
vydáno 24. března 2018  6:53

V noci na zítřek začne platit letní čas a hodinové ručičky se posunou o hodinu dopředu. Kvůli chybějícím 60 minutám se „zpozdí“ osm nočních dálkových...  celý článek

Krátké výluky. Z Florence na Palmovku to nepojede

Kudy dál z Anděla poradí informátoři.
vydáno 23. března 2018  15:51

Pražskou MHD čeká v těchto dnech několik krátkodobých tramvajových výluk. Od zítřka do pondělí bude například přerušen provoz tramvají z Palmovky na...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám