metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
U tramvajové zastávky Štěpničná vzniká mozaika...
Dalších 13 fotografií v galerii
U tramvajové zastávky Štěpničná vzniká mozaika... | foto: Praha 8Metro.cz

Džungle, pandy a spreje studentů zkrášlují zastávky

15. května 2017  12:24 Filip Jaroševský Metro.cz
Pražské zastávky hromadné dopravy mohou mít mnoho kreativních podob.

U tramvajové zastávky Štěpničná vzniká mozaika představující džungli velkoměsta. Věčně posprejovaný nevzhledný podchod, který byl dlouho ostudou osmé městské části, tu má zkrášlit dílo mladých umělců s názvem Sídlištní džungle. Mozaika plná opic, tygrů a dalších zvířat posedávajících na panelových domech má podle starosty Prahy 8 Romana Petruse posloužit místu podobně, jako tomu bylo před dvěma lety u takzvané Pandemie v podchodu u metra Ládví.Fotogalerie

„Velmi se nám tehdy zkrášlení podchodu od mladé umělkyně Josefiny Jonášové osvědčilo. Podobným způsobem je proto zvelebován i nedaleký podchod u tramvajové zastávky Štěpničná,“ říká Petrus.

Malba bude proti sprejerům do budoucna ošetřena speciálním nátěrem, aby z ní bylo Jednodušší odstranit graffiti. Náklady na zhotovení díla se podle mluvčí městské části Anny Patočkové vyšplhali na 90 tisíc korun.

„Pandemie měla u místních velice pozitivní ohlasy. Městská část Praha 8 nechá proto zvelebit mladými umělci i další nevzhledné plochy, kolem kterých prochází vysoký počet lidí,“ slibuje Patočková. Zkrášlování okolí zastávek na osmičce začalo přitom před dvěma lety úplně nevinně. Mladou umělkyni Josefinu Jonášovou tehdy přestalo bavit procházet spolu se stovkami dalších lidí z městské části při přestupování z autobusu na metro špinavým a věčně posprejovaným podchodem.

Reklamní zastávky

● Kreativitu pražským tramvajovým zastávkám čas od času dodá i pouliční reklama. Nejčastěji Andělu a I. P. Pavlova.

● Zajímavá reklamní zastávka se objevila na I. P. Pavlova v březnu 2015. Tehdy zde na lepší bydlení lákala tím, že díky speciální 3D technologii působila dojmem, že je rozestavěná a podpírají ji pouze prkna a cihly.

● Kreativita se často projevuje i na zastávce Anděl, která se podle zadání inzertních zadavatelů proměňuje v různé často interaktivní interiéry, navíc se na střeše objevují také různé reklamní 3D objekty.

„Skicla jsem tedy na papír několik návrhů, jak by mohl podchod vypadat lépe a zašla na radnici Prahy 8,“ říká Jonášová, které se podařilo průchod zvelebit za třetinu sumy použité na mozaiku u Štepničné.

Zastávky tramvají ale nejsou jediným místem, které v metropoli v minulosti vyfasovalo umělečtější kabát. Autobusový terminál Smíchovské nádraží dříve patřil mezi nejošklivější místa v Praze. Předloňský podzim se ale začal postupně měnit díky obrazům devíti grafitti umělcům ze středních škol v Motole a v Hrdlořezích. Zatímco streetartoví umělci zaplnili stěny u nástupišť obrázky metra, tramvají, pasažérů i zvířat, zde stvořili květinovou a mozaikovou tramvajovou zastávku. „Ta se ale brzy stala terčem vandalů. Tomu nepředejdeme.

Podle zkušeností ze zahraničí se ale naštěstí stávají takto vymalovaná místa obětí vandalismu mnohem méně než běžné šedivě nezajímavé plochy,“ říká mluvčí Ropidu Filip Drápal. Velkou pozornost na sebe v minulosti upoutal také sprejer Pasta Oner, který spolu s dalšími třemi umělci zvelebil sádrokartonový kryt kolem tehdy rozestavěného výtahu ve stanici metra Anděl.

Ačkoliv i jeho počin sklidil vlnu uznání i kritiky od cestujících, sám nešetřil kritikou na streetartové zvelebení nedalekého Smíchovského nádraží.Komentáře

Hlavní zprávy

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Životní vítězství

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 21. září 2018  11:11

Jsem ten blázen, který vydrží v akci, dokud se nedostaví dobrý výsledek, píše ve svém sloupku Aleš Vavřinec.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám